Breaking Bad ve Şahsiyet Arasındaki Benzerlik

Breaking Bad ve Şahsiyet Arasındaki Benzerlik

19 Ekim 2019 1 Yazar: admin

Breaking Bad ve Şahsiyet arasındaki benzerlik, ilk bakışta göze çarpıyor ama bu Şahsiyet dizisinin başarısından bir şey kaybettirmiyor.

Breaking Bad dizisinde 50 yaşında kendi halinde bir kimya öğretmeni, kanser olduğunu öğrenince, uyuşturucu imalatına başlar. Şahsiyet dizisinde ise, 65 yaşındaki emekli adli memur, Alzheimer olduğunu öğrenince, öldürmek istediği kişileri, henüz hatırlarken öldürmeye başlar.

İlgili Makale  Breaking Bad Konusu Nedir?

Breaking Bad, pek çok kişiye göre tüm zamanların en iyi dizilerinden biri olarak kabul ediliyor.

Breaking Bad; 50 yaşındaki kimya öğretmeni Walter White’ın uyuşturucu imalatına başladıktan sonraki değişimini büyük bir titizlikle işliyor.

Şahsiyet dizisi konusu ise, 65 yaşında emekli adli memur Agah Beyoğlu’nun sıkıcı yaşamının Alzheimer teşhisinden sonra, bir seri katile dönüşmesini ele alıyor.

Breaking Bad ve Şahsiyet Kıyaslaması

Breaking Bad ve Şahsiyet arasındaki benzerlik, iki kahramanın da orta yaş ve üzeri, kendi halinde kişiler olmaları.

Breaking Bad, Walter White’ın büyük dönüşümünü, oya gibi incelikle işlerken, bizim Şahsiyet dizisi, Agah beyin dönüşümünün inandırıcı olup olmamasına pek takılmıyor!

 

Walter White, uyuşturucu imalatçısı olarak yükselirken, aynı zamanda acımasız bir katile de dönüşüyor ve kendisini gizlemek adına büyük çaba harcıyordu. Walter White dışında, eşi Skyler,  Jesse Pinkman, bacanağı polis memuru Hank, dizide iyi ele alınmış karakterlerdi.  ✔

 

Şahsiyet dizisinde ise, Agah Beyoğlu karakteri dahil, insanların nasıl kişiler oldukları havada kalıyor. Ayrıca, Agah Beyoğlu’nun peşindeki polislerin ve aile üyelerinin hikayeleri abartılı olarak ilerliyor.

İlgili Makale  Breaking Bad El Camino Geliyor

Breaking Bad, Walter White ve Jesse Pinkman’ın suça nasıl savrulduklarını, vicdani hesaplaşmalarını, bu sebeple Pinkman ve White’ın yaşadığı sorunları ustaca anlatıyor.  ✔

Agah Beyoğlu ise bir anda seri katil oluyor ve cinayet işlerken espri yapacak kadar rahat hale geliyor! Film, bunun inandırıcılığı üzerine pek kafa yormuyor.!

 

Şahsiyet Dizisi Senaryosu

 

Şahsiyet dizisi senaryosu, karakterleri tanıtma konusunda oldukça rahat davranıyor. Agah kimdir, nasıl biridir? Nevra, bu haliyle nasıl polis olmuş? Hakan Günday imzalı Şahsiyet dizisi senaryosu, karakterlerini tanıtılmakta geç kalıyor. Bu ise, izleyicinin o karakterlerle empati kurmasını engelliyor. Şahsiyet, ilk 2 hatta 3 bölümünde, sadece Haluk Bilginer’in bireysel performansı üzerinde ilerliyor. Diğer yardımcı karakterlerin hikayeye dahil olmasıyla, dizi ritm kazanıyor.

Breaking Bad dizisinde; Walter White karakterini canlandıran, Bryan Cranston mükemmel performansıyla öne çıkıyor. Diğer oyuncular da kabul edilebilir performanslara imza atıyorlar. ✔

 

Şahsiyet dizisinde ise, Agah Beyoğlu karakterini canlandıran Haluk Bilginer kendisine Emmy Ödüllerinde En İyi Oyuncu Adaylığı getiren harika bir performans sergiliyor.  ✔

Şahsiyet dizisi oyuncuları arasında, Hüseyin Avni Danyal, Müjde Ar ve Şebnen Bozoklu başarılı performanslarıyla öne çıkıyorlar. Ayrıca yan roller, şaşırtıcı düzeyde başarılı.   ✔

Ancak, dizinin önemli karakterlerinden biri olan Nevra Elmas rolünde, Cansu Dere hiçbir şekilde inandırıcı olamıyordu.!

 

Şahsiyet dizisi Haluk Bilginer özelinde gündeme geldi. Usta oyuncunun Emmy Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde aday gösterilmesi dikkatleri bu diziye yöneltti. Şahsiyet’i henüz izlememiş olanlar, PuhuTv üzerinden Agah Beyoğlu ile tanışıp sıra dışı hikayesini takip ettiler. Breaking Bad ve Şahsiyet arasındaki benzerlik, Şahsiyet dizisi için bir zaaf olarak izleyiciyi rahatsız etmiyor. Şahsiyet, yerli diziler arasında oldukça özel bir yer edinmeyi başardı. Genel olarak sevdiğim bir dizi oldu. Yalnız İki eleştirim var.

  • Cansu Dere’nin başarısız oyunculuğu beni diziden her sahnede uzaklaştırıyor, Haluk Bilginer’in yer aldığı sahne durumu toparlıyordu.
  • Şahsiyet’e ilişkin ikinci eleştirim ise, İstanbul’un biraz geri planda kalmasıydı. İstanbul’un başrol Haluk Bilginer’i zorlamasını beklerdim.

 

Breaking Bad dünyaca sevilen bir dizi, bizim de buna yakın bir dizi yapabiliyor olmamız, geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor.