Christopher Nolan Filmleri ve Konuları

Christopher Nolan Filmleri ve Konuları

30 Ağustos 2020 0 Yazar: admin

Christopher Nolan filmleri, farklı kesimdeki sinema seyircisinin ilgisini çekmeyi başarıyor.

Henüz çok genç yaşlarda başladığı yönetmenlik kariyerinde hızla yükselen ve dünya sinemasına farklı bir bakış açısı getirerek zirveye adım adım ilerleyen İngiliz sinemasının dahi çocuğu Christopher Nolan, 1970 yılında Londra’da doğdu. Christopher Nolan Filmleri denilince aslında ilk akla gelen Batman filmleri serisidir. Çömezlik zamanında, ailesinin ve dostlarının desteğiyle hayata geçirdiği The Following onun sıra dışı tarzı konusunda fikir veriyordu. Tüm filmleri sinemaseverlerce çok sevilen ve sinema eleştirmenlerince de başarılı bulunan Nolan, enteresan konularda, şaşırtan filmler çekmeye devam etmekte.

 

Christopher Nolan Filmleri Batman Serisi

 

Art arda filmler çeken yönetmen çizgi romanlardan uyarlanan fantastik filmler ile de hafızalara kazınmıştır. Christopher Nolan Filmleri Batman Serisi de bu filmlerden bir üçleme;

christopher-nolan-filmleri-batman-serisi

2005 yılında Batman Begins – Batman Başlıyor filmiyle seriye adım atan Chris, Klasik Batman çizgi romanlarından üçünü alarak bu çizgi romanlar üzerinden Batman karakterinin oluşma öyküsünü anlatmıştır. Bilgisayar desteğine çok az ihtiyaç duyduğu serinin ilk filmi çizgi romana ve daha önce çekilen ilk Batman filmine göre daha karanlık yorumu almış ve 8.2 IMDb puanı alarak beğenilmiştir.

Heath Ledger’in, Joker Performansı Efsane Haline Geldi.

2008 yılında serinin ikinci filmi The Dark Knight – Kara Şövalye yine oldukça ses getiren bir yapıt olmuştur.  Avustralyalı aktör Heath Ledger tarafından canlandırılan Joker karakterinin etkisi, filmin başarısını arttırmıştır. Ne yazık ki filmin kurgu aşamasında hayatını kaybeden Heath Ledger, ölümünden sonra, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü‘ne layık görülmüştür.  Film 9.0 IMDb alarak başarısını sürdürmüştür.

2012 yılında serinin üçüncü filmi The Dark Knight Rises – Kara Şövalye Yükseliyor “ filmi gösterime giren, Nolan, Batman serisiyle birlikte sinemalarda yükselişine devam etmiştir. Serinin ikinci filmi Kara Şövalye’nin de devamı niteliğinde çekilen film, 8.4 IMDb almıştır.

İlgili Makale  Matrix Efsanesi Geri Dönüyor

 

Christopher Nolan Kimdir?

 

1970 doğumlu olan Nolan ilk filmi Takip’i 1998 yılında çekmiş, hemen ardından, Momento (Akıl Defteri) ve Prestij gibi beğenilen büyük bütçeli filmlere adım atmıştır. Yüzyılın henüz başında en iyi yönetmen ve yapımcılar arasında gösterilmesi onun ne kadar başarılı olduğunun da göstergesidir. Evli ve üç çocuk babası olan ünlü yönetmen çektiği 12 uzun metrajlı filmle de başarısının tesadüf olmadığını sinemaseverlere kanıtlamıştır. Christopher Nolan Kimdir sorusunun yanıtı, “o sinemanın dahisi”, diyebilirim.

En Ünlü Christopher Nolan Filmleri

 

Başlangıç

christopher-nolan-inception

Inception (Başlangıç)

Bilim – Kurgu filmleri arasında hemen ilk sıralara yükselen bu film, Nolan’ın hayata ve sinemaya bakış açısını da bize gösteriyor. Klasik konulardan uzaklaşıp, nihayet İnsanın doğası içerisinde bir konuyla karşımıza çıkan bir dahi görebildik sonunda. İnsanların rüyalarına girerek fikir hırsızlığı yapmak, yetmedi bir de rüyalarına girip bir fikir yerleştirmek. Rüya içinde rüya. Rüya sürecek gidecek biz de filmin çocukluğuna kadar ineceğiz. Başlangıç Türkiye’de çok sevildi, yapım, ülkemizde, 1 milyon sınırını aşan tek Nolan filmi olma özelliğini taşıyor.

2010 yapımı Inception yani Başlangıç 8.8 IMDb puanıyla kimilerine göre Christopher Nolan’ın en iyi filmi, ya sizce?

 

Christopher Nolan’ın Distopik Filmi

 

Yıldızlararası

christopher-nolan-interstellar

Yıldızlararası(interstellar)

Chris tarafından sinema tarihinin en çok kullanılan Bilim – Kurgu filmi konusu ele alınmış; yaşanabilir başka gezegenler var mıdır? Yaşadığımız gezegeni tükettiğimizde, bir gün dünyamızdan ayrılmak zorunda kalırsak, gidecek bir yerimiz var mı? Film, bu soruları konu alıyor ama yanıt vermiyor. Buna bir de Nolan’ın meşhur zaman takıntısı ve her daim popüler olan Paralel Evren perspektifi dahil ediliğinde ortaya muhteşem fakat izlenmesi zor bir seyirlik çıkıyor. Filmi izlemenin zorluğu, insanda varoluşsal kaygılar yaratmayı başarıyor olmasından.

İlgili Makale  Kadın Dizisinin Senaryo Sancısı

Nolan bu filmde de yine beynimizi yakmış. IMDb 8.6 puanı yine az vermiş sanırım. Yıldızlararası ile 2014 yılını da iyi değerlendirmiş Chris, değil mi?

 

Tenet

Tenet

Tenet

Christopher Nolan şimdi de yeni filmi, Tenet ile sinema dünyasını sallıyor. Başlangıç filmi bence bu filme ilham oldu. Momentum’dan da etkilenmiş Chris anlaşılan. Quantum, akıl ötesi, bilim kurgu, fantastik ögeler, soğuk savaş, dünyayı kurtarmak, yalnızlık, güven, sadakat, ne çok konu, ne çok öge var be adam. Sen hakikaten dahi olmalısın. Filmi anlamaya çalışmayın, yaşayın. Konu aslında bir ajanın dünyayı kurtarması işte, bu kadar basit diyesi geliyor insanın ama izleyince anlıyorsunuz ki, o kadar basit değil. Başlangıç’ta olduğu gibi, Nolan sınırları zorluyor. Zaman kavramı yine olağanüstü işlenmiş, bazen tersine akan zaman. Ajan filmleri demişken bir Bond filmi tadında ama Bilim – Kurgu akışında. Bence filmi anlamaya çalışmak yerine hissedin diyeceğim. Filmi seyredenler anlayacaktır bu cümleyi neden sık tekrar ettiğimi.

Christopher Nolan’ın Diğer Filmleri

Ve tabi dahi yönetmenin diğer filmleri de son derece başarılı elbette. 1998 yapımı Takip (IMDb: 7.5), akıllara yer etmiş müthiş bir gerilim, 2001 yapımı Akıl Defteri – Memento (IMDb: 8.4), 2002 yapımı İnsomnia (IMDb: 7.2), The Prestige – 2006 (IMDb: 8.5), 2014- Transcendence (IMDb: 6.3), Üç zamanlı bir Savaş filmi 2017 yapımı Dunkirk (IMDb: 7.9), dahi yönetmenin diğer akılda kalmış filmleridir.