Avrupa Ülkelerinde Asgari Ücret Ne Kadar?

Avrupa Ülkelerinde Asgari Ücret Ne Kadar?

2 Aralık 2019 1 Yazar: admin

Avrupa ülkelerinde asgari ücret ne kadar? Türkiye’de asgari ücret görüşmelerinin başlayacağı bugünlerde, Avrupa’ya göre ne durumdayız, isterseniz buna birlikte bakalım.

 

Avrupa Ülkelerinde Asgari Ücret Var mı?

Avrupa ülkelerinde asgari ücret uygulayan 27 ülke var. Bazı ülkelerde ise, asgari ücret uygulaması yok. Türkiye, Avrupa’da asgari ücret uygulanan 27 ülke arasında, 22. sırada yer alıyor. Türkiye’de asgari ücret euro bazında 422 euro ile 22. sırada yer bulabiliyor.

 

 

Asgari ücret konusunda, Romanya, Litvanya, Letonya, Macaristan ve hatta battı denilen Yunanistan bile Türkiye’nin önünde yer alıyorlar.

Avrupa’da asgari ücret uygulayan 27 ülke arasında Türkiye’nin gerisinde hangi ülkeler var derseniz; Bulgaristan, Makedonya, Sırbistan, Karadağ ve Arnavutluk var.

Asgari Ücret Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Türkiye’de yaklaşık 8 milyon kişi asgari ücretle çalışıyor. Ülkemizde, asgari ücret ile alakalı çalışmalar 1969’da başladı. Ancak dünyada ortaya çıkışı çok daha eskidir.

Asgari ücret ilk kez 1890 yılında, Yeni Zelanda ve Avustralya’da uygulanmaya başlandı.

1900 yılların başında, Avrupa asgari ücret uygulamasına başladı.

Kısa adı ILO olan, Uluslararası Çalışma Örgütü, 1928 yılında Asgari Ücret Belirleme Yöntemleri ile bu konuya evrensel bir ölçüt getirdi.

Türkiye’de Asgari Ücret

Türkiye bu sözleşmeye 1973 yılında taraf oldu. Sözleşme, 1974 yılında ise Türkiye tarafından onaylandı. 1980’li yıllardan itibaren, Türkiye’de asgari ücret kurumsallaşmaya başladı. Ne öldürür, ne güldürür, olarak tanımlanan asgari ücret, ay sonunu asla getiremedi. 15-20 günde bittiği de oldu daha kısa sürede bittiği de oldu. Türkiye’de asgari ücret, genel olarak yeterli değildi hele son yıllarda hiçbir şeye yetmiyor. Çünkü, artık çok önemli bir avantajımızı kaybettik. Tarım ürünlerini, ucuz olarak alamıyoruz. Hatırlayın, 90’lı yıllarda sebze-meyve bol ve ucuzdu, o sebeple asgari ücretin azlığı, enflasyonun artması, vatandaşı, fazlaca etkilemiyordu. Bugün ise, asgari ücret ile pazar alışverişi yapmak bile çok zor. Kira, faturalar, vb. düşünüldüğünde geçim zorluğu anlaşılıyor.

İlgili Makale  Venezuela'daki Elorza Kasabası Kendi Parasını Bastı

Bununla beraber, hükümetin başarılı olduğu bir konu varsa, o da beklentiyi düşürmesidir. İnsanlar, utana-sıkıla asgari ücret acaba 3 bin TL olsa iyi olur mu, diyebiliyorlar. Hatta sokak röportajlarında, birçoğu ‘benim umudum yok’ diyerek, çaresizliğini dile getiriyor.

Türkiye’de asgari ücretin belirleneceği bugünlerde, Avrupa’da ülkelerinde asgari ücret ne kadar, sorusuna yanıt veren bir yazı yazmayı uygun gördüm. Nerede olduğumuzu belki anlarız diyerek.