Son Yaz Dizisi Oyuncuları ve Konusu

Son Yaz Dizisi Oyuncuları ve Konusu

28 Şubat 2021 1 Yazar: admin

Son Yaz dizisi oyuncuları ve konusu ile televizyonda farklı bir proje olarak dikkat çekmeyi başarıyor. Son Yaz,  konaklı, cinayetli, maçolu ve kadına şiddet içeren diziler arasında, ilk sahnelerinden itibaren farkını belli etti. Üstelik, ilerleyen haftalarda da kalitesini yitirmedi ve çizgisini korumaya devam ediyor. Biz de sevilen dizi hakkında merak edilenleri, sizler için derledik.

 

Türk televizyon dizilerinde ve mantar gibi çoğalan Türk sinema filmlerinde, mafya olmazsa mutlaka eksiklik hissederiz. Son Yaz’ın senaristleri de bizi mafyasız bırakmamışlar. Ancak, hemen söyleyelim, bu dizide, su içer gibi adam öldürülmüyor, ‘sıkmak’ kelimesi farklı zaman kipleri ve kişi ekleriyle tekrarlanmıyor. Mafyaların memleket kurtarmak gibi ulvi amaçları da yok, kötü olduklarının gözümüze sokulması gibi özel bir çaba da yok.

 

İlgili Makale  Dizilerde Kadına Şiddet

 

Son Yaz Dizisi Konusu

 

Son Yaz, hapisteki Selçuk Taşkın, oğlu Akgün Taşkın’ı Savcı Selim Kara’ya teslim etmesiyle başlıyor. Selçuk Taşkın mafyadır ve kendisine ihanet ettiklerini düşündüğü kişileri ele vermeye kararlıdır. Böylelikle, Savcı ile Junior Mafya (Akgün) beraberce İzmir’e gidiyorlar. Selim Kara, bir yandan Akgün’ü korumak bir yandan da ailesiyle yakın olmak istemektedir. Bu aşamadan sonra, Son Yaz dizisi Adalet Sitesi içinde geçiyor. Haliyle, dizi, başta Selim Kara’nın eşi ve çocukları olmak üzere, tüm karakterleri izleyiciye tanıtıyor. Buradaki ilişkileri de anlatıyor. Selim, hayat boyu tepeden baktığı eşinin, cesaret edip, kendisinden boşanmak istediğini söylemesiyle yıkılıyor. Mesleğini iyi yapmaya çalışan Selim Kara, eşinin boşanmak istemesiyle ve kızının mesafeli davranmasıyla, evliliği ve babalığı beceremediğini düşünmeye başlıyor. Yoksa, Selim göründüğü kadar güçlü değil mi? Selim’in karısı Canan, evliliği için ve çocuklarını büyütmek için mesleğini yapmamış bir avukattır. Kızı, onun artık mesleğini yapmasını istemektedir.

 

 Yağmur ve Akgün

Selim Kara’nın kızı Yağmur, dizi matematiği gereği, zorunlu olarak, Akgün’e aşık olacak mı, oldu mu? (İzlemeyenler varsa, Spoiler vermem!)

Akgün Taşkın, Savcı ile aralarında çok iyi bir diyalog başlamışken, her şeyi mahvetmeyi başarır. Hatasını telafi etmeyi çok ister. Çünkü, Selim nasıl ona bir oğul gibi baktıysa, belki, Akgün’de Savcı’ya bir baba gibi bakmıştır, kim bilir?

Dizide, Akgün ve Selim Kara dahil, tüm karakterler, değişim yaşıyorlar. Tüm oyuncular, başarılı performans sergileyerek bu değişimin inandırıcı olmasını sağlıyorlar.

 

Son Yaz Dizisi Oyuncuları

 

Savcı Selim Kara karakterine, Ali Atay hayat veriyor. Leyla İle Mecnun dizisiyle büyük bir hayran kitlesi edinen Ali Atay, ardından farklı tarzda rollerin altından kalkabileceğini kanıtlayabilmişti. Masum adlı dizi ile Nuh Tepesi ve Sen Aydınlatırsın Geceyi adlı filmler, Atay’ın sadece komedi oynamakta ısrarlı olmadığını ortaya koyuyordu. Ali Atay, Son Yaz’ın Selim Kara’sı olarak başarılı bir oyunculuk sergiliyor.

Selim Kara (Ali Atay)

 

Funda Eryiğit, Bir Başkadır dizisindeki başarılı oyunculuğuna kaldığı yerden devam ediyor. Kafası karışık, duygularından emin olamayan bir yanı kocasına çok kızan Canan Kara karakterini Funda Eryiğit canlandırıyor.

 

Canan Kara (Funda Eryiğit)

 

İlgili Makale  Bir Başkadır Dizisi Ne Anlatıyor?

 

Hafsanur Sancaktutan, Selim ve Canan’ın 18 yaşındaki kızları Yağmur rolüyle, karşımıza çıktı. Yaşıtı birçok oyuncunun aksine, abartıya kaçmayan üslubuyla dikkat çekmeyi başarıyor.

 

son-yaz-dizisi-oyuncuları-ve-konusu

Yağmur Kara (Hafsanur Sancaktutan)

 

Akgün Gökalp Taşkın, dizinin kafası en karışık, en asi ve ön görülemez karakteri. Bu sebeple, belki de klişe ve inandırıcılıktan uzak olma riski taşıyordu. Bununla beraber, Alperen Duymaz, sakin bir tarzla, (Çukur’daki rol arkadaşı, Aras Bulut’un aksine) rolün hakkını veriyor.

 

Akgün Gökalp Taşkın (Alperen Duymaz)

 

Başlıca roller bunlar ama yan roller de çok başarılı. Şebnem Dönmez, Sinan Tuzcu, Emre Karayel, Arif Pişkin, Halil Babür, Sezer Koç, Yasemin Yazıcı ve Erdem Şanlı dizide rol alan diğer oyuncular.

 

Son Yaz Dizisi Künye

Türkiye’de birçok uyarlama dizi olmasından dolayı, Son Yaz dizisi uyarlama mı sorusu sıkça soruluyor. Kısaca söylemek gerekirse hayır, uyarlama değil. Son Yaz dizisi senaryosu, Deniz Dargı, Cem Görgeç, Cenk Boğatur’a ait ve tamamen özgün bir projedir. Dizinin yönetmen koltuğunda ise Burak Arlıel oturuyor.

 

Son Yaz Dizi Reyting Sonuçları

Şiddete ve ağlamalı zırlamalı işlere bayılan izleyicimiz, son yaz dizisine ilgi gösteriyor mu?  Son yaz dizisi reyting sonuçlarında, bir süredir, AB grubunda 3. sırada yer alıyor. AB grubunda 1. sırada benim hiç hazzetmediğim Kırmızı Oda adlı ağlamalı dizi yer alıyor. Son Yaz, ilk günden itibaren reyting oyunlarına girmedi ve umarım bundan sonra da girmez. Bakalım, FOX TV’de Cuma akşamları yayınlanan dizinin reytingi bundan sonra yükselecek mi?