Dizilerde Kadına Şiddet

dizilerde-kadina-siddet

Dizilerde kadına şiddet.

Televizyon dizilerinde, kadın-erkek ilişkilerinde hep aşağılayan, bağıran hatta şiddet uygulayan erkekler ve çoğu zaman bundan pek gocunmayan kadınlar görüyoruz. Televizyonda izlenen hemen her dizi, maço karakterler ve onları (nedense) ölümüne seven kadınlardan oluşuyor. İster flört aşamasını anlatan dizi olsun isterse evlilik konulu bir dizi olsun kadınların adeta aşağılanmaktan zevk alan mazoşistler olarak kodlanması sadece bir kolaycılıktan mı ileri geliyor?

Bir toplumsal sorun olan kadına şiddet televizyon aracılığıyla adeta yeniden üretiliyor. Kadınları eşit saymayan anlayış, dizilere de aynı şekilde geçiyor.  Vatandaşlar ise, dizilerde kadına şiddet ile ilgili olarak RTÜK’e şikayetçi oluyorlar. Ancak, RTÜK bu konuda sağır…

Dizilerde İtaatkar Kadınlar Geçidi

Bu dizileri yazan, yöneten ve rol alan oyuncular da elbette kadına yönelik şiddete karşı çıkarlar. Peki, televizyonda her dönem yer alan dizilerin merkezinde şiddet gören kadın olması bize ne kazandırıyor? Bize bu tür projeler, dizilerde itaatkar kadınlar geçidi olarak görünüyor. Hepsi ve dahası bu. Dizilerde kadına şiddet, artık ezberlenen klişelerin yanına eklemlenmiş durumda. Genç kızların ve genç erkeklerin hayranlık duydukları oyuncular, bu tür dizilerde rol alarak, önemli bir soruna parmak bastıklarını düşünüyor olabilirler. Peki ya, kadına şiddet içeren dizilerin gençlerde henüz flört aşamasından başlayarak bir taklide dönüşmeyeceğinin garantisi var mı? Elbette sanatçı, bir senaryo yazarken, bir başkası da o filmde rol alırken bunları pek hesaba katamaz. Aksi halde, yazılan her 100 senaryodan 99’u şu ya da bu sebeple iptal edilirdi. Bununla birlikte her yıl yüzlerce kadının öldürüldüğü bir ülkede, siyasetçiden, sanatçıya kadar her kesimin çok daha özenli davranması gerektiği muhakkaktır.

Siyasal İslamcılar kadın- erkek eşitliğine inanmaz. Bunu da saklamazlar zaten.  Öte yandan Siyasal İslamcıların tek ve en büyük enstrümanı takiye’dir. Siyaset arenasında, günlük olarak değişen sözlerini duymak kimseyi şaşırtmaz. Siyasal İslamcılar, kadın erkek eşitliğinden yana gibi davransalar, yani bu konuda da takiye yapsalar. Bence toplumun dönüşmesinde büyük fayda sağlar. Hem kim bilir belki bu arada kendileri de dönüşür!

İlgiyle izlenen Kadın dizisi Japonya’dan ödül aldı (konuyla ilgili yazı için tıkla)

İlgili Makale  Baykal Çukur Dizisine Veda mı Ediyor?

Dizilerde Kadına Şiddet Ne Sonuç Veriyor?

Dizilerde kadına şiddet ne sonuç veriyor? Toplum kadına şiddet konusunda bilinçlenip, tavır mı geliştiriyor? Yoksa maço karakterin tüm aşağılamalarına rağmen, o erkeğin aşkından deliye dönen kadın üzerinden maço karakter ve kadına yönelik, fiziki/psikolojik şiddet normalleştiriliyor mu?

Elbette bu tür konular dizilerde yer bulabilir. Ancak şiddetin ve kadının aşağılanmasının yeniden-yeniden üretilmesi bu durumu olağan hale getirmiyor mu? Bir de küçük bir şüphemi dile getirmek istiyorum. Bazı ünlü oyuncuların özel hayatlarında benzer olayların kahramanı olduklarını görünce, bu dizlerde yer alan kimi kişilerin bilinçaltlarını dışavurduklarından da şüpheleniyorum. Dizilerde itaatkar kadınlar, hiç eksilmediği gibi, artıyor. Mutlaka üretimin içerisinde yer alan kimseler açısından rahatlatıcı bir etkisi olmalı! Sonuçta, sanatçı kendi hayal dünyasında var olanı yazarak/oynayarak, bir katarsis yaşamıyor mu? Bu anlamda kadına şiddet içeren dizilerin, içerisinde yer alan kimseler bir anlamda kendilerini ele veriyorlar; taraftar ya da kayıtsız.

Artık Patron Tahakkümü Moda

Dizilerde kadının kaçırılması, dövülmesi ve buna benzer olaylar çok sık işlendi. Tabii ki senaristler de sıkıldı. Biraz yaratıcı olmaları gerekiyordu. Artık erkek patron,çalışanı olan kadını ezecekti! Hem de eşitsiz bir aşk. Sözüm ona tutkulu bir aşk. Ve sözüm ona, çocukluk travmalarıyla bezenmiş ayıntılı senaryo. İyi de sizler bu senaryolarınız ile kaç çocuk için travma nedeni oluşturuyorsunuz?

Zengin patron ve onun çalışanı saf kız. Buna benzer projeler görmeye başladık. Her koşulda kadın ezilecek, aşağılanacak ve son tahlilde, buna pek yüksek olmayan bir tonda itiraz edecek. Genel konsept bu. Medya gücünü ne için kullanıyor?

Bu tür dizilerde oynayan erkekleri anlamak zor, hele kadınları anlamak ise imkansız. Bakın yakışıklı oyuncu, Kerem Bürsin, dizilerde kadına şiddet konusunda neler söylemiş.

Kerem Bürsin, kadına yönelik şiddet içeren dizilere tepki gösteriyor. “Sigara, alkol göstermiyoruz, neden? Çünkü insanlar etkileniyor; o halde kadına şiddet içeren dizilerden de insanlar etkileniyor. Onlar neden normal karşılanıyor?” şeklinde son derece haklı bir soru sordu. Aynı soru, RTÜK’e de sorulmalıdır. 

Kadına Yönelik Şiddetin Nedenleri ve Çözümleri

Kadına yönelik şiddetin nedenleri ve çözümleri konuşulurken mutlaka dizilerden bahsetmek gereklidir. Kadına yönelik şiddetin tek nedeni diziler değildir ama kadınları eşit saymayan anlayışın parlak ambalajla sunumudur. Kadına şiddet içeren diziler, kadını aşağılayan her türlü argümanı, eleştiri duvarlarının ötesine taşır, tamamen özgürleştirir. Bu anlamda, kadına yönelik şiddet söz konusu olduğunda mutlaka, medyaya ve özelde dizilere bakmak gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.