Almanya Toplu Taşımayı Ücretsiz Hale Getirecek

Hava kirliliğindeki artış ülkeleri tedbir almaya zorluyor. AB‘de hava kirliliğinden muzdarip. Bu konuda Almanya öncü rol üstlenerek, beş pilot kent seçti,seçilen bu kentlerde toplu taşımanın ücretsiz olmasını planlıyor.Toplu taşımanın ücretsiz olmasıyla trafiğe çıkan araç sayısının azalması ve bunun da hava kirliliğinin önüne geçmesi bekleniyor.

Almanya Toplu Taşımayı Ücretsiz Hale Getirecek

 

Pilot Uygulama İçin Beş Şehir Belirlendi

Almanya’nın hava kirliliğine karşı getirdiği, radikal çözüm, toplu taşımanın ücretsiz yapılması uygulaması için beş pilot bölge belirlendi.Ücretsiz toplu taşıma ilk olarak hava kirliliği sorunun daha fazla yaşandığı, Bonn, Essen, Reutlingen, Mannheim ve Stuttgart’ın güneyindeki Herrenberg bölgesinde, sınırlı bir süre için uygulanacak. Bu arada uygulamanın sonuçları takip edilecek istenen sonuçların alınıp alınmadığına bakılarak bir yol haritası belirlenecek.

Elektrikli Araçlar Teşvik Edilecek

Toplu taşımanın özendirilmesi dışında, Almanya’nın, AB komisyonuna gönderdiği planda, elektrikli araçların teşvik edilmesi, özellikle elektrikli taksilerin sayısının arttırılması da düşünülen çözümlerden biri.

 Toplu taşıma Geliri Sorun Oldu

Belediyelere gönderilen plan genellikle olumlu karşılandı. Yalnız kafalara takılan bir konu var. Toplu taşımacılıktan elde edilen gelir; 12 milyar euro. Bu proje hayata geçerse 12 milyar euro,artık olmayacak! Bu, vergi veren Alman yurttaşların üzerine ek yük getirebilir endişesi, şimdilik plana yönelik tek eleştiri.

İlgili Makale  HSBC Türkiye’den Çıkmayı Planlıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.