Nuri Bilge Ceylan Kimdir?

Nuri Bilge Ceylan Kimdir?

18 Aralık 2018 0 Yazar: admin

Nuri Bilge Ceylan Kimdir? Uluslararası alanda pek çok ödül kazanan yönetmen, Nuri Bilge Ceylan, kimdir? Nerelidir? Nuri Bilge Ceylan Kaç Yaşındadır?

Nuri Bilge Ceylan Kimdir?

Nuri Bilge Ceylan Nerede Doğdu? Kaç Yaşında?

Türk Sinemasının en dikkat çekici yönetmenlerinden olan Nuri Bilge Ceylan, 1959 yılında, İstanbul Bakırköy’de dünyaya gelmiştir. Nuri Bilge Ceylan, çocukluğunu babasının memleketi olan Çanakkale, Yenice’de geçirmiştir. Sinemasındaki belirgin taşra temasın çocukluğunda aramak mümkündür.

Nuri Bilge Ceylan’ın Eğitim Hayatı

Ziraat mühendisi olan babası, tayinini memleketine istediği için, çocukluğunu Çanakkale, Yenice’de geçiren Nuri Bilge Ceylan, eğitim için ablası ile İstanbul’a gelmiştir. İlkokul, ortaokul ve liseyi, doğduğu Bakırköy’de okumuştur.

1976 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünü kazansa da, ülkenin içinde bulunduğu kaos nedeniyle eğitim hayatına ara vermek mecburiyetinde kalır. Ceylan, 1978 senesinde, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Bölümünü kazandı ve bu kez mezun olmuştur.

Nuri Bilge Ceylan’ın Fotoğraf Merakı

Nuri Bilge Ceylan’ın lise yıllarından beri en büyük merakı fotoğrafçılıktı. Üniversite yıllarında, okul kulübünde, fotoğrafçılığı sürdürmüştür. Üniversitede bir yandan okul kulübünde fotoğrafçılık üzerine çalışan Ceylan, bir yandan da seçmeli sinema dersleri almıştır. 1985’te mezun olduktan ve bir dizi seyahatten sonra, askerlik görevini tamamlamıştır.

Hayatını idame ettirmek için çalıştığı dönemlerde, Mimar Sinan Üniversitesi’nde 2 yıl süreyle, sinema eğitimi görmüştür

Nuri Bilge Ceylan Sinemaya Adım Atıyor

Nuri Bilge Ceylan 1995 yapımı “Koza” filmiyle sinemaya adım attı.

Sırasıyla,

  • Kasaba-1997
  • Mayıs sıkıntısı-1999

Filmleri ile büyük bir ün kazandı. Fotoğrafçılıkla ilgilenen Ceylan’ın filmlerinde bunu görebilmek mümkündü. Uzun ve anlamlı sekanslar, sinemaseverler arasında bir fikir ayrılığı oluşmasına sebep oldu. Bazıları, Nuri Bilge Ceylan’ın yaptığı sinemanın daha ziyade fotoğraf sanatıyla ilişkili olabileceğini söylüyordu. Buna rağmen, izleyici açısından sabır gerektiren tarzından taviz vermeyen yönetmeyen, bildiği yolda ilerlemeye devam etti. İşte kronolojik olarak, Nuri Bilge Ceylan filmleri ve bu filmlerle kazandığı ödüller;

  • Uzak-2002, 56. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü kazandı. Bununla beraber, film, Büyük Jüri Ödülü’ne de layık görüldü.
  • İklimler- 2003, Nuri Bilge Ceylan ve eşi Ebru Ceylan başrolü paylaşırlar. Yönetmen, bu filmiyle, 2006 Cannes Film Festivali’nde FIPRESCI ödülüne layık görüldü.
  • Üç Maymun-2008, 61. Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülünü aldı. Oscar için yarışan filmler arasında ilk dokuza kalmayı başardı ve bu bir ilkti. Ayrıca, film yönetmen için kişisel bir zafer anlamı da taşıyordu. Filmi ülkemizde, 127 , 668 kişi izledi.
  • Ödüllü yönetmen, 2009 yılında Cannes Film Festivali’nde bu kez jüri üyesi olarak yer almıştır.
  • Bir Zamanlar Anadolu’da-2011, 64. Cannes Film Festivali’nde Büyük Jüri ödülüne layık görülmüştür.
  • Kış Uykusu-2014, bir kez daha yönetmene, Altın Palmiye, kazandırmıştır.
  • Ahlat Ağacı-2018, yönetmenin en son çektiği filmidir.
İlgili Makale  Türkiye’de 2019 Yılında En Fazla İzlenen Filmler

Nuri Bilge Ceylan sineması, zengin görselliğinin yanı sıra oldukça sağlam diyaloglara dayanması nedeniyle, izleyiciyi içine çekmeyi başarıyor. Genelde sekanslarının ve film sürelerinin uzun olması, yönetmenin detaylara olan düşkünlüğünden kaynaklanıyor. Şüphesiz, hızlı aksiyon filmleri izlemekten keyif alanlar için, dingin ve imalı resimlerle süslü, Nuri Bilge Ceylan sinemasını izlemek zor olabilir. Bununla beraber, Ahlat Ağacı’nın ulaştığı seyirci sayısı bu anlamda bir sinema izleyicisinin de giderek arttığını gözler önüne seriyor.