Netflix Abone Sayısı 200 Milyonu Geçti

Netflix Abone Sayısı 200 Milyonu Geçti

20 Ocak 2021 0 Yazar: admin

Netflix abone sayısı 200 milyonu geçti. Malum, Korona salgınında insanlar evlerine kapandılar. Bu dönemde, film ve dizi izleme platformu, Netflix’in abone sayısını arttırması bekleniyordu ama artış beklentilerin üzerinde oldu.

 

Korona Salgınında Netflix Abone Sayısı Arttı

Netflix, son yıllarda büyük bir popülerlik kazandı. Ancak, koronavirüs sebebiyle insanların evlerine kapanmak zorunda kalmaları, platformun büyümesinde güçlü bir ivme yarattı.

Netflix, 2020 yılının 4. çeyreğinde beklenen 6 milyon abone sayısını aşmayı başardı. Platform, 2020’nin son çeyreğinde, beklenenden 2,5 milyon daha fazla, 8,51 milyon abone kazandı. Netflix, 2020’yi 200 milyon sınırını aşarak tamamladı. Platform, 2020’nin ilk yarısında pandemiye bağlı olarak,  bir patlama yaşadı. 4. çeyrekte ise beklentiler de aşıldı ve böylece Netflix şimdiye dek en iyi yılını geride bırakmış oldu. Korona günlerini ciddi bir yükselişle tamamlayan Netflix, 37 milyon yeni abone kazandı. Bu abonelerin 8,51 milyonu ise yılın son çeyreğinde geldi. Amerikan yayın platformu Netflix, bir önceki yıla kıyasla abone sayısını %30 arttırdı.

 

İlginizi Çekebilir: Bir Başkadır Dizisi Ne Anlatıyor?

 

 

Netflix Hisseleri %12 Değer Kazandı

 

Netflix abone sayısı arttıkça, hisse değerleri de artıyor. Şirket hisseleri, %12’den fazla arttı. Şirket, 2020 yılının son çeyreği için 6,64 milyar dolar gelir ve hisse başına 1,19 dolar kazanç bildirdi. Yıllık ciro ise 25 milyar dolar olarak açıklandı.

 

Netflix açısından sevindirici bir haber de 2020’deki aboneliklerin, %80’ninin ABD ve Kanada dışındaki ülkelerden gelmesi.

*Asya: 2 Milyon

*Latin Amerika: 1,2 Milyon

*Avrupa, Afrika ve Orta Doğu: 4,5 Milyon

 

Platformda çok sayıda seçenek olması, farklı ülkelerde takip edilebilmesine olanak sağlıyor.

Netfix, yaklaşık % 60’lık en yüksek hane halkı penetrasyonuna sahip olduğu ABD’de ise toplam TV izleme süresinin hala % 10’unun altında. Şirket CEO’su ” ABD’de çok sayıda abonemiz var ama hala inanılmaz bir hizmet ve inanılmaz içerikle kazanmak istediğimiz çok daha fazla görüntüleme süresi var” dedi.

İlgili Makale  Kadın Dizisinin Senaryo Sancısı

Şirket, kendi yapımlarıyla başarıya ulaşması sayesinde, başka yapım şirketlerine bağımlı olmaktan kurtuldu. Bu, Netflix’in özgün içerikler üretme konusunda iştahını arttırdı. Buna göre, şirket, 2021 yılında her hafta yeni bir filmi gösterime sokacak.

 

İlginizi Çekebilir: En Çok İzlenen Yabancı Diziler

 

Netflix, şu anda post prodüksiyonda veya lansmana hazırlanan 500’e yakın proje olduğunu duyurdu. Bunlardan 71 proje, 2021’de gösterime girecek olan projelerdir.

 

 

2007 yılında kurulan ilk film izleme platformu Netflix, sonraki yıllarda rakipleri çıkmasına rağmen, pazar payının önemli bir kısmını elinde bulunduruyor.

Netflix abone sayısı arttıkça, içeriklerin nasıl bir şekilde değişim göstereceği merak ediliyor.

 

Kaynak: 1