Shameless Dizisi Herkesi Utanmazlıkla Yüzleştiriyor

Shameless Dizisi Herkesi Utanmazlıkla Yüzleştiriyor

25 Ağustos 2018 0 Yazar: admin

Shameless dizisi herkesi utanmazlıkla yüzleştiriyor. Son yıllarda alışılmış dizi filmlerin kalıpları dışına çıkan işleri görmeye başladık. Televizyonda birçok konu ele alınmıştı. Burada da tıpkı sinemada olduğu gibi anlatım ön plana çıkıyordu. Bu nedenle, Narcoz, Person of Interest, Prison Break, Breaking Bad  ve daha pek çok dizi Türkiye’de de ilgi görmeye başladı. Alışıla gelmiş dizilerde, sağlam dünya anlatılır, olabildiğince hijyenik bir tutum takınılır. Oysa tüm dünya olduğu gibi bizde de ilgi çeken bu yeni nesil diziler, klasik iyi-kötü ayırımına yer vermemesi ile öne çıkıyordu. Bu sayede karakterler, zorlama iyilikler ya da zorlama kötülükler peşinde olmadan hikayenin doğallığı içinde süzülürken, izleyiciyi de peşi sıra hikayeye dahil ediyordu. Bu dizilerden biri, yapısı gereği ağlak bir melodram olmaya müsait olmasına rağmen, dalga geçerek, alay ederek birçok konuyu dile getirmeyi başarıyordu. Bu nedenle, alkolik babanın ve serseri çocuklarının hikayesi olan shamelessutanmaz– 10. sezonunu geride bıraktı ve izleyiciden hala ilgi görüyor.

Shameless Dizisi Konusu

Shameless dizisi konusuShameless dizisi konusu kadar bu konuyu anlatmak için seçtiği sıra dışı karakterlerle ilgi çekmeyi başarıyor.

Utanmaz dizisini ele alacağım bu yazımda, konuyu ayrıntılarıyla anlatmak yerine karakterler üzerinden anlatmanın daha doğru olacağı kanaatindeyim. Karakterler anlatılınca zaten shameless dizisinin konusu hakkında bilgi sahibi olunacaktır. Eğer bilmeyen varsa tabi…

Shameless Dizisi Oyuncuları ve Karakterleri

Shameless karakterleri tamamen zıvanadan çıkmış, Chicago varoşlarında yaşam mücadelesi veren kişilerdir.

 Debbie Gallagher
shameless-dizisi-herkesi-utanmazlikla-yuzlestiriyor

Debbie Gallagher

Emma Kenney tarafından canlandırılan, Debbie, 6 kardeş arasında 4. olan sıkıcı, sinir bozucu bir kız. Hatta o kadar ki ergenliğe girip, ergenlik bunalımları yaşadığında birçok kişide cinayet isteği uyandırmış olabilir. Erkek arkadaşları olmasını istediğinde ablasıyla yaşadığı çatışma evrenseldi!. “Bana karışamazsın” ya da “ Neden sen eve erkek getiriyorsun ama..” Bu küçüğün büyüme yolunda, kendisinden büyükle yaptığı rekabet, en azında benim açımdan bir işkenceye dönüşüyordu. Sonunda sırf ablasının kendisine karışamayacağını ispatlamak ve bir de çirkin olmadığına inanmak için, 15 yaşında anne oluyordu. Evlenmeyi düşündüğü çocuk ise eğitimine devam etmek için mahalleden ayrılınca, Debbie Gallagher, birden bire güçlü kadın olmak için çaba harcamaya başlıyordu. Bu da bir şeydir. En azından ablası Fiona ile rekabetin bir yararı olmadığını anladı sonunda. Debbie’de her şeye rağmen bir shameless yani utanmaz. Pekala hırsızlık yapabiliyor. Çaldığı bebek arabalarını satarak para kazanabiliyor.

 

Bir otoparkta çalışan diğer yandan kaynak kursuna devam eden Debbie, 8. sezonda bir kaza sonrası ayak parmaklarını kaybediyordu. Burası gerçekten oldukça abartılıydı. Operasyonu kardeşine yaptırmak isteyen Debbie, kardeşi de kendisi de bayılınca babasının cerrahi müdahalesi ile kangren olmaktan kurtuldu. Alt metinde güçlü bir şekilde sağlık hizmetlerinin ulaşılır olmaması bu sahnede de var. Zira Debbie için, yaklaşık 50 bin dolar olan ameliyat parasını bulması imkansız.

Carl Gallegher
shameless-dizisi-herkesi-utanmazlikla-yuzlestiriyor

Carl Gallegher

Ethan Cutkosky’nin hayat verdiği Carl, 5. kardeş.Bu küçük utanmaz hep yaşından büyük davranmaya çalışmaktadır. Okulda uyumsuz, şiddet yanlısı olan Carl, çeşitli defalar okuldan uyarı almasına rağmen kendisini kontrol etmez. Açıkçası böyle bir çaba içine girmez. Okuldan bir şey elde edemeyeceğine inanmıştır.

İlgili Makale  Yasak Elma Fettan Kadınların Hikâyesi

 

Onun için gelecek sokaklardadır. Çok geçmeden bir köşede uyuşturucu satmaya başlar. Daha önce varlığından haberdar olmadığı yeğeninin de başını belaya sokar. Mahkeme salonunda pişmanlık belirten sözler kullanmayı reddeder. Hapse girmek onun için ulaşılması gereken bir mertebedir. Orada birçok şey öğreneceğini düşünür. Düşündüğü gibi olur. İçeriden çıktığında farklı biri olmuştur. İri yarı bir siyahi olan cezaevi arkadaşıyla beraber okulda silah satmak dahil yaşa dışı işlerine devam eder. Ta ki iri yarı arkadaşı bisikletini çalan bir çocuğu öldürüp yeniden hapse girene dek. Bundan sonra bu işleri bırakmak ister. Biraz zor da olsa kurtulmayı başarır. Sevdiği kızın babası ile oldukça mesafeli bir ilişkisi vardır. Sevdiği kızın kendisini aldattığını öğrenen Carl, yine de kızın babası ile görüşmeye devam eder. Onun tavsiyesi ile askeri okula burslu örenci olarak girer.

Okuldan izin için geldiğinde tam bursunun %50’ye düşürüldüğünü öğrenir ve kalan parayı bulmak için çaba harcar. Bu sırada yakaladığı bir hırsızı farkında olmadan uyuşturucudan kurtarmıştır. Başkaları da aynı tedavi için ona para öder. Bir de zengin kız onun müşterisidir. Tahmin edileceği gibi kız ona aşık olur. Askeri okula gitmesini istemez, hatta sahte kimliklerle evlenirler ama Carl Gallagher zor kararı verir. Askeri okula gideceği otobüse biner.

Shameless Her Kuşağa Hitap Eden Bir Karakter İçeriyor

Ian Gallagher
shameless-dizisi-herkesi-utanmazlikla-yuzlestiriyor

Ian Gallagher

Dizinin en yakışıklısı olan bu turuncu kafalı oğlan iki sorunu aynı anda yaşıyor. Cameron Monaghan, zor bir karakter olan Ian Gallagher’i canlandırıyor. Ian, hem annesi gibi bipolar hem de eşcinsel. Bu nedenle çok uçlarda yaşaması kaçınılmaz. Çalıştığı marketin sahibiyle eşcinsel ilişkisi olan Ian, önceleri gizlediği kimliğini, sonra gizleme gereği duymayacaktır.

Mahallede aile boyu serserilikleri ile ün salmış bir aileye mensup bir erkek ile arkadaşlık kurar. Bu sert çocuğun esasında pasif bir eşcinsel olduğunun vurgulanması senaristin zoraki sertliğin, kabadayılığın arka planına ilişkin fikrini de ortaya koyuyor.

Ian Gallagher’in eşcinsel beraberlikleri oldukça rahatsız edici olsa da, onun savrulmasını bu yolla anlatması bakımından hikaye açısından önem taşıyor. Ayrıca shameless dizisi tam da bunu yani utanmaz davranışlarla rahatsız etmeyi amaçlıyor.

Bu yakışıklı turuncu kafalı çocuk, sonunda bir mesih oluveriyor! Ailelerin eşcinsel çocuklarını, dönüştürme çabalarına karşı çıkan Ian, bu dönüştürme görevini üstlenen papazlarla çatışıyor. Onlara nefretin, encinsellikten daha büyük bir suç olduğunu söylüyor. Sonunda eşcinseller arasında bir efsaneye dönüşen Ian, kendisini bu şöhrete kaptırınca, cezaevine düşmekten kurtulamıyor.

 

Phillip Gallagher
shameless-dizisi-herkesi-utanmazlikla-yuzlestiriyor

Phillip Gallagher

Kenar semtlerde alkolik ve sorumsuz anne babanın çocuğu olarak dünyaya gelmiş, zeki bir çocuktur o. Jeremy Allen White tarafından canlandırılan Phillip ya da kısa adıyla Lip, gayret göstererek üniversiteyi burslu okuma şansı yakalar. Ancak o da anne ve babası gibi bir alkoliktir. Dengesiz davranışları sebebiyle okuldan uzaklaştırılır. Ona her daim destek veren Profesör de onu kovar. Kendisi de bir alkolik olan Profesör Younes yine de bu zeki adama kıyamaz. Alkol konusunda yardım alması için ona maddi destek verir.

İlgili Makale  26 Mart Pazartesi Hangi Dizi Birinci Oldu?

 

Okuldan uzaklaşmasına sebep olan davranışlarında alkol kadar bir hanım profesörle yaşadığı ilişkinin de payı vardır. Bizim Lip, olgun yaştaki profesöre aşık olur. Kadın ise, ilişkiye profesyonel bakmaktadır. Bizim kenar mahalleli kadının oğlunu döver, kadının evini basar… Tüm bunlardan önce ise, Lip’e hayran kalbi kırık eski sevgili, Lip’in telefonundaki Profesörün çıplak fotoğraflarını internette yayınlar. Kadınla ilişkisi bu nedenle bozulan Lip, daha fazla alkole sarılır. Sonuç ise, başladığı mahalleye dönmektir. Ancak yine de pes etmez. Alkolü bırakır. Bu sırada hamisi Profesör Younes, alkollü araç kullanırken kaza geçirir. Cezaevindeyken ölür. Kısa bir süre önce öz annesi ölen Lip Gallagher’in profesörün ölümünden daha fazla etkilendiğini görürüz.

 

Bu noktada bir soru sormak gerekli. Her şey iyi güzel fakat, neden tüm kızlar, olgun hanımlar Lip’in peşinde. Bizler onun çok çekici ve dayanılmaz olduğuna mı inanmalıyız? Lip, bir kızla 10 saniyelik planda görüldüğünde sonrası…kesin iyilik güzellik! Lip, üzerine atlayan kızlara karşılık verme gayretinde oluyor. Neden?

Fiona Gallagher
shameless-dizisi-herkesi-utanmazlikla-yuzlestiriyor

Fiona Gallagher

Emmanuelle Grey Rossum tarafından başarıyla canlandırılan Fiona karakteri, klasik anlamda saçını süpürge eden bir abla. Ancak bunda fazlası var. Kardeşleri için en iyisini istediği hayattan artık kendisi için de bir şeyler istemeye başlıyor. Bunu söylediği andan itibaren maddi olarak gelişim gösteriyor. Ne var ki kafasına yıldırım düşebilme ihtimali olan bu şansız kız, her halükarda bir aksilik yaşamayı başarıyor.

Erkekler konusunda yüzü gülmüyor. Belki hayatına kolayca girdikleri için hemen kolayca sıvışmayı seçiyorlar. Jimmy ile yaşadığı aşk, onun ortadan kaybolmasıyla bitiyor. Sonra bir gün geri dönen Jimmy, yeniden Fiona’yı ikna ediyor ve tekrar ortadan kayboluyor. Tabii Jimmy’nin haklı gerekçeleri var ama Fiona bunu nereden bilsin ki? Bir kaza sonucu hapse düşen sonrasında lokantada çalışmaya başlayan Fiona bir müzisyen müşterisiyle evleniyor. Kısa süre sonra geri dönen Jimmy ile beraber olduğunu itiraf edince müzisyen kocasıyla arası bozuluyor. (Bu arada müzisyen koca, nasıl da çirkefleşiyor, gözlerden kaçmıyor). Sonra lokantadaki patronuyla aşk yaşamay başlıyor. O da eski bir bağımlı. Evlenecekleri sırada Frank Gallagher, Sean’in hala bağımlı olduğunu söylüyor. Sean inkar edemiyor ve daha kötüsü Fioana’yı kilisede terk edip gidiyor…

Ekonomik yükselişe geçen Fiona eski bir çamaşırhaneyi 80 bin dolara alıp, 160 bin dolara satıyor. Sonra bir apartman satın alıyor. Kiracılarla başı dertte olan Fiona’nın geri dönen, Sean ile yüzleşmesi ise gerçekten efsane. Yeniden birlikte olalım teklifine evet demeye hazır olan Fiona, hayır ben sadece özür dilemeye ve düğün için harcadığın parayı iade etmeye geldim cevabını alınca yıkılıyor… Shameless dizisinin en dikkat çeken karakteri, 9. sezondan sonra ayrıldı. Dizinin çok fazla güç kaybetmediği görünce şaşırdım.

İlgili Makale  Aslıhan Gürbüz Kimdir? Hangi Filmlerde Rol Aldı?
Frank Gallagher

shameless-dizisi-herkesi-utanmazlikla-yuzlestiriyor

William H. Macy tarafından canlandırılan Frank Gallagher ise tüm utanmazların ve utanmazlıkların adeta toplamı. Shameless esasında Frank. Hiçbir değer yargısı benimsemiyor, utanmıyor, pişman olmuyor. Genel olarak çok konuşan, keyifli bir adam olmaya gayret ediyor. Frank, pis kokan, ayyaş ve beş parasız oluşu sebebiyle kendi çocukları da dahil herkes tarafından dışlanan bir adam. Shameless dizisi pek çok defa Frank Gallagher’i canlandıran Macy’nin Tek Adam Gösterisine(One Man Show) sahne oluyor.

Ancak, herkesin hor gördüğü bu adam, nispeten normal kabul edilebilecek diğer pek çok kişiden daha utanmaz değil.

Hayata bakışı sadece içgüdüsel. Yaşamını daha iyi, daha konforlu yaşamak adına bir çaba içine girmiyor. Buna karşılık hayatta kalmak için şartları zorluyor. Frank, hayattan vazgeçmiş değil. Hayatı seviyor. Ancak sürekli sarhoş gezerek, kaldırım kenarlarında uyuyarak keyifli bir hayat sürdüğünü söylemek zor.  Frank ise alkolün ve hatta kimyasalın olmadığı hayatı eksik sayıyor. Karaciğer naklinden sonra ne kadar içerse, karaciğerin ne kadar idare edeceğini hesaplıyor!

Frank Gallagher

Frank Gallagher’in mahallesinde yaşayan herkesin, ilişki kurduğu hijyenik ev kadınının nasıl bir sapık olduğunu ya da bar işleten Kevin ve eşi Veronica’ın sapıklıklarına bakılınca Frank onlardan daha kötü değil.

Bununla beraber utanmazlıkların toplamı ve özeti olan Frank Gallagher’in bazı anlar pişman olduğuna inanmak istiyoruz. Artık değişeceğine inanmak istiyoruz. Sanki o değişince, herkes değişecekmiş gibi geliyor. Huylu huyundan vaz geçmez misali, kısa bir tereddüt yaşayan Frank, yine eski hayatına devam ediyor.

Shameless Dizisinde Beğenmediklerim

Shameless dizisinde bitmek bilmeyen yatak sahneleri ismiyle uyumlu. Utanmaz. Çıplaklığın fazla olmasını eleştiriyor değilim. Bazen çok zorlama olduğunu gördüğümü söylemek istiyorum sadece…

Bir de küçük Gallagher var. Liam, senaryoda bir yeri yokmuş da eklenmiş hissi uyandıran küçük siyahi çocuk. Sanki, “her model var, bir tane de siyahi olsun” diye düşünülerek adapte edilmeye çalışılmış.

Bar işleten Kevin ve Veronica ise dizide komedi unsuru olarak bulunuyorlar. Ancak onların her sahnesinde kara komedinin tadı da kalitesi de düşüyor. Belki uygun bir şekilde sormak lazım, “ dostum sizin sorununuz ne?”…

Shameless imdb dizi listesinde en fazla beğenilen diziler arasında kendisine yer buluyor. 10. sezonunu geride bırakan dizi, 8,7 puanla 15. sırada yer alıyor. İmdb dizi listesinde 9,5 ortalama puanla Game of Thrones birinci sırada, Breaking Bad ise 9,5 ortalama puanla ikinci sırada yer alıyor. Elbette, Shameless dizisi diğer yapımlara göre, daha soft kalıyor ama alaycı dili bundan sonra da ilgi çekecek gibi görünüyor.