Ürkütücü Tuhaf Ama Son Derece İlginç 10 Ritüel

Ürkütücü Tuhaf Ama Son Derece İlginç 10 Ritüel

13 Mayıs 2018 0 Yazar: admin


Ürkütücü tuhaf ama son derece ilginç 10 ritüel Her ülke, kabile veya kültürün kendi gelenek ve görenekleri vardır. Geleneksel uygulamaların bazıları oldukça ilginç, diğerleri ise insan doğasında aykırı uygulamalardır.

Modern dünya, çeşitli çalışmalarla kötü geleneksel uygulamaların ortadan kalkmasını sağlamıştır.Bununla birlikte, bazı ilginç kabile gelenekleri o topluluk için varlık nedeni gibidir. Dolayısıyla bu uygulamalardan vaz geçmek onlar için çok kolay değil.

İlginç bilgiler ansiklopedisi son derece ilginç gelenekleri de barındırıyor.

 

 

Ürkütücü Tuhaf Ama Son Derece İlginç 10 Ritüel

Yaşadığımız dünyada birbirinden farklı milletler ve bunlara ait kültürler mevcut. İşte dünyadaki en ilginç gelenekler

1- Sati Ritüeli-Hindistan

Dünyadaki kültürlerin birçoğunda kadının daima itaatkar olması beklenir. Hindistan’da da durum farklı değil. Hindistan gelenekleri kadının sadakatini ve itaatini test etme konusunda oldukça aşırı bir uygulamaya gidiyor.

Şöyle ki, bu ülkede bir kadının sadakati ve itaat derecesi, kocası yaşarken değil ölümünde de test edilir. Kocası ölen bir kadının kendisini diri diri yakması beklenir. Bu ritüelin uygulama şekline gelirsek: Ölü eş yakılırken kadın da ateşin içine girer ve birlikte yanıp kül olurlar.

Devletin yasakladığı uygulama yine de kendisine yol bulabiliyordu.

urkutucu-tuhaf-ama-son-derece-ilginc-10-rituel

2- Çarmıha Germe-Filipinler

Filipinler’de İsa’nın çilesi her yıl yaşanıyor! Filipinler hakkında en ilginç bilgilerden biri şüphesiz bu gelenekleri. Günahlarından arınmak, hastalıktan kurtulmak ve bereket için Tanrı’dan yardım isteyen ve Tanrı’ya şükretmek amacıyla İsa’nın giydiği kıyafetlere benzer kıyafetler giyen birkaç kişi çarmıha gerilirler. Penitenler çarmıha gerilmeden İsa’ya benzemek için onun acılarını taklit eder ona benzemeye çalışırlar. Uzunca bir süre yürüdükten sonra çarmıha gerilecekleri yere varırlar. Her sene farklı yerlerde yapılan bu ritüele çok fazla tepki de oluşmuş durumdadır.

İlgili Makale  Dünyadan İlginç Haberler

urkutucu-tuhaf-ama-son-derece-ilginc-10-rituel

3- Çeyiz Ölümleri

Günümüzde pek fazla uygulanmayan bir ritüel olsa da, Asya ve Afrika ülkelerinde yaygın olarak görülen bir ritüeldir. Bu adet esasen bir çeyiz geleniğidir. Biraz açgözlülükten kaynaklandığına şüphe olmayan bu ritüel, maalesef gelinin ölümüne sebep olabilmektedir.

Hindistan’daki uygulamaya göre kızın ailesi çeyiz vermelidir. Evlenmeden önce bir kısmı alınan çeyiz, evlilikten sonra tamamlanmalıdır. Eğer kızın ailesi, evlilik gerçekleştikten sonra çeyizi tamamlamayı başaramaz ise kız/gelin öldürülebilir. Kocası, bu noktada insiyatif kullanıp karısının ölmesine izin vermeyebilir.

Telegraph, gazetesine göre, “2012’den 2014’e kadar üç yıl içinde ülke çapında 24771’den fazla ölüm rapor edildi.

urkutucu-tuhaf-ama-son-derece-ilginc-10-rituel

 

İlginç Gelenekler Farklı Coğrafyalarda Görülüyor

4- Yanan kömürlerin üzerinde yürümek-Çin

Bu ilginç gelenek ise Çin’den. İnanışa, göre bu ülkede bir kadın hamileyken kocası onu sırtında taşırsa doğum sorunsuz olacaktır. Ama sırtında taşımasının bir koşulu var: Ateş üzerinde! Adamın hamile karısını sırtında taşıması ile kadının daha az çekeceğine yönelik bir inanış söz konusudur. Bunun yanı sıra sıcak kömür üzerinde yürümenin kötü ruhları kovduğuna inanılır. Ritüele göre, bu sadece bireysel değil, toplumsal fayda sağlar.

urkutucu-tuhaf-ama-son-derece-ilginc-10-rituel

5-Aslan Avı Ritüeli-Kenya

Kenya’daki Masai kabilesine ait olan bu ritüel neyse ki artık yasaklanmış durumda. Masai kabilesinde yaşayan bir erkek kabilesini koruyacak bir savaşçı olabilmek için, kendisini ispatlamak zorundaydı. Buna göre bir genç kabilesinin tecrübeli savaşçılarından ders aldıktan sonra yalnız başına aslan avına çıkardı. Bu konuda başarılı olanlar kabilelerini koruyacak savaşçı olma hakkını elde ediyorlardı. Bu ek olarak bir genç evlenmek istediği kızı etkileyebilmek adına aslan avlamaktaydı.

urkutucu-tuhaf-ama-son-derece-ilginc-10-rituel

6- Parmak Kesme-Yeni Gine

Ölümün anlamı dünyanın her yerinde aynı anlama gelir. Hatta ilkel kabilelerde bile! Dünyanın en büyük ikinci adası olan Yeni Gine’de yaşayan Dani kabilesi ölüm acısını bakın nasıl yaşıyorlar. Sevilen birinin ölümüne yas tutmak amacıyla parmaklarını kesen Dani kabilesi, üzüntülerini ifade için oldukça sıra dışı bir yöntem kullanıyorlar.

İlgili Makale  Michael Scofield'ın Göbekli Hali Çok Konuşuldu

Özellikle kadınların uyguladığı bu ritüel, yasal değil!

Parmağı kesilecek olan kadının parmağı tırnağına yakın noktadan telle sıkıca sarılarak kan akışının azalması sağlanıyor. Uyuşan parmak kesildiğinde kanama daha az oluyor, kesilen parmak parçası ise ya yakılıyor ya da saklanıyor.

urkutucu-tuhaf-ama-son-derece-ilginc-10-rituel

7-Sambian Erkeğinin Çok Zor Sınavları-Yeni Gine

Bu ritüelde Yeni Gine’den…Birçok kabilede sünnet olmak erkekler için yetişkinliğe geçtiklerinin simgesidir. Etoro ve Sambia gibi kabilelerde bir erkeğin çilesi çocuk sahibi olana kadar sürüyor. Henüz 6 yaşındayken annesinden alınan çocuk kabilenin yaşlısına götürülür. 17 yaşına kadar bu yaşlı kabile üyesinin yanında kalan çocuk bu yıllar boyunca zorlu sınavlara tabii tutulur. Bu genç sünnet edilmesinin ardından, yaşlı adamın menilerini yutması isteniyor.

urkutucu-tuhaf-ama-son-derece-ilginc-10-rituel

8- Phuket ve Vejetaryen Festivali-Tayland

Dünyadaki en ilginç gelenekler arasında sayılabilir, Taylan’da bir festivalde görülmektedir. Dokuz gün süren bu festivalde insanlar vücutlarını çeşitli aletlerle yaralıyorlar. Bıçak ve sivri uçlu başka aletlerle yanaklarını, karınlarını yaralamakla, Tanrıların kendilerine şans getirdiğine ve kendilerini kötü ruhlardan koruduğuna inanmaktalar. Dokuz gün boyunca bu ritüelle beraber perhize giren Tayland’lılar, bu süre içinde et yemezler. Her sene gerçekleşen bu rütüel, esasında Tayland’a özgü bir festivaldir.

urkutucu-tuhaf-ama-son-derece-ilginc-10-rituel9- Bebek Atma Ritüeli-Hindistan

Hindistan’a özel bu uygulama esasen 2009 senesinde yasaklandı. Ancak ülkedeki bazı gruplar ilginç gelenekler ile bağlarını koparmama konusunda ısrarcı. Bu ritüel, bir bebeğin rahip tarafından 50 metre yükseklikten bırakılmasına dayanır. Yerde ise, 15 kişi bir çarşaf tutarak bebeği beklemektedir. Çarşafın üzerine düşen bebek, bir adamdan diğerine geçerek annesine ulaştırılır. İnanışa göre bu ritüel, çocuğun daha sağlıklı ailesinin refah içinde yaşamasını sağlar.

urkutucu-tuhaf-ama-son-derece-ilginc-10-rituel

10- Nakizumo Bebek Ağlaması Festivali – Japonya

Normal şartlarda anne baba bebeklerini susturmak için gayret gösterirler. Japonya’daki festival ise tam tersi bebeği ağlatmakla ilgili. Üstelik bebeğin sadece ağlaması yetmez, en gürültü ağlayan olması gereklidir.Japonlar, bu ilginç ritüel için kutsal sayılan bölgelerde toplanırlar. Bir yaşındaki bebekler yarışmaya katılırlar. Bebeklerin her birini Japonya’ya özgü sumo güreşçisi kucağına alır. Hangi bebek ilk önce ağlarsa o kazanır. Eğer iki bebek de aynı anda ağlarsa o zaman hangisinin daha yüksek sesle ağladığına bakılır. Yüksek sesle ağlayan kazanır.

İlgili Makale  Twitter'da En Çok Takipçisi Olan Ünlüler

Japonların gelenekleri ve görenekleri dünya ölçeğinde ilgi çekmektedir, ama belki bu değil.

urkutucu-tuhaf-ama-son-derece-ilginc-10-rituel

 

Kaynak: wonderslist