Venezuela’daki Elorza Kasabası Kendi Parasını Bastı

Venezuela’daki Elorza Kasabası Kendi Parasını Bastı

20 Mart 2018 0 Yazar: admin

Venezuela’daki Elorza Kasabası Kendi Parasını Bastı

Venezuela’daki Apure eyaleti içinde bulunan Elorza kasabası kendisine ait Elorza adlı banknotlar basmaya başladı.

Venezuela’daki Elorza Kasabası Kendi Parasını Bastı

Venezuela’daki Elorza kasabası, Apure sınırları içinde bulunan bir yerleşim merkezi. Elorza kasabası üzerinde bağımsızlık kahramanı, Jose Andres Elorza’nın resminin bulunduğu Elorza adlı banknotları basmaya başladı. Ülkede ABD’nin ekonomik ambargosu sebebiyle yaşanan hiper enflasyon tüm ülkede olduğu gibi Elorza kasabasındaki ticareti de olumsuz etkileyince kasaba çareyi banknot basmakta gördü.

Elorza’nın Venezuela Birleşik Sosyalist Partisinden Belediye Başkanı Solfreddy Solorzano, halkın harcayacak bolivarı olmadığından bu yola başvurduklarını belirterek “Şimdiden 2 milyar bolivar değerinde satış yaptık.” dedi.

Öte yandan kasaba yönetimi Elorza’nın kasaba çıkarken iadesinden %8 komisyon kesiyor. Paralarını iade etmek isteyenler belediye başkanlığına başvurmaları halinde Elorza karşılığı Bolvar alabilecekler. Bununla birlikte şimdiden karaborsaya düşen 9 bin dolar değerinde Elorza olduğu tahmin ediliyor.

Venezuela’da Kripto Para Yaygınlaşıyor

Venezuela’da kripto para giderek yaygınlaşıyor. Elorza, Venezuela’da kendi parasını basan ilk yer değil. Caracas’taki El Panal topluluğu, yetiştirdikleri pirincin ticaretini yapmak için “panales” adı verilen banknot piyasaya sürmüştü.

Venezuela’nın Çıkış Umudu Kripto Para

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, geçtiğimiz aylarda ABD ambargosuyla mücadele amacıyla “Petro” adıyla bir kripto para çıkaracaklarını açıklamıştı. Maduro, yaklaşık 1 ay önce de halka yönelik açıklamasında ön satışların birinci gününde 735 milyon dolar tutarında Petro satıldığını ve kripto paralarının, petrol, doğalgaz, maden kaynaklarıyla destekleniyor olmasından ötürü sağlam bir temele dayandığını anlatmıştı.

Son olarak Maduro halkına moral vererek, “Petro, Venezuela’nın Superman’e (ABD’ye) karşı ihtiyaç duyduğu kriptonit olacak.” demişti. Maduro’ya göre, Venezuela’nın çıkış umudu kripto para, bu hedefin ne ölçüde gerçekçi olduğunu ise zaman gösterecek.

İlgili Makale  Selfie'lerini Satarak Zengin Oldu