Breaking Bad Konusu Nedir?

Breaking Bad Konusu Nedir?

26 Temmuz 2018 0 Yazar: admin

Breaking Bad konusu nedir? Dizi, klasik anlamda iyi-kötü ayrımına yer vermemesi bakımından oldukça özel bir yer edindi. İyi olan, öyle kabul edilen kişilerin suç işleme konusunda nasıl bir vicdani rahatlığa kavuşacakları konusunda anlamlı. Özellikle baş karakterin dönüşümü, oyunculuk bakımından son derece değerli. Breaking Bad birçok kişiye göre en iyi tv dizileri arasındadır. Dizinin hayranları için breaking bad konusu farklı tarzı ile öne çıkıyor. Ülkemizde yabancı dizi izleme alışkanlığı giderek artıyor ve bu dizi de kendisine çok özel bir yer edinmeyi başardı. Efsane dizi, 2008 yılından, 2013 yılına kadar toplam 5 sezon devam etti.

Breaking Bad Konusu ve Oyuncuları

breaking bad konusu nedir

Uyarı: Diziyi izlememiş olan kişiler, yazımız eser miktarda spoiler içeriyor.

Breaking Bad konusu nedir, merak edilen konuya geçelim. Walter White, kimya öğretmeni, bir oğlu var. Eşi hamile ikinci çocuğu yolda. Skyler White (Anna Gunn ) kişisel gelişim saçmalıklarıyla kafayı bozmuş, kontrol meraklısı bir hanım. Dizinin ilk bölümlerinde Skyler White’ın küfürlü veya argo konuşmalara dahi tahammül göstermeyen bir kadın olduğunun altı özellikle çiziliyor. Kocasının yaptığı işi öğrendikten sonra tepki gösteriyor, kızıyor ama parayı aklama konusunda söz sahibi olmak istiyor. Parayı oto yıkama işinde aklama fikri ona ait. Kocasına “sen bir süre burada çalıştın. Kumardan para kazanmış olursun, sonra bildiğin bir işi yapmaya karar verirsin ve dikkat çekmez.” diyerek hem kocasını hem de efsane avukat Saul Goodman’ı ikna etmeyi başarıyor.

 

breaking bad 5.sezon

Skyler’in kız kardeşi, Marie ve onun eşi Hank, White ailesinin daimi misafirleridir. Hank Schrader (Dean Norris), narkotikte görevli polistir. Oldukça düz, rahat ve kompleksi olmayan bir adamdır. Dizinin başlarında “ ne iyi adam” dedirtmiştir.

White’ın, kompleksli, ezik haline ilave olarak, suçluluk psikolojisiyle rahatsız ruh haline tam bir tezat oluşturur, Hank’in rahat hali. Karısı Marie ise boşboğaz bir kadındır. Tek kötü özelliği bu değildir. Klaptemoni rahatsızlığı olan bir kadındır. Marie’deki kleptomani, ablasına getirdiği hediye nedeniyle onun sıkıntı yaşamasıyla ortaya çıkar. Meğer Marie, bu nedenle terapi görmektedir.

Breaking Bad Dizisinin Sıra Dışı Hikayesi

breaking bad izlenme sayısı

Uyuşturucu, Çöl Ortasında Bu Karavanda Yapıldı

 

İlgili Makale  En Çok İzlenen Yabancı Diziler

Breaking Bad dizisinde Walter White merkezde yer alıyor ve bu kendi halinde adam karanlık işlere bulaşıyor. Geçim zorluğu yaşayan Walter White, ek iş olarak oto yıkamacıda çalışmaktadır. Hank sayesinde uyuşturucudan çok para kazanılacağını öğrenir. Kanser olduktan sonra ailesinin nasıl geçineceği konusunda telaşlanır. White, eski öğrencisi  Jesse Pinkman (Aaron Paul) ile  meth  üretimine başlar. Pinkman, uyuşturucu bağımlısı, ele avuca sığmaz bir çocuktur. White, onu yönlendirebileceğini düşünür ama bu kolay değildir. İlişkileri defalarca sekteye uğrar. Her defasında Walter, genç Pinkman’ı ikna ederek, onu istediği yöne kanalize etmeyi başarır. Sıradan bir suç dizisi olmaması oyuncu performansları kadar breaking bad konusu ile mümkün olmuştur.

breaking-bad-konusu-nedir

AMC kanalında yayınlanmadan önce, proje, HBO, TNT, FX ve Showtime kanallarından ret cevabı almıştır.

 

İşin içine cinayetler/ölümler girdikçe Jesse Pinkman, dengesini yitirmeye başlar. White, onun gözünde tehlikeli bir katildir, bu nedenle eski ortağından kaçmaya başlar.

 

Saul Goddman Breaking Bad Dizisinde Kilit Adam

Saul Goodman Breaking Bad dizisinde tam manasıyla kilit bir karakter, namı diğer Breaking Bad avukat. Bu arada Walter, Jesse, Skyler, avukat olarak hep Saul Goodman’ın kapısını çalıyorlar. Saul, onlar için avukattan çok daha fazlasıdır. Saul Goodman, Breaking Bad konusu içinde özel bir karakter. Ahlaki hassasiyeti olmayan, sadece kanuni boşlukları bilen ve karanlık adamları tanıyan, iş bitiren bir adamdır. Bob Odenkirk, başlarda oldukça abartılı olan oyununu giderek oturttu. Abartıdan uzaklaştıkça tüm kötü adamlar içinde, en makul kötü olarak taraftar bile buldu. O White ile Gustavo Fring’i tanıştırdı.

breaking-bad-konusu-nedir

Saul Goodman, her sorunu çözen, düzenbaz bir avukat.

Breaking Bad’in Beyefendi Katili: ” Gustava Fring”

Breaking Bad’in beyefendi katili Gustava Fring, saygın bir iş adamı olarak tanınmasına rağmen, esasında çok farklı biridir. Gustava Fring ile çalışma imkanı sayesinde White ve Pinkman için yeni kapılar açıldı. Sadece 3 ay çalışarak 1,5 milyon dolar kazanacaklardı. Ancak aralarında anlaşmazlıklar yaşandı, sonunda tüm labaratuar ve labaratuarı kamufle eden çamaşırhane White-Pinkman tarafından havaya uçuruldu. Gustavo Fring ve adamları ölmüştü. Geriye kalanlar ise, Mike ve hapse giren dokuz kişiden ibarettir.

İlgili Makale  Fotoğraflarla Kısa Bir Hong Kong Turu..!

White yeniden üretime geçmek ister. Jesse, White, Mike ortak olarak işe başlarlar. İlk andan itibaren Mike ile Walter birbirinden hoşlanmamaktadır. İzleyici ikili arasında ne zaman ipler kopacak diye bekler. İpler Mike her şeyi geride bırakıp ayrılmaya karar verdiğinde kopar. Walter White onu öldürür. Cesetlerin kimyasallarla yok edilme işlemi Walter için sıradan hale gelmiştir. Mike’ın cesedini de yok eder.

Gus, saygın bir iş adamı! Polis için yapılan etkinliklere sponsor oluyor. Polis şefleriyle dost. Gerçek ise bambaşka.

Dizinin ilerleyen bölümlerinde Walter White, ya da kendisine verdiği isimle Heisenberg kiralık katillere Gus’ın dokuz adamını öldürtür.

Breaking Bad Dizisinde Tempo Hiç Düşmüyor

Walter White, ayrılmak isteyen Pinkman’ı ikna edemez yeni elemanla üretime/pişirmeye devam eder.  Tüm ayrıntıları yok ettiğini düşünen White, tuvaletindeki bir kitap yüzünden bacağına yakalanır. Kitapta WW olarak bahsedilen kişinin Walter olduğunu anlayan Hank, yine de emin olmak ister. Yazıları karşılaştırır. Başka materyallere bakar, çok şaşırır. Hank, kendisini kandırmış olmasından dolayı, Walter’a çok kızgındır.

 

Bundan sonrası çorap söküğü gibi gelir. Artık macera bitmiştir. Jesse itirafçı olur. Ancak Walt White, yakalanmışken kurtarılır. Üstelik onu kurtaran ekip Hank’i de öldürür.

Walt’ın gömülü olan para dolu varillerini alırlar, birini Heisenberg’e bırakırlar. Walter için gitmekten başka yoktur. Avukat Saul Goodman ona yardımcı olur. Her ikisi birkaç gün bir depoda beklerler. Önce yeni kimliğiyle Saul gider. Walt daha sonra, uzak bir yere, kimselerin olmadığı bir dağ evine götürülür. Yeni kimliğiyle bir süre için burada kalacaktır. Zira ülke çapında aranan bir kaçaktır.

Breaking Bad Dizisinde İtiraf ve İntikam

Breaking Bad dizisinde itiraf ve intikam vakti nihayet geliyor.

Walter White, rahat durmaz. İntikam istemektedir. Parasını geri almaktan başka bir şey düşünmemektedir.

Tüm hikaye boyunca karısına “her şeyi sizin için yaptım” dediği için karısından teki görmektedir. Son defa iyice depresif hale bürünmüş olan karısına “ her şeyi… kendim için yaptım” der. Karısı fal taşı gibi açılmış gözlerle ona bakarken Walt devam eder,

İlgili Makale  İlginç Bilgiler Ansiklopedisi..!

“ Bu işi iyi yapıyordum( meth üretimini kastediyor) hoşuma gitti. Hayatıma anlam kattı.”

Walter White, cinayetlere uzanan tüm bu süreci sadece para ya da ailesi için değil; kendisi için yapmıştır. Zaten dizinin başından itibaren bu kendi halinde kimya öğretmeninin geçirdiği değişim onun var olma mücadelesi verdiğini gösteriyor. Yasa dışı bir yol ama onu önemli ve saygın bir insan yapmaya yetiyor. Vicdan, merhamet bir süre sonra unutuluyor.

İyi- Kötü Ayrımı Yok!

Dizide yan karakterler arasında en kilit rol, Krysten Ritter tarafından canlandırılan Jane Margolis. Jane, uyuşturucu için hammadde tedarik ediyor. Büyük patron Gus öldüğünde ve dokuz adamı hapse düştüğünde kendisi için endişeleniyor. Onları ve hatta Mike’ı öldürmeyi planlıyor. Mike ve ortakları, Walt ile Jesse karşılarına çıktıklarında ise hayatta kalmak için onlara yeni Pazar vaat ediyor. Aşırı tedbirli, gergin bir kadın. Korumacı bir yapısı var, tıpkı Walter’ın ilk hali gibi. Ancak bu ürkek, hali onu acımasız bir katil olmaktan alıkoymuyor tam tersi motive ediyor. Dizinin esas meselesi de bu zaten. Gustavo Fring, restoran zinciri olan bir iş adamı. Hayırseverliğiyle tanınıyor. İkinci karakteri ise bambaşka. Walter White, kendi halinde, vasat bir kimya öğretmeni; ikinci karakteri ise acımasız bir katil ve azmettirici. Bunlara Jane Margolis’de dahil edilebilir. Uluslararası bir şirkette yönetici, saygın bir kişi, ama bu onun görünen yüzü. Dizi, iyi kötü ayrımına yer vermiyor, belki de dizinin en önemli özelliği de bu.

Breaking Bad Ödülleri

Breaking Bad dizisi 20 eylül 2008 tarihinde yayınlanmaya başlamış ve 2013’te final yapmıştır.  5 sezon devam eden yapım, çok sayıda ödüle layık görülmüştür.

  • 16 Emmy Ödülü
  • 8 Satellite Ödülü
  • 2 Altın Küre Ödülü
  • 2 Peabody Ödülü kazanmıştır
Breaking Bad IMDB Sıralamasında İkinci

 

IMDB sıralamasında Taht Oyunları birinci sırada yer alıyor. Breaking Bad ise 9,5 IMDB puanıyla ikinci yer alıyor.

Walter White karakterine hayat veren Bryan Cranston’un vasat bir adamdan bir canavara dönüşümünü başarıyla yansıtması bakımından ilgiyi fazlasıyla hak ediyor. Tabii bu dönüşümü, inandırıcı bir şekilde yansıtmasıyla Bryan Cranston dizi film tarihine adeta bir oyunculuk anıtı dikiyordu.