Aşık Mahzuni Şerif Unutulmaz Eserler Bıraktı

Aşık Mahzuni Şerif unutulmaz eserler bıraktı. Ölümünün üzerinden 16 yıl geçen, büyük halk ozanı Aşık Mahzuni Şerif, Türk Halkının gönlünde eşsiz bir yer edinmeyi başardı. Unutulmaz eserleriyle halkın hislerine tercüman olan Mahzuni Şerif, tam da bu yüzden aşıklık geleneğinin en önemli temsilcilerinden biriydi.

 

Aşık Mahzuni Şerif Unutulmaz Eserler Bıraktı

 

 

Aşık Mahzuni Şerif Kimdir?

Aşık Mahzuni Şerif, Şerif Cırık adıyla 17 Kasım 1939 yılında Kahramanmaraş, Afşin’de dünyaya geldi.

“Tevellüdüm merak ise miladî otuz dokuz
Kasımın on yedisinde Zeynel babadan geldim.
Döndü anaya rahmolmuş, ehlibeyt meftunuyuz
Ben faninin acısına, seyrü sefadan geldim”

 

Kendisini yukarıdaki dörtlükle anlatan Mahzuni Şerif,  Ağuçan aşiretine mensuptur. Ağuçan aşireti’nin, Horasan’dan Tunceli’ye göç etmiş olduğu bilinmektedir. Mahzuni, “Şerif” adını, o doğmadan önce vefat eden amcasından almıştır.

 

Eğitim hayatına medresede başlayan Mahzuni Şerif, köylerine ilkokul yapılmasıyla medrese eğitimini yarıda bırakarak ilkokula başladı. 1955 senesinde Ankara’ya nakli yapılmış olan Mersin Astsubay Okulu’na kaydoldu, 1959’da okulu bitirdi. Daha sonra Ankara Ordonat Tekniker Okulu’nda eğitim görmeye başladı. Bu okulda çantasında bulunan  Alevi-Bektaşi ozanlarına ait şiirler ve Marksizm ile ilgili kitaplar yüzünden başı derde girince okulu terk etti. Subay olma hayalinden vaz geçmeyen Mahzuni Şerif, Kuleli Askeri Lisesi’ne gitti fakat ekonomik sorunlarından dolayı bu okula da devam edemedi.

 

Aşık Mahzuni Şerif’in Eserleri

Büyük ozan, çok sayıda unutulmaz esere imza atmış ve eserleri birçok sanatçı tarafından seslendirilmiştir. Ağdalı bir dil yerine halk dilini kullanması sebebiyle halkla arasında  gönül köprüsü kurmayı başaran ozanın toplam 453 plağı vardır. 58 kasedi olan Mahzuni Şerif’in 8 kitabı da bulunmaktadır.

asik-mahzuni-serif-unutulmaz-eserler-birakti

2001 senesinde kalp ve solunum yetmezliği sebebiyle yoğum bakımda tedavi altına alınan Aşık Mahzuni Şerif, bir süre sonra taburcu edildiyse de 17 Mayıs 2002’de Almanya’nın Köln kentinde vefat etmiştir. Mezarı Hacı Bektaş Veli Külliyesi’nin yakınındaki Çilehane adı verilen yerdedir.

İlgili Makale  Person Of İnterest Çin’de Gerçek Oluyor

Hayatı boyunca çok defa saldırıya uğrayan, evleri yakılan, kundaklanan, Aşık Mahzuni Şerif, aynı zamanda çok sayıda soruşturmanın yargılamanın da öznesi oldu. Hapis de tattı, işkence de gördü.

Büyük ozan, dik duruşundan taviz vermeyen tavrı sayesinde Anadolu’da yıllar boyu yaşayacak bir günümüzün Pir Sultan’ı olmayı başardı…

Eserlerinden bazıları her döneme hitap etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.