Koronavirüs Aşı Çalışması Yapan Şirketler

Koronavirüs Aşı Çalışması Yapan Şirketler

18 Mayıs 2020 0 Yazar: admin

Koronavirüs aşı çalışması yapan şirketler, hem virüsle hem de rakipleriyle mücadele ediyorlar. Bu alanda çalışan biyoteknoloji şirketlerinin hisseleri büyük artış gösterdi.

Tüm dünya, COVID-19 aşı geliştirmesine katılan şirketlere karşı ihtiyatlı davranıyor. Yatırımcılar ise, bu ilaç şirketlerine  ilgi duyuyorlar. Stoklarını değerlendiriyor ve hangisine yatırım yapılacağını seçiyorlar. Biz, koronavirüs aşı çalışmaları yapan şirketlerin ne ölçüde büyüdüğüne, ne durumda olduğuna bakarak, koronavirüs aşısı ne zaman bulunacak sorusuna yanıt bulmayı amaçlıyoruz. İşte koronavirüs aşı çalışması şirketler ve çalışmalardaki son durum hakkında tüm merak edilenler…

Moderna Inc

Moderna Inc (NASDAQ: MRNA) hisseleri 2020’nin başından bu yana muazzam bir büyüme gösterdi. Yıllık değişim % 240.95’e yükseldi.
Moderna hisseleri, 68,88 dolardan işlem görüyor. Piyasa değeri 25 milyar dolar.

Bu büyüme, biyoteknoloji şirketinin koronavirüs aşı gelişiminde kaydettiği ilerlemeden kaynaklanmaktadır. Moderna, en iyi koronavirüs aşı adaylarından biri olan mRNA-1273 ilacının insan denemelerini başlatan ilk şirket oldu. Uzun vadede, Moderna hisse senedi iyi bir alım gibi görünüyor.

İlgili Makale  Koronavirüs Nasıl Başladı

 

Inovio Pharmaceuticals

Inovio Pharmaceuticals Inc (NASDAQ: INO) Yıllık değişimi % 306.97’ye ulaştı.
Şirket, yıla 3.21 dolardan başladı, şimdi 13 dolar seviyesini koruyor. 15 Mayıs’ta INO hissesinin kapanış fiyatı 13,43 dolardı, saatler sonra 13,30 dolara, ardından, 13.26 dolara geriledi. Ancak düşüşüne rağmen, Inovio hem COVID-19 aşı yarışında hem de koronavirüs aşı stokları arasında öncü olmaya devam ediyor.

Inovio’nun aşı gelişimi, Salgın Hazırlık Yenilikleri Koalisyonundan (CEPI) 9 milyon dolarlık bir bağışla destekleniyor. Ayrıca Inovio, Uluslararası Aşı Enstitüsü (IVI) ve Kore Ulusal Sağlık Enstitüsü (KNIH) ile çalışmak için 6.9 milyon dolar aldı.

Koronavirüs Aşısı Üzerine Çalışan Şirketler

Novavax Stock’un Hızlı Büyümesi

Novavax Inc (NASDAQ: NVAX) hisseleri bu yıl % 996,23 oranında büyümüştür ki bu, 25 yıllık tarihinde gördüğü en dikkat çekici yıllık değişimdir.
2020 başında Novavax hisselerinin fiyatı 4,49 dolardı, şimdi on kat daha yüksek. 15 Mayıs’ta Novavax hisseleri 43.63 dolarda sona erdi.

NVAX’ın gelişimin geç aşamalarında olan grip aşısının dışında herhangi bir ürüne sahip olmadığı için dezavantajlı olduğu düşünülüyor.

İlgili Makale  Koronavirüs Sonrası Yeni Dünya Düzeni

 

Ancak, şirket COVID-19 aşısı konusunda başarılı olursa, tüm endişeler kaybolacak ve Novavax hisselerinin tamamen farklı bir fiyatı olacaktır.

Novavax, aşı çalışmaları için, CEPI’den 4 milyon dolarlık fon aldı.

 

Johnson & Johnson 

Aşı yarışına katılımı nedeniyle, Johnson & Johnson (NYSE: JNJ) stoku yeni bir rekor kırdı. 23 Nisan’da 155.51 dolara ulaştı ki bu, tüm zamanların en yüksek seviyesi idi.

Cuma günü Johnson & Johnson hisselerinin kapanış fiyatı 150.44 dolara ulaştı. JNJ hisselerinin bugüne kadarki yıllık değişimi % 3.13, piyasa değeri 397 milyar dolardır.

 

Johnson & Johnson, Eylül ayında, insan klinik çalışmasına başlayacak. Başarılı olursa, aşı acil kullanım için önümüzdeki yılın başlarında hazır olacaktır.

 

Pfizer

Pfizer’in üzerinde çalıştığı BNT162 de umut vaat eden koronavirüs aşılarından biridir. Pfizer aşı çalışmasında,  Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech ile işbirliği yapıyor. 4 Mayıs’ta Pfizer, ABD’de testlere başladı. (Pfizer’in işbirliği yaptığı BioNTech ise Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olması sebebiyle ülkemizde adını duyurdu)

 

Pfizer, Eylül ayında binlerce kişide denemeleri genişletmeyi ve testler yapmayı planlıyor.

Pfizer (PFE) hisseleri 15 Mayıs’ta % 0.42 düşüşle 37.76 dolardan kapandı. Yıllık PFE hisse senedi değişimi % 3,62 oranında düştü, ancak şirketin gelişimi umut verici görünüyor.

Vaxart 

Koronavirüs aşısı üzerinde çalışan şirketlerden biri de, Vaxart Inc (NASDAQ: VXRT

Vaxart hisseleri şu anda, 2.81 dolardan işlem görerek yükselme trendine girdi.

Sanofi 

SA (NASDAQ: SNY), koronavirüs aşısı üzerinde çalışmak için GlaxoSmithKline ile güçlerini birleştirdi. Sanofi antijene katkıda bulunurken, GSK pandemik adjuvan teknolojisini sağlıyor. Bu işbirliği, doz başına gerekli aşı proteini miktarını azaltmaya yardımcı oluyor.

15 Mayıs itibarıyla Sanofi hissesi için son kapanış fiyatı 47,26 dolar oldu. Geçtiğimiz hafta, Sanofi,
ABD’ye, Fransız hükümeti için “kabul edilemez” olan aşısına öncelikli erişim izni verdi. Bu, şirket hisselerinde, ufak düşüşlere yol açtı.

Koronavirüs Aşı Çalışması Ne Zaman Sonuç Verecek?

 

Görüldüğü gibi, dünyaca ünlü biyomedikal şirketler, covid-19 aşısı için yoğun bir şekilde çalışıyorlar.

 

Tabii ki, hangi endüstriden veya ne tür bir şirket olduğundan bağımsız olarak her zaman yatırım yapmanın bir riski vardır. Koronavirüs aşısı konusunda, aşı adaylarının hepsinin başarılı olamayacağı akılda tutulmalıdır. Ayrıca, küresel onay ve kabul hızı bakımından sadece bir aşı lider olacaktır.
Bu nedenle, COVID-19 aşı programlarında ne olursa olsun stokları yeşil renkte olan şirketlere yatırım yapmaya değer olduğuna inanıyoruz.
Koronavirüs aşı programı başarısız olsa bile, uzun vadede hala sağlam büyüme beklentileri olacaktır.

Koronavirüs aşısı ne zaman bulunacak sorusuna hemen herkes yanıt arıyor. Dev şirketlerin Eylül’de çalışmalarına yoğunluk verecekleri düşünüldüğünde, 2021 yılının başları iyimser bir tahmin gibi görünüyor. Burada aşının bulunmasından kasıt, yaygın kullanıma hazır hale getirilmesidir.