Koronavirüs Sonrası Yeni Dünya Düzeni

Koronavirüs Sonrası Yeni Dünya Düzeni

7 Mayıs 2020 0 Yazar: admin

Koronavirüs sonrası yeni dünya düzeni nasıl olacak, herkes bu soruya yanıt arıyor.

2020 yılında dünya, koronavirüs salgını karşısında büyük bir sınav verdi. Bu sınav hala devam ediyor. Ancak, bir şekilde, salgında düşüş eğilimi gözleniyor. İkinci dalga endişesi olsa da, normale dönüşte karşılaşılması muhtemel sorunlar daha fazla endişe yaratıyor.

Koronavirüs sonrası dünya nasıl olacak, sorusuna farklı yanıtlar veriliyor. Ensonbaskı’da hiçbir şeyin değişmeyeceğini düşündüğümü anlatan bir yazı var.

 

İlgili Makale  Corona Virüs Sonrası Dünya

 

Bu kez, koronavirüs sonrası, olumlu gelişmeler yaşanırsa, hangi boyutta olacağı üzerine yazdığım yazıyı sizlerle paylaşacağım. Bununla beraber, koronavirüs sonrası yeni dünya düzeni ifadesinin, bende ve birçok kişide yarattığı olumsuz çağrışımları da sizlerle paylaşacağım.

 

Koronavirüs ve Yeni Dünya Düzeni

Koronavirüs dünyayı nasıl değiştirecek, sorusuna farklı yanıtlar veren iki grup insan var. Bunlardan ilki, koronavirüs sonrası dünyanın daha insancıl bir yer olacağını düşünen insanlar, neden bunu söylüyorlar. Anlamak ister misiniz?

Koronavirüs, tüm dünyayı etkisi altına aldı ve 250 bine yakın insanın ölümüne sebep oldu. Ancak, bu ölümler, üçüncü dünya ülkeleri olarak adlandırılan ülkelerde yaşanmadı. Eğer öyle olsa, Avrupa ve ABD, üçüncü dünya ülkelerine “insani yardımlar” yapar, onları kurtarırlardı(!)

Ancak, küresel salgın, ABD’yi, Avrupa’yı özellikle İtalya’yı, İspanya’yı etkiledi. Fransa, İngiltere ve Rusya’da salgın karşısında aciz duruma düştüler.

Bu durum, ezberlenmiş ve ezberletilmiş, paradigmaların yeniden gözden geçirilmesine sebep olacak kadar güçlü bir etki yaratacaktır.

  • Sağlık alanında, devletin inisiyatifi büyük ölçüde özel sektöre bırakmasının nasıl bir sonuç doğurduğu anlaşıldı.

 

  • Bunun yanı sıra, coronavirüs pandemisi, alt kesimlerin hayatlarının nasıl pamuk ipliğine bağlı olduğunun ortaya koydu.

 

  • Haftanın her günü, yılın 365 günü çalıştığı halde, bir gün çalışmadığında aç kalan insanların olduğu ülkeler, geliri daha adil olarak paylaştırmak üzerine kafa yoracaklardır. Aksi halde, bu yoksul insanların, ekonomik ve siyasi maliyetinin çok daha yüksek olduğu kesinleşti.

 

  • Bunlara ek olarak insanoğlu doğaya verdiği zararların farkına vardı. Bu nedenle, devletler, daha yaşanabilir bir dünya için çevreye karşı duyarlı davranacaklardır.

Koronavirüs sonrası devletlerin yoksulu  ve çevreyi daha fazla gözeteceğini düşünen kişilerin tezi bu, iyi niyetliler mi, yoksa masal dünyasında yaşayan romantikler mi? Karar sizin.

 

Koronavirüs Devleti Yeniden Güçlendirecek

 

Koronavirüs sonrası yeni dünya düzeni, yoksuldan, ezilenden yana olacak diyenler, tezlerini, devletçi ekonomiler geri dönüyor, diye  özetliyorlar.

 

Liberalizm, sürekli olarak yaralar alıyor ve bu yaraları aldığında, devletçi politikalar uygulanıyor. Bunun ardından devletçi politikalar unutuluyor ve liberalizm, yeniden ve daha vahşi bir şekilde geri çağrılıyor.

Dünyada bu kez, devletlerin ve dolayısıyla siyasetçilerin varlıklarının sorgulanacağı çok önemli bir eşiğe gelinmiştir.

Dünyada hakim olan sistem, hala şirketlerin daha fazla zengin olmasını sağlayan, geniş kitleleri ise hayatta kalma mücadelesiyle baş başa bırakan bu yapıyı nasıl savunacak?

Avrupa’nın merkezinde “sarı yelekliler” ve benzeri eylemler hala tazeliğini korurken, bu insanların “bir grup bozguncu” ya da moda tabirle “ırkçı” olmadıkları ortaya çıkmış oldu. Bu aşamada, Avrupa ülkelerinde, koronavirüs günlerinde vatandaşlara verilen maddi desteğin koronavirüs süreci sonrasında da devam etmesi düşünülüyor. Bu zorda kalan insanları susturmak için bilinçli olarak sızdırılan bilgiler olmasın!

Sahi, koronavirüs dünyayı nasıl değiştirecek? Dev şirketlerin güdümünde olan devletlerin birden halktan yana bir tavır sergilemesi beklenebilir mi?
Ben ne düşündüğümü yazının sonunda açıklayacağım.

 

Koronavirüs Sonrası Devletler Otoriterleşecek

 

Koronavirüs dünyayı nasıl değiştirecek, konusuna kafa yoranların bir kısmı ise, devletlerin daha da otoriterleşeceği tezini ortaya atıyorlar. “Tosya’da pirince giderken eldeki bulgurdan olmak” deyiminin çok uygun düştüğü bir durum. Çok sayıda insan, koronavirüs sonrası yeni dünya düzeni için, devletler, daha baskıcı ve otoriter, olacak diyorlar.

Koronavirüs salgını sırasında, Avrupa ve ABD insanları eve kapatmakta tereddüt etti. Alışılmış özgürlük masallarına bağlı davranış sergileyen yönetimler, karantina konusunda epey isteksizdiler. Hatta İngiltere “sürü bağışıklığı” politikasını benimsedi.

Toplumun hasta ola ola iyileşmesi formülü için halkı cesaretlendirmek de bizzat, Başbakan Boris Johnson’a düşüyordu. Ancak, işler beklendiği gitmedi, Boris Johnson ve Prens’de sürüye dahil olunca, pabucun pahalı olduğu anlaşıldı.

İngiltere’de, Fransa’da, İtalya’da ve İspanya’da sokağa çıkma yasağı uygulandı. Polis ve hatta asker sokaklara indi. Devlet, ordu gücüyle insanları evlerinde kalmaya zorladı. Neyse ki, Nijerya’da olduğu gibi, sokağa çıkmakta ısrar edenler, vurulmadı. Ne de olsa Avrupa, o kadar farkı da olsun…

Dünyada, koronavirüs salgınından bağımsız olarak yaşanan iki olgu vardı. Birincisi, şirketlerin inanılmaz zenginliğine karşın, hakların fakirleşmesi, ikincisi ise yönetimlerin otoriterleşmesi idi.

Bugünlerde asker de sokakta ve otoriterleşme hevesi olan liderler, insanları evlerinde tutabilmek için, koronavirüs salgınının kendilerine sunduğu inanılmaz olanakları bırakacaklar mı? Zaten otoriter olmaya istekli yöneticiler, bundan bir anda vazgeçerler mi? Bence hayır.

Koronavirüs karşısında, göreceli olarak daha başarısız olan ülkelerde, yönetimler otoriter bir hal alacak. Sınıf ayrımının ortadan kalkması bir yana, virüs ve hastalık tehditleri gerekçe gösterilerek, toplumun alt kesimleri, her zamankinden daha fazla örselenecekler.

Zaten şirketler tarafından yönetilen ülkeler, koronavirüs sonrası, bütünüyle şirketlerin bir oyun sahası haline gelecek. Peki bu nasıl olacak?

Koronavirüs salgını sırasında devletlerin uğradığı başarısızlık üzerinden bir söylem geliştirilerek. Koronavirüs üzerinden devletler sorgulanacak.

Geniş halk kitleleri, gölge başbakanları, gölge cumhurbaşkanlarını bilse de, faturayı siyasetçilere çıkarmaktan başka çare bulamayacak…

Koronavirüs sonrası Yeni Dünya Düzeni Nasıl Olacak?

Koronavirüs sonrası yeni dünya düzeni nasıl olacak? Bugünlerde sıklıkla duyduğumuz ve yanıtı herkes için farklı olan bir sorudur. Elbette, dünyanın daha adaletli ve çevreye ve insana saygılı bir yer olmasını arzuluyorum. Ancak, bu mümkün mü? Yanılmayı çok istediğim gerçek, umarım, dünyanın olumlu yönde değişeceğini düşünenler haklı çıkar. Ben haksız çıkmaya razıyım.