Prison Break 5. Sezonu Nasıldı?

Prison Break 5. Sezonu Nasıldı?

15 Ağustos 2018 0 Yazar: admin

Prison Break 5. sezonu hayal kırıklığı yarattı…Son sözümüzü baştan söylemiş olduk ama bu hayal kırıklığı elbette beklentimizle doğru orantılı. Ağabeyini hapishaneden kurtarmak için hapse giren Michael Scofield ve etrafıyla olan heyecanlı mücadelesi nefes kesiyordu. Bu arada devreye giren ajanlar ve güvensizlik üzerine  kurulan iş birlikleri, zekice kurgulanmış akıl oyunları izleyiciyi Prison Break adlı diziye bağlamıştı. 2005-2009 yılları arasında yayınlanan ve büyük beğeni kazanan Prison Break 5. sezonu ile geri döndü. Final yaptıktan sonra geri dönen prıson break 5.sezon ile beklentileri karşılayabildi mi? Prison Break 5.Sezon Oyuncuları kimler? Efsane dizi prison break 5. sezonu büyük sürprizler barındırıyor. Öncelikle dilerseniz, dizinin konusu nedir, kısaca bakalım. Yazı, spoiler içeriyor mu, derseniz, evet birazcık!

Prison Break 5. Sezonu Nasıldı?

prison-break-5-sezonu-nasildi

Fox River  cezaevinde idam edileceği günü bekleyen  Lincoln Burrows’u kurtarmak için oraya giren Michael Scofield kaçış planını vücuduna dövme yaptırarak işlemişti. Michael, karakteri ve onu başarıyla canlandıran Wentworth Miller büyük bir şöhrete kavuştu. İlk sezonundan itibaren kaçış ve sonrası incelikle, adeta oya gibi işlenmişti. Bu nedenle dizideki akıl oyunları ve dolayısıyla Michael Scofield diziyi sürüklerken, diğer tüm karakterler de oldukça iyi işlenmişti. Olaylar gerektiği kadar bir hıza sahipti ve bu izleyicinin hikayeye dahil olabilmesine olanak tanıyordu. Prison Break bir efsane haline geldikten sonra final yaptı. Belki her şeyin bir sonu olduğunu kabullenmek gerekir. Üstelik başarılı dizinin vedası da zirvedeyken olmuştu. Belki bununla yetinmek iyi olacaktı. Prison Break 5. sezonu son derece hızla akıp geçti. Dizinin önceki sezonlarının aksine öngörülebilir olması eksi yönüydü.

Prison Break 5. Sezonda Hikaye Yemen’de Geçiyor

prison-break-5-sezonu-nasildi

Prison Break 5. sezonu Yemen’de geçiyor. ABD Fox River cezavinden kaçmayı başaran Michael, Panama’da tutulduğu cezaevinden kaçmayı da başarıyordu. Bu özelliği, Poseidon kod adını kullanan kontrol dışı bir ajanın dikkatini çekiyor. Onu Sara ve ailesiyle tehdit ederek kendisi için çalışmaya ikna ediyor.

prison-break-5-sezonu-nasildi

Öldü sanılan Michael aslında ölmemiştir ve bunu yalnızca Poseidon bilmektedir. Tabii Michael artık, Kaniel Outis adında bir terörist oluvermiştir. Michael’in görevi ise en iyi bildiği iş olan cezaevinden adam kaçırmaktır. Poseidon isteyecek, Michael yapacaktır.

Bu arada izleyici Sara’nın evlendiği profesör Jacob’un esasında Poseidon olduğunu anlıyor! Sürprizlere alışmış Prison Break dizisinin sadık seyircisi açısından hayal kırıklığı değil mi?

Sonra Jacop’un yani Poseidon’un kendi-kendisini vurdurması hadisesi var. Sara, kocasından şüpheleniyor. Peşine taktığı T-Bag, Jacop’u kendisini vuran iki tetikçiyle görüp fotoğraflarını çekiyor. Sonrasında basit bir karakol numarasıyla hemen ikna olan Sara, Michael’den meğer hiçbir şey öğrenememiş, bunu görüyoruz. Hatta Jacop’a silah doğrulttuğu anda bile çocuğunun güvenliğini sağlayamamış olması nasıl bir hata!

Bununla beraber uslanmaz sapkın Theodore Bagwell yani T-Bag’in meğer kimselerin bilmediği bir oğlu varmış. Oğlu Michael’in korumasındaki Whip’ten başkası değil. Whip, babasını sanki biraz kolay kabulleniyor. Aralarında kısa ama eğlenceli diyaloglar yaşanıyor. Michael, Whip için benim en büyük kozum diyordu. Dizinin sonuna doğru Whip ölüyor. T-Bag yeniden cezaevine düşerken, oğlunun intikamını alma fırsatı, ona altın tepside sunuluyor.

Prison Break 5. Sezon Kaç Bölüm?

prison-break-5-sezonu-nasildi

Prison Break dizisinin 5. Sezonu  9 bölüm olarak yayınlandı. Sonunda kardeşler yine başardı. Kötü adam Jacop öldü. Michael Scofield, sevdiği kadın Sara ile kaldığı yerden devam ediyor. Ağabey, Lincoln Burrows ise Sheba ile aşka yelken açıyor.  O, uzun yıllar boyu hiçbir aşkını meşkini izlemediğimiz Lincoln, anlaşılan yalnızlıktan bıkmış.  Hapishane dizileri arasında çok özel bir yere sahip olan Prison Break, 5. Sezonu ile beklentilerin biraz altında kalmış olsa da, ‘altın yere düşmeyle değerini yitirmez’ misali izleyiciler açısından özelliğini muhafaza edecektir.

prison-break

Michael Scofield yine zor anlar yaşıyor.

Dizinin Yemen’de geçmesi ise biraz daha politik sos ihtiyacından olsa gerek. Radikal İslamcılar ve onlara yol veren kontrolden çıkmış CIA ajanı. Kontrol altında olsa, kurallara kaidelere bağlı olsa zaten ABD, CIA hiç böyle kötü  şeyler  yapar mı? Hadi ama, dostum…

7 yıl önce, finalde sürpriz yaparak kahramanların tamamını kurtaran ajan Paul Kellerman ise 5. sezonda T-Bag ile konuşurken Poseidon’un tetikçileri tarafından öldürülüyor. Bu da bize “iyiler fazla yaşamaz” sözünü hatırlatıyor. Kült diziler arasında kendisine yer bulan ve IMDB puanı 8,4 olan prison break 5. sezonu ardından şimdi de dizinin 6. sezonu yine de merakla bekleniyor…

İlgili Makale  Shameless Dizisi Herkesi Utanmazlıkla Yüzleştiriyor

 

Prison Break 5. Sezon Oyuncuları

Michael Scofield karakteri ve tabii ki Wentworth Miller,  Dominic Purcell (Lincoln Burrows), Sarah Wayne Callies ( Sara Tancredi), Robert Knepper (Theodore Bagwell) Rockmond Dunbar, C-Note ve poseidon karakteriyle dizinin 5. sezonu için kilit bir role hayat veren, Mark Feuerstein gibi oyuncular rol almaktadır. Ayrıca T-Bag’in oğlu olduğunu öğrenen Michael’in yol arkadaşı, Whip karakterini, Augustus Prew canlandırdı.