Bir Başkadır Dizisi Ne Anlatıyor?

Bir Başkadır Dizisi Ne Anlatıyor?

30 Kasım 2020 0 Yazar: admin

Bir Başkadır dizisi ne anlatıyor, Bir Başkadır neden bu kadar konuşuldu, dizinin konusu nedir?

Netflix platformunda yayınlanan bu Türk yapımı, epey konuşuldu. Bir Başkadır ile alakalı olarak, Türkiye gerçeklerini yansıtıyor, konuşulmayan konuları cesaretle ele alıyor, şeklinde ifadeleri çokça duyduk.

Peki, gerçekten Berkun Oya’nın yazıp yönettiği Bir Başkadır dizisi bugünün Türkiye’sini mi anlatıyor? Sahiden, dizi,Türkiye gerçeklerini büyük cesaretle mi ele alıyor? Kısaca Bir Başkadır dizisi nereye bakıyor? Şunu peşin olarak söylemekte var;  Bir Başkadır konusu itibariyle dikkat çekse de oyunculuklar konusunun önüne geçiyor. Dizi Ne anlatıyor? Birlikte ele alalım.

Bir Başkadır Dizisi Nereye Bakıyor?

Netflix platformunda 12 Kasım 2020 itibariyle yayınlanmaya başlayan 8 bölümlük, Bir Başkadır dizisi oldukça ses getirdi. Peki, Bir Başkadır dizisinin konusu ne? Sosyal medyada çok fazla konuşulan Bir Başadır dizisi ne anlatıyor? Dizinin konusuna kısaca bakalım. Bir Başkadır Meryem adında evlere temizliğe giden başörtülü bir genç kızın Psikiyatristle konuşmasıyla başlıyor. Meryem saf ve cahil bir kızken, psikiyatrist, Peri ise yalılarla büyümüş ultra seküler (ne demekse) ve başörtü düşmanı bir kadındır.
Peri, kendisi de bir psikiyatriste gidiyor. Peri’nin değişme çabalarını üstten üstten sözlerle küçümseyen Gülbin ise ablasıyla saç saça kavga eden, basit ilişkiler yaşayıp, beraber olduğu erkekle alay eden biri. Yani, Peri’nin tersine Gülbin hiç mi hiç değişmek istemiyor.

Öte yandan Meryem’in yengesi, intihar girişiminde bulunacak derecede büyük büyük bir buhran geçirmektedir. Yasin ise ne kardeşi Meryem’le ne de buhrandaki eşi Ruhiye ile iletişim kuramamaktadır.
Neyse ki Ali Sadi hoca vardır, hem Meryem’in hem de abisi Yasin’in sorunlarını büyük bir özveriyle dinlemektedir. Meryem, psikiyatriste gitme kararını Ali Sadi Hoca’ya sorarken, Yasin ise eşi Ruhiye ile ilgili sorunlarını hoca efendiye danışmaktadır. Ali Sadi Hoca’nın yancısı Hilmi ise uzun Jung alıntılarıyla Meryem’i etkilemeye çalışan ortalama bir meczuptur.
Meryem’in, evine temizliğe gittiği Sinan’da acayip bir kişidir, varoluş sancıları çeken, az konuşan umursamaz bir adamdır. Cinsellik, Sinan için bir kaçıştır. üstelik Meryem bu güvenilmez adama aşıktır!

İlgili Makale  Oz Dizisi Oyuncusu İdam Edilecek

Bir Başkadır Dizisi Karakterler ve Oyuncular

Berkun Oya’nın yazıp yönettiği dizide, eleştirilecek birçok yan şüphesiz var ama oyuncu performansları, öylesine başarılı ki tüm defoları kapatacak kadar güçlü bir etki yaratıyor.

Meryem – Öykü Karayel
Peri – Defne Kayalar
Ruhiye – Funda Eryiğit
Yasin – Fatih Artman
Ali Sadi Hoca – Settar Tanrıöğen
Sinan – Alican Yücesoy
Gülbin – Tülin Özen
Gülan – Derya Karadaş
Hayrunnisa – Bige Önal
Hilmi – Gökhan Yıkılkan

Bu isimlerin yanı sıra Gülbin’in kardeşi Serebral Palsili Rezan’ı canlandıran Öner Erkan dizinin en inandırıcı karakterlerinden biri olmayı başardı. Prof. Arif Verimli’de sosyal medyada Öner Erkan’ı beğendiğini belirten bir mesaj paylaştı.

bir başkadır dizisi ne anlatıyor

Arif Verimli, Bir Başkadır’da En Fazla Öner Erkan’ı Beğendi.

Arif Verimli gibi pek çok kişi de Öner Erkan’ı çok beğendi. Bununla beraber, Bir Başkadır oyuncu performanslarıyla öne çıktı. Öner Erkan’la beraber, tüm oyuncular, çok başarılıydı.

Oyunculukların başarısı, dizideki karakterlerin esasında son derece simgesel olduklarını ve tüm karakterlerin, Siyasal İslamcıların söylemlerini haklı çıkarmaya yönelik olarak kodlandığını sanki biraz gizliyor.

 

Bir Başkadır Analizi

 

Bir Başkadır dizisi, toplumda var olan kutuplaşmayı konu ediniyor. Bu açıdan bakıldığında, evet, yapımın çok cesur olduğu düşünülebilir. Ancak, Bir Başkadır nereye bakıyor, veya hangi açıdan bakıyor, diye sorduğumuzda, yapımın pek de cesarete ihtiyacı olmadığı görülüyor. Dizi, başörtülü ev temizliğine giden gariban bir kızın, gittiği yalı kızı psikiyatrist tarafından küçümsendiğini anlatıyor. Bununla beraber, o yalıda yetişmiş psikiyatristin neden devlet hastanesinde çalıştığı
sorusuna yanıt verilmiyor.

Öte yandan, ev temizliğine giden Meryem, 15-20 sene öncesinde dondurulmuş ve günümüzde yeniden hayata döndurulmuş bir karakter değil mi? Bugün ev temizliğine giden gariban başörtülü kız imgesi, toplumsal hafızamızda  yeri olan ve fakat gerçekte var bulunmayan eski bir imgedir. Son model araçlara binen başörtülü kızlar, ev temizliğine gitmiyorlar herhalde?

İlgili Makale  Keanu Reeves Çok Fazla Acıyla Mücadele Etmek Zorunda Kaldı

Meryem’in psikiyatristi olan yalılarda büyümüş Peri, her dönem bizzat Siyasal İslamcılar tarafından yaratılmış bir umacı idi. Ancak, bir gerçekliği ifade ettikleri bir dönem olduysa bile, o dönem kesinlikle, bu dönem değil. Oysa dizi, meczup Hilmi ile Meryem diyalogunda yılı/dönemi bilhassa vurguluyor! Anlatıların günümüzde yaşananlara dayandığının altı çizilmiş oluyor. 

Bir Başkadır analizi, Ali Sadi Hoca olmadan yapılacak olursa kesinlikle eksik kalacaktır. Ali Sadi Hoca karakteri özelinde Bir Başkadır, Siyasal İslamcı güzellemesi yaptığı konusunda kuşkuya yer bırakmıyor. Otoriteyi simgeleyen Ali Sadi Hoca, vicdanlı, merhametli, kızı Hayrunisa’nın başörtü takmaması konusunda bile son derece anlayışlı bir adam. Bir Başkadır, sadece Meryem karakteri için değil, genel konsept itibariyle 20 yıl öncesine ait; Ali Sadi Hocalar, artık o kadar munis, şefkatli ve anlayışlı değildir.
Peri’nin süpervizörü Gülbin, ablasıyla saç saça kavga etmesini, erkek arkadaşıyla yaşadığı ilişkinin ne olduğunu bilmemesini sorun yapmıyor. Değişmek isteyen Peri’ye yükleniyor. Kendisi ise, erkek arkadaşı tarafından aldatıldığında ve bu yüzden ayrıldığında, yaşadığı ilişkinin çok değersiz olduğunu fark ediyor. Hatta daha kötüsü, bunu bildiğini söylüyor, alay ederek. Bir Başkadır dizisi müzikleri de çokça konuşuldu. Eski Türk filmleri tadında bir müzik kullanımıyla hepimize tanıdık gelmeyi amaçlıyor. Bilinen eski şarkılarla yine aynı etkiyi amaçlıyor.

Karakterler Gelişim Göstermiyor

Dizide en başarılı ve meselesi olan ve aşama kaydeden karakter ise, Ruhiye. İntihara meyilli, depresyondaki, kadın, köyüne gidince, (o kötü olayın yaşandığı yere gidince), düzeliyor. Üstelik, hiç konuşmayan oğlu da konuşmaya başlıyor. Bu anlamda Ruhiye dizide aşama kaydeden tek karakter. Bir de Meryem’in doktoru Peri, ancak, onun değişimi tamamen siyasi, zorlama ve bu bakımdan gerçekçilikten uzak.

Bakalım Bir Başkadır devam edecek mi? Devam ederse, tarikatlardan, ‘kent aşığı’ müteahhitlerden, liyakati olmadığı halde başka saiklerle makam mevki sahibi olan eşten-dosttan bahsedilecek mi? Yoksa, Peri’yi Siyasal İslamcı mı yapacaklar? Bu soruların cevabını, şayet Bir Başkadır dizisinin devamı çekilirse alabileceğiz.