İşsizler İçin İş Bulma Teknikleri

İşsizler İçin İş Bulma Teknikleri

7 Mart 2019 0 Yazar: admin

İşsizler için iş bulma teknikleri basit ama çok etkilidir. İş bulma teknikleri, çoğu zaman hayat kurtarır. Bu nedenle uzmanlık gerektiren bir alandır. İşsizler, boş gezmekten sıkıldıklarında, ne iş olsa yaparım, moduna girer. Ancak buna rağmen iş bulamıyorlarsa, kesin bir hata yapıyorlardır. İş arayan kişilerin, iş bulma siteleri kanalıyla veya gazete iş ilanları aracılığıyla bir görüşmeye gitmesi, sadece bir adımdır. Esas mesele bundan sonra başlıyor. Peki, işsizler için iş bulma teknikleri, denince ne anlamak gerekir?

İşsizler İçin Oldukça Etkili İş Bulma Teknikleri

Söz gelimi, bir üniversite mezunu, ‘yahu üniversite diploması aldık, şimdi bir de iş bulma teknikleri ile mi uğraşacağız’ diyebilir. Belki bir parça haklı da olabilir ama işin aslı başka. Hangi üniversiteyi bitirirsen bitir, ‘kasa görevlisi’, ‘satış uzmanı’, ‘ danışma görevlisi’, ‘satış danışmanı’, ‘servis elemanı’,vb. işleri anlayamadığın sürece, asla bir iş insanı olamayacaksın. Çünkü, işin tüm sırrı burada. Bir kişi, mühendislik mezunu ise, ‘kasa sorumlusu’ ya da ‘ kasa görevlisi’ veya ‘satış uzmanı’ olmak için sahip olduğu avantajın farkında olacak! Eee tamam da bu işlerin mühendislikle ne ilgisi var, diye sorarsan olmaz! Zaten ‘kasa sorumlusu’ diye meslek de yok; kasiyer’dir o meslek. Kasiyer’e ‘kasa görevlisi, tezgahtara, ‘satış mühendisi’ diyerek, bir sihir yaratılmaya çalışılıyor. Sen de yarım akıllı bir kişi gibi takıl ve bu sihirden etkilenmiş gibi yap! Aa ‘kasa sorumlusu/ satış mühendisi, tam da kariyer hedefimi gerçekleştirmek istediğim meslek’ diyeceksin… Yine de olmuyorsa, iş bulma tekniklerini adım adım izlemini salık veririm.

İş Bulma Teknikleri: 6 Önemli Kural

  1. İş bulmak için mesafeleri önemsemeyin; iş bulmak istiyorum diyen bir kişi asla mesafeleri sorun etmemelidir. Söz gelimi ‘Tuzla’dan ‘Avcılar’a’ 5 dakikalık görüşme için gitmesi gerektiğinde hemen koşa koşa gitmelidir. Buradan alacağım maaş yol parama yetmez, tarzı düşünce kesinlikle yanlıştır!
  2. İş bulmak için maaşı önemsemeyin; asgari ücret verilen bir işte, bir baktınız, yemek verilmiyor. ‘Yemek hiç sorun olmaz demelisiniz.’ Yanınızda, peynir-ekmek , götürür, öğlen vakti kayıntı yaparsınız.
  3. İş bulmak için, SGK’yı önemsemeyin, 7 gün ön deneme, 15 gün alışma, ilk iki ay, son deneme, vb. bu denemeleri asla sorun yapmayın! Nasılsa, 1 yıl çalıştığınızda, mutlaka, bir kaç ay SGK’nız olacaktır…
  4. İş bulmak istiyorsanız ve akıllıysanız bunu gizleyin, yukarıda sözünü ettiğim konularda, çıkıntılık etmeyin. ‘Kasa sorumlusu’, Satış Sorumlusu’, Satış Temsilcisi’ ve hatta ‘Satış Mühendisi’ gibi tabirlere, bu ne dandik tabir demeyin. İşiniz başlamadan biter. Fazla okumuş, lakin hiçbir şey anlamamış biri gibi davranın. ‘Kariyer hedefimi bu… meslekte ilerletmek en büyük isteğim’, türünden konuşun. İnandırıcı olup olmamayı önemsemeyin.
  5. İş bulmak istiyorsanız, mülakatta size sorulan soruların saçma olmasına aldırmayın. Önemli bir soruya, önemli bir cevap veriyor gibi davranın. Onları onore edin. ‘Sizin de bildiğiniz gibi, siz de işaret ettiniz’ bu sözler, sizinle mülakat yürüten kişileri, keşkül kıvamına getirecektir. Ondan sonra, para verip katıldığınız seminerler, falan varsa onları sayıp, dökün.
  6. İş bulmak istiyorsan; fazla çalışma süresini sorun etmeyeceksin, resmi çalışma süresi, 8 saat fala deme. 18 çalışman gerekiyorsa, çalış. İş veren, seni 18 saat çalıştırıp, mesai vermese bile, sanki sana karşı bir hayır işlemiş gibi davran (!) İş vereninin yanında, sesin asla yüksek çıkmasın. Bu ilk görüşmede de böyledir. Lakin ilk görüşmede sesin çok alçak çıkarsa, bu kez de mıymıntı olduğun düşünülebilir. Bu nedenle ne yüksek; ne de alçak olmalı.
İlgili Makale  Ufak Tefek Cinayetler Her Yerde İşleniyor!

 

 İş Bulma Teknikleri Sonuç

İşte bazı ince noktalar olmasından ötürü, işsizler için iş bulma teknikleri diyerek, konunun akademik bir çalışma olduğunun altını çiziyoruz.

Konu ile ilgili çalışan üniversiteler,

  • İş bulanlar nasıl iş buluyor?
  • İş bulamayanlar neden iş bulamıyor?

 

Sorularına yoğunlaştılar. Bizler de üniversitelerin yaptığı bu çalışmanın özetini sizlerle paylaştık. Tamamını paylaşırsak, kullanılan terminoloji sıkıcı gelebilir! Bu teknikleri uygulayarak iş bulmak mümkündür.  Eğer hala olmuyorsa, çok da dert etmeyin. Bu memlekette ne kadar işsiz var bilmiyor musun? Kendini suçlama, bir yolu bulunur elbet, yani umarım…