Kadın Dizisinin Senaryo Sancısı

Kadın Dizisinin Senaryo Sancısı

30 Ekim 2019 0 Yazar: admin

Kadın dizisinin senaryo sancısı, bu sezon gizlenemeyecek seviyeye ulaştı. Geçen sezon, dizinin senaryo sıkıntısı bu kadar belirgin değildi. Bu sezon başından itibaren, Kadın dizisi, ciddi bir senaryo sıkıntısı yaşıyor. Dizi, bir kadının hayatın zorlukları karşısında ayakta kalmasını anlatacak tamam da, bunun için tüm koşulların bu kadar, olumsuz olması şart mıdır? Bence bunlar, Kadın dizisinin senaryo sancısı yaşadığını görünür hale getiren unsurlar.

Kadın Dizisinin Senaryo Açmazı

Kadın dizisinin senaryo açmazı, toplum olarak abartıya olan merakımızı ortaya koyması bakımından çok iyi bir örnek teşkil ediyor.

Kadın dizisi, geçen sezon finalini, trafik kazasıyla yaptı. Bu sezon ise, Bahar, Sarp, Arif ve Bahar’ın annesi hastanede boy gösterdi. Birkaç bölüm böyle geçti.

Bahar’ın salya sümük ağlamaları, evlerimize birer depresyon tohumu olarak düşüyordu. Sadece Bahar ağlasa iyi, dizinin kötü kadını olan Şirin, kötülükte çığır açıyordu. Bakalım daha nereye ulaşabilecek!

Hastanede geçen bölümler ve ağlak sahneler, acaba daha ne kadar abartabilirler, diye düşünmeme sebep oluyordu!

Nihayet, olan oldu; Bahar’ın annesi öldü.  Kadın öldü ama Bahar yıllardır görmediği kocasıyla kavuşuyordu. Yok, o da olmadı! Sarp’da öldü. Ağlamalar, gözyaşları, feryat figan gırla gidiyordu.  Bunların sonu nereye varacak, kafalarına yıldırım düşecek mi, diye merak ediyordum. Hiç eksik olur mu?

Yine felaketler arka arkaya geliyordu. Kadın dizisinin senaryosu, toplumumuzu çok iyi özetliyor. Abartmaya ne kadar da meyilliyiz. Komedimiz de böyle, hüznümüz de…

 Kadın dizisinde Bahar karakterini canlandıran, Özge Özpirinçci’den “Çok acıklı, o yüzden izleyemiyorum diyen çok insan var benim tanıdığım, akrabalarım var” şeklinde bir itiraf geldi. Ben de bunu söylüyorum zaten. 

İlgili Makale  Yasak Elma Fettan Kadınların Hikâyesi

Dizinin aşırı ağlak bir hal alması sebebiyle, izlenmediği ve final yapabileceği konuşuluyor.

 Kadın Dizisinin Konusu İlgi Çekiyor mu?

Kadın dizisinin konusu ilgi çekiyor mu? Bunun gerçekten merak ediyorum. Zira, arabesk senaryo, karakterleri dertten derde sürüklüyor. Dizi, başladığı yerden çok başka bir yöne doğru ilerliyor. Kadın dizisi, bir kadının tek başına ayakları üstünde durma çabasının çok ötesine geçti.

Senaryoda akıl almaz trajediler senaristlerden özel olarak mı isteniyor yoksa bu, onların izleyiciyi kolaylıkla etkilemek için seçtikleri yol mu? İnsan ister istemez merak ediyor.

Bakın Kadın dizisinde sadece yakın geçmişte neler yaşandı;

  • Bahar, Sarp, Bahar’ın annesi ve Arif trafik kazası geçirdiler
  • Hastanede geçen bölümlerin ardından, Bahar’ın annesi Hatice öldü
  • Sarp ile Bahar kavuştu derken, bu kez ölme sırası Sarp’a geldi
  • Enver ve Şirin’in evleri yandı
  • Bunlar yetmezmiş gibi, bir de Ceyda’nın çocuğu Arda meselesi çıktı. Meğer, Ceyda’nın çocuğu, kendi çocuğu değilmiş.

İşte, Kadın dizisinde yakın geçmişte yaşanan gelişmeler.

Özge Özpirinçci’nin, ‘akrabalarım bile fazla ağlak olduğu için izleyemiyor’, dediği Kadın dizisinin, düşen reytingleri sebebiyle final yapabileceği, iddia ediliyor.

Kadın dizisinin senaryo sancısı artık rahatsız edecek düzeye ulaştı. Yukarıda sorduğum soruyu bir kez daha soruyorum, “ Acaba kadın dizisinde karakterlerin kafalarına, ne zaman yıldırım düşecek?” artık, bu bile beni şaşırtmayacak.