Angelina Jolie Kamboçya’da Değişti

Angelina Jolie Kamboçya’da Değişti

26 Eylül 2021 0 Yazar: admin

Angelina Jolie Kamboçya’da değişti, sanatçı, evlat edinmesini ve BM iyi niyet elçisi olmasını bu ülkeye borçlu olduğunu söylüyor. Ünlü oyuncunun burada yaşadığı deneyim hayata bakışını tümüyle değiştirdi. Dünyanın en güzel ve zarif kadınlarından biri olan Jolie, evlat edinmeye karar verdiğinde dikkatleri üzerine çekti. Ancak, bu başlangıçtı ve devamı gelecekti. Angelina Jolie evlatlıkları ile gündem olacaktı.
Angelina Jolie, anne olmayı ve çocuk bakmayı asla düşünmüyordu. Ancak, Kamboçya’ya gittikten sonra bu konudaki düşünceleri değişti. Bugün 6 çocuk annesi olan Jolie için her şey Maddox’u evlat edinmesiyle başladı.

 

İlgili Makale  Film Setinde Başlayan Aşklar

Angelina Jolie Kamboçya’da Maddox’u Buldu

Anne olmayı, aklından geçirmeyen güzel oyuncu Angelina Jolie’nin fikrini Kamboçya ziyareti değiştirdi. 2000 yılında Tomb Raider’in çekimleri için Kamboçya’ya gitti. Orada kaldığı sürede, ülkeden ve insanlardan etkilendiğini ve hayata bakışının değiştiğini söylüyor.
Hatta Kamboçya, insani yanını etkiledi ve iyi niyet elçisi olmak için BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ile temasa geçti. Hayat üzerine düşünen Jolie, aynı zamanda annelik hakkında düşündü ve Kamboçya’dan evlat edindi. Jolie o zamanki eşi Billy Bob Thornton ile Kamboçya’da bir yetimhaneyi ziyaret etti. Jolie’nin arkadaşı o anı şöyle anlatıyor, “Maddox diğer bebeklerin aksine ağlamak yerine gülümsedi ve onun kalbine dokundu. Jolie bu sebeple Maddox’u seçti.”

Angelina Jolie Kamboçya’da değişti onunla beraber Maddox’un da hayatı değişti.
Ancak, Jolie’nin Maddox’u nüfusuna geçirmesi kolay olmadı.
Kamboçya’da çocuk kaçakçılığı sık görülen bir suçtu. Bu sebeple, Angelina Jolie, eski dostu Kamboçyalı Sarath Mount’tan yardım aldı. Kamboçyalı bir babadan evlat edinmek yasalara uygundu. Angelina sorunu bu şekilde çözdü. Ona doğum adı olan Rath Vibol yerine Maddox adını verdi.
Angelina Jolie, sonradan Zahara’yı Etiyopya’dan, Pax Thien’i de Vietnam’dan evlat edindi. Buna ek olarak, Jolie’nin Brat Pitt’ten, Shiloh ile ikizler Vivienne ve Knox olmak üzere toplam 6 çocuğu bulunuyor.

Angelina Jolie Kamboçya'da değişti

Angelina Jolie Kamboçya’da Film Çekti

Angelina Jolie’nin ilk göz ağrısı Maddox sebebiyle Kamboçya’ya özel ilgisi devam etti. Oğlunun da ülkesini bilerek büyümesini sağladı. 2003’te Maddox Jolie Vakfı ortaya çıktı. Vakfın adı bir süre sonra, Maddox Jolie-Pitt şeklinde değişti ama amacı değişmedi. Vakıf, Kamboçya’nın kuzeybatı kesiminde kırsal yoksullukla mücadele etmeyi ve vahşi yaşamı korumayı amaçlıyor. Kamboçya, Maddox’un kimliğinin bir parçasıydı. Kamboçyalı insan hakları aktivisti Luong Ung’un yaşamı Maddox’un dikkatini çekti.

Luong Ung, 10 yaşındayken, iktidarı ele geçiren Kızıl Khmerler’den kaçmış ve ABD’ye iltica etmiş, Kamboçyalı bir insan hakları aktivistidir.

 

Ung’un bu konu hakkındaki kitabı, Maddox’u etkiledi. Maddox, annesini bu kitabı sinemaya uyarlama konusunda teşvik etti. Angelina Jolie, oğlunun isteğine olumlu yanıt verdi. Romanla aynı adı taşıyan First They Killed My Father adlı film Jolie’nin yönetmenliğinde çekildi. Maddox, filmin birçok aşamasında yer aldı.

Jolie, filmiyle ilgili, Kamboçya halkına yazdığım bir aşk mektubu diyor. Ayrıca “Maddox’un ait olduğu toprakların geçmişini bilmesini istedim” sözleriyle oğlu için yaptığını açıklıyordu.