AB Japonya Serbest Ticaret Anlaşması

AB Japonya Serbest Ticaret Anlaşması

24 Mart 2019 0 Yazar: admin

ab-japonya-serbest-ticaret-anlasmasi

AB ile Japonya karşılıklı olarak gümrük vergilerini sıfırladı. Böylece dünyanın en büyük serbest ticaret bölgesi ortaya çıkmış oldu. AB Japonya serbest ticaret anlaşması ile 635 milyon kişiyi doğrudan ilgilendiren dev bir pazar oluştu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin başlattığı ‘ticaret savaşları’ dünyada gergin bir bekleyişe sebep oluyor. Buna karşın, ABD’nin arka bahçesi olarak anılan, AB ve Japonya arasında tam tersi istikamette bir serbest ticaret anlaşması imzalanması, her iki tarafı da memnun etti. AB Japonya serbest ticaret anlaşması dünyada yeni kapılar açabilir mi? Bunu söylemek için henüz erken ama taraflar uzun müzakerelerden sonra varılan anlaşmadan memnun.

Ortaklık anlaşmasından sonra konuşan AB Konseyi Başkanı Tusk, Japonya’nın uzak olmasına rağmen ekonomik ilişkilerinin iyi olduğunun altını çizdi.

Tusk, “Bu, şimdiye kadar yapılan en büyük ikili ticari anlaşma.” dedi.

AB- Japonya Ticaret Anlaşması Koşulları

Japonya, AB’nin Çin’den sonra ikinci büyük ticaret ortağı, yapılan anlaşmaya göre;

 • Japonya, AB’den ithal ettiği ürünlerin, %97’sinde vergileri kaldıracak.
 • AB, Japonya’dan ithal ettiği ürünlerin, %99’unda vergileri kaldıracak.

Bu sayede hem AB hem de Japonya büyük ölçüde tasarruf sağlayacak. Vergilerin kaldırılması ile elde edilen tasarruf, iki ülke arasındaki ticaretin daha da artmasını mümkün hale getirebilecek.

AB ile Japonya Arasındaki Ticaret Hacmi Ne Kadar?

 

AB ve Japonya ‘serbest ticaret anlaşması’ için, 2013 yılında görüşmelere başladılar. Bu görüşmeler, 5 yıl sonra olumlu sonuçlandı. 2019 Şubat itibariyle, yürürlüğe giren anlaşma,  AB ve Japonya arasındaki ticaretin boyutlarını gözler önüne serdi.

Bu anlaşmadan önce;

 • AB, Japonya’ya 58 milyar € ihracat yapardı
 • AB, Japonya’daki hizmet sektöründen, 28 milyar € kazanmaktaydı.
 • AB, yeni anlaşmadan sonra, yaklaşık, 13 milyar € tutarında satış yapabilecek.
 • Japonya, AB’den 69 milyar € ihracat geliri elde ederdi.
 • Japonya, AB sınırları dahilindeki hizmet sektöründen 18 milyar € kazanıyordu.
 • Japonya, serbest ticaret anlaşması sonrası, AB ile ticaret hacminde %15’lik bir artış bekliyor.
İlgili Makale  Türkiye'de Elektrik Neden Pahalı

Japonya ve AB Görüşmelere Ne Zaman Başladılar?

Dünyanın en büyük 3. ekonomisi olan Japonya, AB ile dünyanın en büyük serbest bölgesini oluşturdu. Bu yaklaşık olarak 630 milyon kişiyi doğrudan ilgilendiren bir anlaşma. Bundan dolayı, taraflar anlaşabilmek için uzun ve meşakkatli bir süreci geride bıraktılar. AB ve Japonya ilk olarak 2013 yılında görüşmeye başladılar. 2018 Haziran ayında taraflar nihayet anlaşmaya vardı.

2018 aralık ayında, AB ve Japonya parlamentoları anlaşmayı onayladı.

AB-Japonya Serbest Ticaret Anlaşması ( JEFTA) 2019 Şubat itibariyle yürürlüğe girdi.

Japonlar Turizmde Patlama Bekliyor

Japonlar, AB ile yapılan serbest ticaret anlaşmasının yürürlüğe girmesinden hemen sonra, “ Benin Japonya’mda Keyfine Bak” sloganı ile bir kampanya başlattı. Japonya, ülkesine daha fazla Avrupalı turist bekliyor. Japonya için AB vatandaşları, daha uzun süre kalacak ve daha fazla döviz bırakacak, turistler olarak tercih ediliyor.

Japonya, ilgi çekici bir ülke olarak çok fazla turist çekiyor. Ne var ki, bu turistlerin, yaklaşık %85’i,  Çin, Hong Kong, Güney Kore, gibi yakın ülke vatandaşlarından oluşuyor. Yakın ülkelerden gelen turistler kısa süre kalıp, geri dönüyorlar.

AB vatandaşları ise, bu uzak ülkeye gittiklerinde daha uzun süre kalıp, ülkeye daha fazla ekonomik girdi sağlıyorlar.

Japonya’nın başlattığı, “Benim Japonya’mda Keyfine Bak” kampanyası bu nedenle AB vatandaşlarına yönelik olarak oluşturulmuş bir kampanya.

2020 Tokyo Yaz Olimpiyatları” için Japonya’nın 40 milyon turist beklentisi var. AB Japonya serbest ticaret anlaşması sonrası, gerçekçi bir hedef olmadığını söylemek zor.

JEFTA Başka Ülkeleri Etkiler mi?

Amerika ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları ekseninde bakıldığında AB Japonya serbest ticaret anlaşması ne anlama geliyor?

 • ABD, Çin’e gümrük vergisi uyguluyor.
 • AB’nin en büyük ticaret ortağı Çin.
 • ABD, Japonya’ya gıda ürünleri olmak üzere önemli ölçüde ürün ihraç ediyor.
İlgili Makale  Selfie'lerini Satarak Zengin Oldu

AB ve Japonya arasında Şubat 2019 itibariyle yürürlüğe giren ‘serbest ticaret anlaşması’ ile beraber, ‘ ticaret savaşı’nın tarafları olan ABD ile Çin zarara uğrayacak gibi görünüyor. 635 milyon kişinin dahil olduğu dünyanın en büyük serbest ticaret bölgesi olan JEFTA, aynı zamanda, şu an için dünya ekonomisinin 1/3’üne karşılık geliyor.

Türkiye İle Japonya Arasında Serbest Ticaret Anlaşması için görüşmeler devam ediyor.