Türkiye Asgari Ücrette Avrupa’nın Gerisinde

Türkiye Asgari Ücrette Avrupa’nın Gerisinde

8 Şubat 2021 2 Yazar: admin

Türkiye asgari ücrette Avrupa’nın gerisinde yer alıyor ve bu Eurostat raporlarıyla ortaya çıktı. Avrupa Birliği İstatistik Enstitüsü (Eurostat) Avrupa genelinde asgari ücret verileri üzerinde çalıştı. Enstitü tarafından açıklanan sonuçlar, Türkiye’de asgari ücretle çalışanların, Avrupa’ya kıyasla çok az kazandıklarını ortaya koyuyor.  Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında, brüt 392 Euro asgari ücretle 21. sırada yer buldu. Bulgaristan ise, 332 Euro ile son sırada yer aldı.

1 Ocak’ta yapılan zamla Türkiye’deki asgari ücret 2021 brüt, 392 Euro oldu. Avrupa İstatistik Enstitüsü raporunda, Türkiye asgari ücret bakımından Avrupa’da sondan ikinci sırada yer alıyor.

Buna göre, Türkiye, brüt asgari ücretin 332 Euro olduğu Bulgaristan’ın üzerinde yer alıyor. Tahmin edileceği üzere, Almanya, Fransa, İspanya, Türkiye’nin üzerinde yer alıyorlar. Bunun yanı sıra, Slovenya, Slovakya ve Letonya gibi ülkeler de Türkiye’nin üzerinde yer buldular. Avrupa ülkelerinin asgari ücretleri Türkiye’nin çok çok üzerinde, tabloya bakınca, Avrupa bizi kıskanıyor, demek biraz zor ama Avrupa bizi kıskanıyor, demekten asla vazgeçilmeyecek. Ne yazık ki, bunu artık kanıksadık.

 

Türkiye Asgari Ücrette Avrupa’da Sondan İkinci

Türkiye’de brüt asgari ücret, 392 Euro ile Avrupa ülkeleri arasında sondan ikinci sırada yer buluyor. Komşumuz, Bulgaristan’da brüt asgari ücret 332 Euro ve Avrupa ülkeleri arasında, son sırada yer alıyor. Buna göre, Türkiye’de uygulanan asgari ücret, sadece Bulgaristan’ın uyguladığı asgari ücretten fazla. Türkiye’nin bir sıra üzerinde ise, 442 Euro asgari ücretle Hırvatistan yer alıyor.

Lüksemburg, 2202 Euro asgari ücretle Avrupa’nın zirvesinde yer alıyor. Lüksemburg’da asgari ücretle çalışan bir işçi, Türkiye’de asgari ücretle çalışan bir kişinin yaklaşık 5 katı kadar kazanıyor. İrlanda 1724 Euro asgari ücretle, Lüksemburg’u takip ediyor. 3. sırada 1685 Euro ile Hollanda, 4. sırada 1626 Euro ile Belçika yer alıyor.

İlgili Makale  AB Japonya Serbest Ticaret Anlaşması

 

 

Avrupa Ne Kadar Asgari Ücret Veriyor?

 

Avrupa’daki 27 ülkeden 21 tanesinde asgari ücret uygulanıyor. Avrupa ülkeleri arasında en yüksek asgari ücreti, Lüksemburg ödüyor. Peki, diğer Avrupa ülkelerinde asgari ücret ne kadar? İşte, Avrupa ülkeleri asgari ücret 2021 sıralaması;

 

Lüksemburg : 2202 Euro

İrlanda          : 1724 Euro

Hollanda      : 1685 Euro

Belçika         : 1626 Euro

Almanya      : 1614 Euro

Fransa         : 1555 Euro

İspanya       : 1108 Euro

Slovenya     : 1024 Euro

Malta          :  785  Euro

Portekiz      :  776  Euro

Yunanistan :  758  Euro

Litvanya     :  642  Euro

Slovakya     :  623 Euro

Polonya      :  614 Euro

Estonya      :  584 Euro

Çekya          : 579  Euro

Hırvatistan :  563 Euro

Letonya     :  500 Euro

Romanya   :  458 Euro

Macaristan : 442 Euro

TÜRKİYE   : 392 Euro

Bulgaristan : 332 Euro

 

Eurostat tarafından açıklanan asgari ücret sıralamasında, Türkiye brüt 392 Euro asgari ücret ile 21. sırada yer aldı ve sadece Bulgaristan’ı geçerek, sondan ikinci oldu.

 

Türkiye asgari ücrette Avrupa ülkelerinin çok gerisinde yer alıyor. Sanırım, bu haliyle ülkemiz, Avrupa’da kıskanılan bir ülke değildir… Ne Dersiniz?

Türkiye’de Çalışma Süresi Fazla

Türkiye asgari ücrette Avrupa’nın son sıralarında yer alıyor. Buna ek olarak, Türkiye, çalışma süresi bakımından Avrupa’nın zirvesinde yer alıyor. İnsanımız, Avrupalıdan daha fazla saat çalışıyor ama daha az kazanıyor. Buna ek olarak, Türkiye’deki yüksek enflasyondan dolayı, asgari ücret sürekli olarak değer kaybetmeye devam ediyor. Türkiye’de asgari ücretin yükselmesi ve alım gücünün artması, insanımızın yaşam kalitesini arttıracaktır.