Selfie’lerini Satarak Zengin Oldu

Selfie’lerini Satarak Zengin Oldu

21 Ocak 2022 0 Yazar: admin

Selfie’lerini satarak zengin oldu, ifadesini duyan herkes, haberin öznesini merak etti. Endonezyalı üniversite öğrencisi, Sultan Gustaf el Gozali 5 yıl boyunca selfie çekti. Gozali, ardından selfie’lerini NFT’ye çevirdi ve sanal ortamda satışa çıkardı.

 

Selfie’lerini Satarak Milyoner Oldu

Endonezyalı üniversite öğrencisi, 5 yıl boyunca her gün kendi fotoğrafını çekti. Gencin, selfie pozları hep aynıydı.

Gozali “Amacım, mezuniyetimde 1000 fotoğraflık bir video hazırlamaktı” diyor.

Videoyu çekti ve YouTube’da paylaşmaya başladı. Gozali, bununla yetinmedi ve fotoğraflarını NFT’ye
dönüştürerek, OpenSea’ya yükledi. Kripto para alanında ünlü bir isim olan Arnold Poernomo, fotoğrafları sosyal medya hesabında paylaştı. İşte, Gozali’nin kaderi bu sayede değişti. Satışlar patladı. 400’den fazla kişi fotoğrafları satın aldı ve fotoğrafların fiyatı, 0,247 EHT’ye yani 806 dolara yükseldi.

Ocak ortasına gelindiğinde ise Gozali’nin koleksiyonunun işlem hacmi 317 ETH’e ulaştı. Bu, en az 1 milyon dolara denk geliyor.

Selfie’leri Kimsenin Almasını Beklemiyordu

Milyoner olan Gozali, üniversite kampüsünde gazetecilere konuştu, “selfie’leri kimsenin alacağını tahmin etmiyordum” dedi. Gozali, bu nedenle fiyatları 3 dolar olarak belirlediğini açıkladı.

 

NFT Nedir?

Fiziksel dünyada var olan koleksiyon parçalarının dijital ortamdaki karşılıkları olarak adlandırılan NFT, Sultan Gusaf el Gozali’yi zengin etti. Açılımı, non fungible token, yani değiştirilemeyen para veya mülk anlamına geliyor. NFT’nin taklit edilemez olması, sanat ve dijital eserlerin satışında ön plana çıkmasını sağlıyor. NFT’ye dönüştürülen varlıklar, dijital pazarlarda satılıyor.

Nifty Gateway

Rarible

Decentraland

 

Gozali ise, bir başka sanal pazar olan OpenSea platformunda selfie’lerini satarak zengin oldu.

İlgili Makale  Türkiye'nin Kripto Parası; NeXpara Piyasada..!