Yasak Elma Fettan Kadınların Hikâyesi

Yasak Elma Fettan Kadınların Hikâyesi

24 Eylül 2019 1 Yazar: admin

Yasak Elma Fettan kadınların hikâyesi ile yeni sezona da hızlı bir giriş yaptı. İngiliz filozofu Thomas Hobbes, “İnsan insan insanın kurdudur” der. Şüphesiz doğru ama bence eksik, esas “kadın kadının çok daha fazla kurdudur”

Yasak Elma Dizisi ve Fettan Kadınlar

Kadınlar, hemcinslerinin dostu olarak görünürler. Onların acılarını paylaşır görünürler ancak temelde, arkadaşının mutsuzluğu üzerine kurmayı planladığı bir haz vardır. Bu sebeple, arkadaşının hayatına ilişkin her ayrıntıyı öğrenir, sonunda dip yaptığında onun yanında olmak ister.

Erkekler, bu tür şeylerle fazla uğraşmazlar. Başka bir erkeğin, mutsuzluğu için “banane” der geçerler.  Kadınlar böyle değildir, bir yerde mutsuz olan bir hemcinsinin varlığı, diğer kadınlar için çok ama çok değerlidir…Bu sebeple yasak elma fettan kadınların hikayesi gerçekle birçok noktada buluşuyor.

Yasak Elma dizisi, tam da böyle birbirinin mutsuzluğu üzerine hayat inşa etmeye çabalayan fettan kadınları konu alıyor. Onların mücadeleleri hiç bitmiyor. Zaten bitmesi beklenemez, konu dişi(!) yani malzemesi bol olan bir konu ve senaryo yazılırken, kaynak da çok. Gazetelerin 3. sayfaları ya da televizyondaki dedektif programları, bunlar da olmazsa magazin programları, kadının kadına yaptıkları konusunda bolca örnek sunacaktır.

Yasak Elma ve Ufak Tefek Cinayetler

Yasak Elma ve Ufak Tefek Cinayetler dizileri aynı bakış açısına sahip dizilerdi. Kadın eleştirisi içeren bu dizilerde, mesaj seyirciye tam manasıyla geçiyor mu?

Yasak Elma’da, insan sadece zengin olmak için onca aşağılanmaya katlanır mı? (Filmin sorduğu soru bu değil mi!) Ufak Tefek Cinayetler dizisindeki fettan kadınlar, evlenip, çoluk çocuk sahibi olsalar da lise dönemindeki çekişmelerinden kurtulamamışlardı. Dizi, kadınların bu çocukça durumlarını gözler önüne sererek, manasızlığını anlatmaya amaçlamıyor muydu?

İlgili Makale  Çukur Dizisi 22. Bölüm Fragmanı

(Eğer bunu anlatmıyorsa neyi anlatıyor?)

Yasak Elma Dizisi Konusu

Fox TV‘de ekrana gelen Yasak Elma dizisinde, fettan bir kadın (Ender Argun), genç bir kızla anlaşarak, onu kocasıyla basmayı amaçlıyor. Amacı ise kocasından tazminat koparabilmektir. Zira, bu adam, ayrıldığı kadınlara hiçbir şey vermemesiyle ünlü bir adamdır. Oysa, bu aptal sarışın görünümündeki kız da (Yıldız) meğer fettan bir kadınmış ve Ender’in planına uymuyor. Zengin iş insanı Halit Argun’la evleniyor.

Bu aşamadan sonra, fettan kadınların mücadelesi aralıksız devam ediyor. Bazılarının soluğu yetmiyor, erken pes ediyor ama Ender ve aptal sarışın Yıldız hep başrolde yer alıyorlar.

 

Bunlara dişli bir rakip çıktı. Şahika, Yıldız’ı da Ender’i de geride bıraktı. Shameless dizisinin çok başarısız bir uyarlaması olan, Bizim Hikaye’den ayrılan, Nesrin Cavadzade, Yasak Elma dizisinde, Şahika karakteriyle yer alıyor. Şahika, yalnızca fettan değil, profesyonel bir fettan. Gizli bir amacı var. Sürekli karanlıkta bir adamla konuşuyor, adamdan talimat alıyor. Elektrikleri kesik olduğu için, adamı göremiyoruz. Sebep bu değil tabi, her halta gücü yeten adamın kendi elektrik faturasını ödemeye gücü yetmez mi hiç? Adamın gizemli olması gerekiyor. Bu sebeple adamı hep karanlıkta görüyoruz ve yalnızca kulağının arkasından, azıcık.

Yasak Elma fettan kadınların hikayesi ile pazartesi günleri Fox TV ekranlarında izleyiciyle buluşuyor. Dizide anlatılanlar, abartılı mı? Kabul etmek gerekir ki; evet abartılı. Abartılı trüklere sarılmayan tek bir Türk televizyon dizisi yok. Yasak Elma’da abartıyor, kabartıyor, biz görmek istediklerimizi, arayarak bulabiliyoruz. Kuru fasulye tenceresinin dibindeki et misali…