Çiğnenmiş Sakızla Kaplanmış İkonik Sokak

Çiğnenmiş sakızla kaplanmış ikonik sokakAmerika’nın Seattle kentinde Post Alley’de tiyatro bileti almak için bekleyen kişiler, çiğnedikleri sakızları duvara yapıştırdılar. Bu zaman içinde bir geleneğe dönüştü ve Seattle kentindeki sakızlı duvar ve duvarın bulunduğu sokak ikonik bir hal aldı.

Çiğnenmiş Sakızla Kaplanmış İkonik Sokak

Seattle, Amerika’nın kuzeybatısındaki, Washington eyaletinde yer alan bir kenttir. Gelişmiş bir kent olan Seattle, birçok ünlü markaya ev sahipliği yapıyor. Ancak, çiğnenmiş sakızla kaplı sokak, bu kentin en fazla ilgi çeken özelliklerinden biri. Rengarenk bir görünüme sahip olan bu duvar ve sokak, Seattle’da Post Alley’de tiyatro bileti almak için bekleyen kişilerin çiğnediği sakızları duvarlara yapıştırmaları sonucu oluştu.

cignenmis-sakizla-kaplanmis-ikonik-sokak

1990’lı yıllarda başlayan bu geleneğe, önceleri belediye karşı çıktı. Çiğnenmiş sakızları temizleye çalıştı fakat bilet kuyruğunda bekleyen kişiler, daha azimliydi. Sokak, renkli görüntüsünü muhafaza etmeyi başardı.

cignenmis-sakizla-kaplanmis-ikonik-sokak

Seattle Kentindeki Sakızlı Duvar

Seattle kentinde, 1990’larda başlayan çiğnenmiş sakız yapıştırma furyası ile duvarın popülerliği giderek artmıştır. Birçok kişi açısından, Seattle kentindeki sakızlı duvar, görülmesi gereken bir yer.

cignenmis-sakizla-kaplanmis-ikonik-sokak

Bunun sonucunda duvarın önünde fotoğraf çektirmek de kaçınılmaz bir etkinliğe dönüşmüş.

cignenmis-sakizla-kaplanmis-ikonik-sokak

 

Ayrıca, dileklerin gerçekleşmesi için, duvara sakız içinde para yapıştırmak zaman içinde ortaya çıkan bir hurafe. Durum böyle olunca, Seattle’deki bu sokak ve sakızlı duvar, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bir mekan oluvermiş. Çiğnenmiş sakız olduğunu düşünmek biraz rahatsız edici ama duvarın rengarenk görüntüsü, yaklaşık 20 senedir, korunuyor ve çiğnenmiş sakızla kaplı sokak oldukça popüler.

İlgili Makale  En Çok İzlenen Yarışma Programları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.