Facebook’un Kripto Parası Libra Endişe Yarattı

Facebook’un Kripto Parası Libra Endişe Yarattı

12 Temmuz 2019 0 Yazar: admin

Facebook’un Kripto Parası Libra Endişe Yarattı

Dünyanın en eski sosyal medya platformu olan Facebook, Haziran 2019’ta kripto para çıkaracağını açıkladı. Facebook’un Libra adlı kripto parası, endişe uyandırıyor. Facebook’un kripto parası Libra neden farklı kesimleri endişelendiriyor?  Hatta son yıllarda hemen hiçbir konuda anlaşamayan Çin ve ABD bile bu konuda mesafeli bir tutum sergileyerek, aynı eksende yer aldı.

 

Facebook Libra Nedir?

 

Facebook, haziran 2019’ta kripto parasını tanıttı. Para hali hazırda test aşamasında ama şimdiden büyük ses getirmeyi başardı. Peki üzerinde çokça konuşulan Facebook Libra nedir ve diğer kripto paralardan farkı nedir? Bu konularda birkaç söz etmekte fayda var.

Facebook’un kripto parası da blockchain mantığıyla faaliyet gösterecek, bununla beraber madenciliğe imkan vermiyor.

Facebook tarafından açıklansa da arkasında başka dev şirketler de var: Stripe, Visa, Mastercard, PayU, Vaodafone, PayPal gibi şirketler Libra’nın arakasındaki devlerden sadece bazıları. (Libra Association)

  • Libra’da madencilik yok. Libra Association kripto para üretimini kendileri yapacak. Buna karşılık, komisyonu da Libra Association alacak
  • Libra’nın stabil olacağı belirtiliyor. Bunun yanında para arzı da olacak.
  • Diğer kripto paraların aksine bir karşılığı olacak. (Kısa vadeli devlet tahvili ve mevduat)
  • Sistem madenciliğe izin vermiyor. Ancak açık kod ile şeffaflık vadediyor.

 Facebook Nasıl Eleştiriler Alıyor?

Facebook Libra, parasının stabil olduğunu söylediği halde, aynı zamanda para arzı yapacağını da söylüyor. Bu ise Libracoin’in para politikalarını global düzeyde etkileyeceği konusunda endişe yaratıyor.

Amerikan Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell,  Facebook’un piyasaya sürmeye hazırlandığı kripto parası için, endişeli olduğunu gizlemiyor.

Powell, Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) Libra ile alakalı endişeleri çözüme kavuşturma konusundaki çalışmaları organize ettiğini açıkladı.

 

Facebook’un Kripto Parası İçin Mahremiyet Endişesi

Dünya genelinde 2 milyardan fazla kullanıcısı olan sosyal medya platformu Facebook, kripto para çıkaracağını açıkladığında kişisel verilerin gizliliği konusu akla geldi.

İlgili Makale  Türkiye'nin Kripto Parası; NeXpara Piyasada..!

Bilindiği gibi Facebook, dünya genelindeki kullanıcıların tüm bilgilerine sahiptir. Üstelik Facebook, bu verileri işleyecek ve anlamlı hale getirecek algoritmalara da sahip. Bu nedenle Facebook, kullanıcılarının neye ihtiyaç duyduğunu tam olarak saptayabiliyor.  Böyle bir yapı, bir kripto para çıkardığında, “kullanıcılarının beğenileri bu kripto para üzerinde kesinlikle etkili olmuştur” demek yanlış olmaz.

Ancak Facebook’a yönelik eleştiri bu değil. Kullanıcılarının tüm bilgilerine sahip olan Facebook, kripto para sonrası bir de finansal bilgilerine sahip olabileceği konusu, haklı olarak bir tereddüt yaratıyor.

Facebook’un kripto parası libra için hangi hedefi belirlediğine bir bakalım;

  • Facebook dünyada 1,7 milyar kişinin finansal sistemin dışında olduğunu söylüyor
  • Finansal sistemin dışında olan 1,7 milyar kişiden, 1 milyarında akıllı telefon var
  • Akıllı telefonu olanların yarısı, yani 500 milyon kişi internete erişebiliyor

Facebook bu analizlerden sonra, finansal sistemin dışında olan kişileri, sisteme dahil etmeyi amaçladıklarını açıklıyor.  Kripto para konusunda Facebook’un yalnız olmadığını hatırlamakta fayda var. Arkasındaki dev şirketlerle nasıl bir ekosistem oluşturduklarını bir düşününce, kişisel verilerin gizliliği konusundaki hassasiyetler pek de haksız değilmiş gibi görünüyor…

 

“Libra Kontrol Altında Tutulmalı”

 

Bu sözler Çin Merkez Bankası’ndan üst düzey bir yöneticiye ait.

Facebook Libra henüz test aşamasında ama Haziran 2019’da duyurusu yapılmıştı. Facebook tarafından piyasaya sürülecek olan Libra konusunda Çin Merkez Bankası ödemeler direktörü vekili, Mu Changchun, “Libra merkez bankalarının kontrolü altında olmalı” dedi.

Libracoin’in tüm ülkelere serbestçe girebileceğini söyleyen Mu Changchun, sürdürülebilir olması adına ulusal merkez bankalarının denetimine tabi olması gerektiğinin altını çizdi.  Ayrıca Mu Changchun’un Libra konusunda başka çekinceleri de var;

  • Borç verme amacıyla kullanılırsa, bu uluslararası anlamda sorunlara yol açabilir
  • Libracoin sebebiyle yerel para birimleri değer kaybı yaşayabilir.
İlgili Makale  Ar-Ge Harcamaları Periyodik Olarak Artıyor

 

Çin Merkez Bankası (PBOC) ödemeler direktörü vekili Mu Changchun, bu endişelerini gerekçe göstererek, Libra’nın para otoritelerinin denetimi atında olması gerektiğini savunuyor.

Libracoin konusunda ABD Merkez Bankası ile Çin Merkez Bankası’nın aynı eksende buluştuğunu görmek bizleri şaşırtıyor. Bu, Facebook’un finansal alana girmesiyle gücünün nerelere varacağı konusunda, haklı bir endişe olarak görünüyor. Libra, global bir para olacak ve arzı Facebook Association tarafından yapılacak. Böyle bakılınca, Libra için “global bir merkez bankası” eleştirisi abartılı olur mu? Ayrıca, Facebook’un elinde tuttuğu tüm kişisel bilgilere ek olarak, kullanıcılarının finansal bilgilerine sahip olabilmesi düşüncesi, insanları ve ülke yönetimlerini endişelendiren bir diğer mesele…

 

Kripto para çılgınlığı, 2009 yılında Bitcoin’le başladı. Esasında başladığında girişim bir çılgınlık olarak görülürken, zamanla Bitcoin’in ulaştığı değer global bir çılgınlığa dönüştü. Bitcoin 21 milyonla sınırlıdır. Bu sebeple değeri, talebe göre belirleniyor.

Oysa Libracoin, sürekli arz edilecek. Bu ise piyasaya yeni çıkacak kripto paranın global piyasalarda söz sahibi bir aktör olmasını sağlayabilir…