İlginç Bilgiler Ansiklopedisi: Hayvan Kış Olimpiyatları..!

İlginç bilgiler ansiklopedisi: hayvan kış olimpiyatları..!

Her hayvanın birbirinden farklı yeteneği var.Hayvan olimpiyatları yapılsaydı iddialı olacak hayvanları araştırdık…

Kutup Tilkisi,(Vulpes lagopus): Bu etçillerin kalın kürkleri var. Kürkleri onların, eksi 45 derece soğukta hayatta kalmalarını sağlıyor. Sırtlarındaki var olan kürk, ayaklarında da mevcuttur, ayaklarında doğal bir kar ayakkabısı görevi üstlenen kürkleri kar üzerinde koşmalarına olanak sağlar. Bu küçük tilkinin Yunanca adı, Lagopus, tavşan anlamına gelmektedir.

Flattie örümceği(Selenopidae), buz patencilerinin ne kadar özel sporcular olduğunu bilmeyen yoktur. Flattie örümceği ise,saniyenin, sekizde, biri kadar bir sürede spin yapabilir.Bu insanın göz kırpmasından yaklaşık üç kat daha hızlıdır.Buz patencileri dönüşleri esnasında kollarını ve bacaklarını vücutlarına doğru çekerler.Aynı yöntem örümcekler için de geçerlidir. Flattie örümcekleri dönüş anında kalan bacaklarını kendilerine doğru çekerek; dönüşlerini tam 40 kat hızlandırıyorlar…

Kutup Tavşanı, bu hayvanlar kar üzerinde yaşamalarını sağlayacak olan harika bir kürke ve küçük kulaklar gibi soğuktan daha az etkilenmelerini kolaylaştıran düşük yüzey alanlarına sahiptirler.Bununla beraber kar üzerinde 40 km hıza ulaşabilen gerçek bir kış olimpiyatı sporcusudur!

Bobsledding, İsviçreli sporcuların birlikte iki iskelet kızak taktığı ve bir tobogan yapmak için bir direksiyon mekanizması eklediği 19. yüzyılın sonlarına ait bir spordur. Bu spor dalı daha sonra  bazı değişimler gösterdi.

Bir penguen kesinlikle bu sporun müdavimidir.Penguenler, karnı üzerinde kayarken ayaklarıyla yönlerini tayin ederler.

Hayvanların en zekilerinden biri olarak kabul edilen kargaların, herhangi bir sporda başarılı olamayacağını söylemek imkansız. Curling, biraz karmaşık spordur; kargaların bununla başa çıkacağı konusunda şüphe yoktur. Kargalar alet yapımında bile oldukça maharetli hayvanlardır.

Zekası ve alet kullanma becerisiyle bilinen karga, buzu süpürme konusunda başarılı olmaları son derece yüksek bir ihtimal…

 

İlgili Makale  Dünyadan İlginç Haberler

Kar Baykuşu, hızlı uçar, ve avlanırken hata yapmazlar. Avlanırken hata yapmamalarını, mükemmel derecede yarar sağladıkları, görme ve işitme yeteneklerine borçludurlar.Bir olimpiyatta Kar Baykuşunu podyuma çıkmaktan kim alıkoyabilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir