Bay Yanlış ve Sen Çal Kapımı Dizileri

Bay Yanlış ve Sen Çal Kapımı Dizileri

15 Ağustos 2020 0 Yazar: admin

 

Bay Yanlış dizisi ve Sen Çal Kapımı her ikisi de konusu itibariyle tipik birer yaz dizisi olarak öne çıkıyorlar. Sen Çal Kapımı dizisi, tıpkı Bay Yanlış dizisi gibi, yaz dizilerindeki tüm klişelerden sonuna dek faydalanmayı amaçlıyor. Dizinin sonunda sakar kızla, kibirli oğlan evlenecek mi? Kızla oğlan birbirine aşık olacak mı? Bu hikaye ne kadar köpürtülebilir? İşler yolunda giderse, Bay Yanlışların başrolde yer aldığı diziler, kış döneminde de ekranlarda arzı endam edebilir. Bu dizilerle alakalı, bay yanlış mı sen çal kapımı mı soruları soruluyor. Ayrıca dizilerin şimdiden fanları bile oluşmuş da bay yanlış ve sen çal kapımı reyting sonuçları üzerinden kıyaslanıyor. Bence hangisi mi? Cevabımı yazıda bulacaksınız!

İşte, Sen Çal Kapımı konusu ile Bay Yanlış dizisi konusu

Sen Çal Kapımı Konusu

Eda Yıldız, yurt dışında eğitim almaktayken, Serkan Bolat’ın bursunu kesmesi sebebiyle lise mezunu olarak kalır. Eda Yıldız, itici bir adam olan Serkan Bolat ile karşılaşır. Serkan, Eda’ya kendisiyle iki ay nişanlı taklidi yaparsa bursunu geri alacağını söyler. Eda, bu ahlaksız teklifin üzerine balıklama atlar. Sen Çal Kapımı, sakar ve köle ruhlu Eda ile son derece sinir bozucu Serkan arasındaki ilişkiye odaklanıyor. Başı sonundan belli olan bu dizide, kadın düşmanlığının bir başka versiyonunu, magandalığın bir türevini izliyoruz.

Sen Çal Kapımı dizisinin ilk bölümünden bir sahne. Kader onları kelepçelemiş bir kere, ne yapsalar boş:))

Sen Çal Kapımı adlı dizide, Hande Erçel’in canlandırdığı Eda, genç bir kız olarak, hayatını, yüzüne bile bakmayan Serkan Bolat’a  bağlıyor. Bir süre sonra ne hikmetse, Serkan’dan hoşlanmaya başlıyor. Oysa, Serkan’daki defolar belirgin bir biçimde yok olmamıştır. Genç bir kız kişisel ikbali için, neleri göze alabilir? En kolayı, kendisini aşık olmaya zorlayabilir! Tabi, kendisini aşık olmaya zorladığı erkek, zengin olmak zorundadır…

İlgili Makale  2019 Yılının En Güzel Kadınları

Sen Çal Kapımı dizisinde, zengin mimar Serkan Bolat’ı, Kerem Bursin canlandırıyor. Bige Önal (Selin Atakan), Neslihan Yeldan (Aydan Bolat), Melisa Döngel (Ceren Başar) dizide rol alan diğer oyuncular. 

 

Bay Yanlış Dizisi Konusu

 

Can Yaman ve Özge Gürel’in başrolünde yer aldığı dizide, Gürgen Öz (Levent Yazman), Fatma Toptaş (Cansu Akman), Cemre Gümeli (Deniz Koparan), gibi isimler, ikiliye eşlik ediyor.

Bay Yanlış konusu, Sen Çal Kapımı dizisinden çok farklı değil! Zengin ve sürekli sıfır kol tişörtler giyen Özgür Atasoy, ezik bir kız olan Ezgi’ye sevgili bulması için yardımcı olmaya başlar. İşte, Bay Yanlış dizisi, bu yaratıcı konusuyla büyük ilgi görüyor!

Bay Yanlış’ta, kol kasları Can Yaman’dan rol çalıyor:))

Kol kaslarıyla kadraja sığmayan başarılı aktör(!) Can Yaman’ın hayat verdiği Özgür mü, yoksa Kerem Bürsin’in canlandırdığı Serkan mı daha gıcık, karar veremedim!

Nesnel olarak bakıldığında, ters biri olmasına karşın, Serkan daha kabul edilebilir bir karakter sanki… Özgür ise, kol kasları olmasına rağmen, market poşetlerini sevgilisine taşıtıp, sevgilisinin yanında yürürken telefonla konuşacak biriymiş gibi duruyor. Her ikisi de itici, her iki dizide yer alan genç kızlar, erkeklerden daha itici.

Bu türden dizilerin tutulması, sürekli yenilerinin yapılması, şehirli gençlerin kadına bakışları açısından bir turnusol kağıdı mu oluyor acaba? Kadınlar, söz dinleyen, itaatkar, sadece çocuk gibi naz yapan, anlamlı itirazları olmayan kişiler olarak resmediliyorlar. Ayrıca, kadınlar, karşısındaki erkekler tarafından sürekli olarak terslenmekten bıkmıyor, aşağılanmaya bir tepki koymuyor. Elbette, sevginin sebebi olmaz ama Sen Çal Kapımı dizisinde, Eda’nın zengin Serkan’a aşık olmak için çok hevesli olması, onu her türlü bedeli ödemeye hazır hale getirmiyor mu?

 

Yaz Dizisi Klişeleri

Bay Yanlış ve Sen Çal Kapımı adlı dizilerin her ikisi de yaz dizisi ve yaz dizilerinin tüm klişelerini kullanıyorlar. Asla yanıltmayan yaz dizisi klişeleri şunlardır;

  • Zengin erkek ( lüks evi, lüks otomobili olacak)
  • Erkek, şirketin sahibi veya üst düzey yöneticisi olacak
  • Erkek, zenginliğin yanı sıra yakışıklı olacak
  • Bu zengin ve yakışıklı erkek, karakter bakımından itici ve sinir bozucu olacak
  • Yaz dizilerindeki kızlar ise sakar olacak ( g.tüyle dağ devirecek türden)
  • Kız, esas oğlana aşık olacak ama sakarlığı sebebiyle sağı solu yıkıp duracak
  • Kız, kendisine yönelik beklentiler düşük olmasına rağmen, şirkette başarılı olarak, esas oğlanın dikkatini çekecek
  • Kız, zengin oğlanın snop ailesi tarafından istenmeyecek
  • Yaz dizilerinde genellikle oyunculuklar çok abartılı olacak

Bu diziler, yaz dizilerinde görmeye alıştığımız tüm klişeleri sonuna dek kullanıyorlar. Başarısız oyunculukları, kafa göz yaran diyaloglarına rağmen, malum Covid-19 pandemisi sebebiyle dizilerin önü açık. FOX TV popüler genç oyuncuların rol aldığı yapımlarla, zaten dizi izleyicisinin beğendiği bir kanal olarak, kendisine şans yaratabilir. Zaten, bay yanlış ve sen çal kapımı reyting sonuçlarına bakılırsa ilgi gördükleri de ortada, bu arada Sen Çal kapımı daha fazla izleniyormuş.