Kosmos ve Bornova Bornova

Kosmos ve Bornova Bornova

28 Ağustos 2018 0 Yazar: admin

Kosmos ve Bornova Bornova 46. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film Ödülünü paylaşan iki filmdi. Aradan geçen yıllara rağmen, her iki filmin zamana dayanıklı ve özgün yapımlar oldukları daha net görülüyor. Bu anlamda festival jürisinin de bu iki filmi birbirinden ayıramamış olmasını anlayabiliyoruz. Hangisi birinci seçilse diğerine yazık olacaktı. Hala izlemeyenler varsa bu iki filmi tavsiye etmek istiyoruz. Bundan önce filmler hakkında kısaca bilgi vermeyi faydalı görüyoruz.

Kosmos ve Bornova Bornova

 

Kosmos; Deli mi Derviş mi?

Reha Erdem’in sinema severler arasında çok bilinen filmlerinden biridir. A Ay adlı deneysel filmini çektiğinde tarih, 1988’di. Reha Erdem sonraki filmini 1999 yılında çekti. Kaç Para Kaç adlı film, özellikle görüntü ve mekan seçimi konusunda ço şey vaat ediyordu. Bunu 2004 yapımı, Korkuyorum Anne, 2006 yapımı Beş Vakit takip etti.

Reha Erdem sinemasında özel bir yeri olan Kosmos ise 2009 yılında izleyiciyi selamlıyordu.

Başrolde Sermet Yeşil’in rol aldığı, aşkı arayan bir delinin hikayesidir. Bu adamın deli veya derviş olması yoruma göre değişmektedir. Değişmeyen ise, Kosmos’un sıra dışı biri adam olduğunun bilinmesidir. Reha Erdem’in Kaç Para Kaç filminde görüntü yönetimi konusuna nasıl titizlendiğini bilen kişiler için burada da Florent Herry ile çalışarak yarı gerçek bir dünyayı başarıyla gerçekleştirmesine şaşırmadılar.

Esasında bir hırsız olan Kosmos, uzak bir şehire adeta kaçarcasına gelir. Nehirde boğulmak üzere olan bir çocuğu kurtarması bir anda onun, mucize yaratan bir adam olarak görülmesine sebep olur.

 kosmos-ve-bornova-bornova

Kosmos Sıradan Biri Değil

Normal insanlar gibi yemek yiyip, su içtiğini gören yoktur. O sadece çay içer. Şekeri çok sever. Öyle ki kesme şekerleri avuçla yemektedir. Bu sıra dışı adam yemek yemediği gibi, uyumaz da. Buna karşın herkeste olmayan meziyetleri mevcuttur. Çok yüksek ağaçlara tırmanabilmekte ve kuş misali dallarına tüneyebilmektedir.

İlgili Makale  Birol Ünel Kimdir? Nerelidir? Neden Öldü?

 Kosmos Aşkı Arıyor

Kosmos’un gelişiyle beraber bu uzak yerde soygunlar yaşanmaya başlanmıştır. Kosmos’tan şüphelenmek de pek kolay değildir. Zira bu adamın şifa dağıttığına inanılmaktadır. Hastalar Kosmos’tan derman bulmak amacıyla onun peşine düşmüştür. Kosmos, bir gün herkesi ürküten amacını açıklar. O esasında aşkın peşindeydi. Ünlü biri olmasını borçlu olduğu, nehirden kurtardığı çocuğun ablası Neptün ile arasında bir yakınlaşma başlamıştır bile. Kosmos ile Neptün’ün aşkı oldukça özgündür. Ağaç dallarında, damlarda, bağırıp, çağırarak bazen kuş gibi cıvıldıtarak yaşadıkları bir aşktır bu. Tam birbirlerine denk der seyirci.

Kosmos, mutlu sona ulaşacak mı? Yoksa bazı olaylar nedeniyle ona değer veren tüm insanlar, ondan uzaklaşacak mı?

En İyi Yönetmen: 43.Siyad Türk Sineması Ödülleri-2011

 

En İyi Görüntü Yönetmeni :  43.Siyad Türk Sineması Ödülleri-2011

En İyi Sanat Yönetmeni: 43.Siyad Türk Sineması Ödülleri-2011

En İyi Kurgu: 43.Siyad Türk Sineması Ödülleri-2011

En İyi Film: 46. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali-2009

( Bu ödülü, Bornova Bornova adlı filmle paylaşmıştır)

En İyi Görüntü Yönetmeni: 46. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali-2009

En İyi Yönetmen: 46. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali-2009

En İyi Yönetmen: 4. Yeşilçam Ödülleri-2011

En İyi Kurgu: 4.Yeşilçam Ödülleri-2011

En İyi Film: 43.Siyad Türk Sineması Ödülleri-2011

En İyi Film: 7.Uluslararası Erivan Film Festivali-2010

En İyi Film: 26.Uluslararası Haifa Film Festivali-2010

 

Bornova Bornova
kosmos-ve-bornova-bornova

İnan Temelkuran imzalı ve 2009 tarihli film. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Kosmos ile En İyi Film Ödülünü paylaşmıştır.

Hakan ve mahallenin psikopatı Salih’in bakkal önünde sohbet ederek zaman geçirmektedir. Hakan taksiye çıkmak istemektedir. Salih ise, yasa dışı ve psikopat bir adamdır. Salih’in eski arkadaşı olan Murat ise felsefe doktorası yapmış biridir. Buna karşılık Murat, bilgisayarında okuduğu sendika, emek, iş haberlerinin üzerine Word dosyası açarak her zaman yaptığı işi yapar. Porno dergiye uydurma fantaziler yazarak, gelir elde etmektedir.

İlgili Makale  Türkiye’de 2019 Yılında En Fazla İzlenen Filmler

Murat Hikayeyi Anlatınca

kosmos-ve-bornova-bornova

Mahallede Hakan’ın beğendiği Özlem adında liseli bir kız vardır. Yine Hakan bakkalın önünde olduğu bir gün, Murat, Özlem ile ilgili bir fantaziyi anlatır, ‘bunu dergiye yazdım’ der. Anlatan kişi ise, Salih’ten başkası değildir. Hakan’ın içi içini yemektedir. Acaba anlatılan olay gerçekten yaşanmış mıydı? Özlem’in kapısının önünde bekleyerek ona sorar.

Gerçek biraz farklıdır. Bu noktadan sonra, sessiz, sakin Hakan için kendisini ispatlamak yakıcı bir istek halini alır. Hakan kendisini hiç hesap etmediği bir durumun içinde bulur.

Özlem İpleri Eline Alıyor

Liseli Özlem, yaşıtı bir çocuktan hamiledir. Hakan, sevdiği kızı hamile de olsa kabul eder. Aradan bir zaman geçmiş ve Hakan nihayet takside çalışmaya başlamıştır.

Salih ise, Hakan’a şantaj yaparak para koparmaktadır. Özlem kararını verir…

Bornova Bornova, 46. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, Öner Erkan’a En İyi Erkek Oyuncu, Damla Sönmez’e En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödüllerini getirmiştir.
Erkan Tekemen ile En İyi Kurgu, ödülünü kazanan Bornova Bornova, aynı zamanda En İyi Film Ödülünü Kosmos’la paylaşmıştır. O tarihten bugüne Kosmos ve Bornova Bornova hep birlikte anılır oldular.