Sadakatsiz Dizisinin Konusu Nedir?

Sadakatsiz Dizisinin Konusu Nedir?

13 Kasım 2020 0 Yazar: admin

Sadakatsiz dizisinin konusu nedir, dizi, bir karı koca anlaşmazlığından fazlasını ele almayı amaçlıyor. Genel manada kadın erkek ilişkisine odaklanmayı amaçlıyor.

Sadakatsiz dizisi, ekranlarımıza yağan uyarlama dizilerin son örneği. BBC yapımı Doctor Foster adlı dramadan uyarlanan başrollerinde Cansu Dere ve Caner Cindoruk’un yer aldığı Sadakatsiz, ihanet ve intikam konularını işliyor. Kadın ihanete uğradığını anlıyor ve olanlar oluyor. Ancak, dizi sadece bir karı koca ilişkisine odaklanmıyor. Dilerseniz, Sadakatsiz dizisinin konusu nedir? Bilmeyenler için bununla başlayalım.

Sadakatsiz Dizisinin Konusu

Doçent Doktor Asya ve kocası Volkan, Tekirdağ’da yaşayan hali vakti yerinde insanlardır. 11 yaşında olduğu söylenen(!) bir de oğulları vardır. Asya, bir gün kocası Volkan’dan şüphelenir. İnanmak istemez ama bir süre sonra kocasının kendisini aldattığını öğrenir. Volkan, Derin adlı genç bir kızla ilişki yaşamaktadır. Dahası, Derin hamiledir. Derin’in babası Haluk Güçlü ise, Volkan’ın yanına sokulmak için adeta kendisini paraladığı kelli-felli bir adamdır. Derya, Bahar ve onun eşi Mert ise hep Volkan’ın arkadaşlarıdır. Volkan’ın ilişkisini bildikleri halde, Asya’yı uyarmazlar. Asya’da kendisinde gözü olan Mert’i yatağa atarak, kocasından ve iki yüzlü arkadaşlarından bir çırpıda intikam alır…

 

İlginizi Çekebilir: Shameless Dizisi Herkesi Utanmazlıkla Yüzleştiriyor

 

Dizideki intikamı asla anlamıyorum. Bu güçlü bir kadının davranışı olarak mı anlaşılmalı, yoksa ne yapacağını bilemeyen şoktaki bir kadının hatası olarak mı? Eğer bu güçlü bir kadının intikam alma şekliyse ve Asya’nın Volkan’a öfkesi büyükse, Volkan’ın arkadaşlarını markaj altında tutması şart!

Ancak, tabii ki öyle değil, ne yapacağını bilemeyen şoktaki bir kadının hatasıdır ve bu nedenle kadın pişmanlık yaşamaya başlar. Ancak, bu pişmanlık, kocasını ve sevgilisi Derin’i anne babasının önünde rezil etmekten alıkoymaz Asya’yı…

Sadakatsiz Dizisinin Konusu Kötü Örnek mi?

Dizide ihanet konusu ele alınıyor, kadın intikam için ( veya her nedense) kocasının en yakın arkadaşıyla, beraber oluyor. Bu nedenle toplum değerlerimiz ayaklar altına alınıyor, vb. eleştirileri de doğru bulmam. Toplumda neler neler oluyor, bir kadın çocuğu komşusundan çıktığı için nasıl da sevindi. Hani, Esra Erol’un programında, unuttuk mu? İsterseniz buradan hatırlayabilirsiniz: Çocuğu Komşusundan Çıkınca Sevindi

Toplumda yaşananları görmezden gelmek bir seçenektir ama bu bize bir şey kazandırmaz. Bu sebeple, dizi filmlerin karşısına geçip, ahlak bezirganlığı yapmayı oldum olası doğru bulmamışımdır. Bazı durumlarda ölçü kaçıyor mu, şüphesiz kaçıyor. Özellikle kadına şiddet konularında, kantarın topuzu epey bir kaçıyor.

İlgili Makale  Dizilerde Kadına Şiddet

 

Hele, bu konaklı, töreli diziler, insana her defasında gerçekten de ” Kadının Adı Yok” dedirtiyor. Kadın, bir adamın iki karısından biri olur, aşağılanır ve dayak yerse, yok sayılırsa, sorun yok.

Üstelik, kadın karakter, bütün bunların karşısında boynunu büktüğünde toplum değerlerimiz zarar görmüyor. Kadın, öyle ya da böyle (Sadakatsiz’i kastetmiyorum) ayakları üzerinde duran bir karakter olursa sorun oluyor. Neyse, biz yeniden konumuza yani Sadakatsiz dizisine dönelim…

Sadakatsiz Dizisi Oyuncuları

Dizide, Asya Arslan karakterini Cansu Dere, Volkan Arslan karakterini Caner Cindoruk, çiftin oğulları Ali’yi ise Alp Akar canlandırıyor. Volkan’ın genç sevgilisi Derin’i Melis Sezen canlandırıyor. Volkan’ın arkadaşı Mert’i Eren Vurdem, Mert’in eşini Yeliz Kuvancı canlandırıyor. Volkan ve Asya’nın arkadaşı olan Derya’yı Özge Özder ve Derin’in babasını da usta aktör Burak Sergen Canlandırıyor. Eli maşalı kaynana Gönül Güçlü karakterini ise Gözde Seda Altuner canlandırıyor.

sadakatsiz-dizisinin-konusu

Cansu Dere, kariyerinde başarılı ama özel hayatında zorlanan hekim, Asya karakterine hayat veriyor.

 

Başta Şahsiyet olmak üzere birçok projedeki performansıyla saç baş yolduran Cansu Dere, bu kez daha kabul edilebilir bir performans sergiliyor.

Caner Cindoruk, Volkan karakterini canlandırıyor.

 

Usta oyuncu Burak Sergen başarılı bir performans sergilerken, Caner Cindoruk, öfkeliyken inandırıcı olmaya başladı. Bunun öncesindeki tedirgin halini pek inandırıcı bulamadım. Diğer roller de genel olarak başarılı.

Sadakatsiz Bir Doctor Foster Uyarlaması

BBC One yapımı Doctor Foster, 2015’te başladı ve iki sezon toplam 10 bölüm devam etti. Doctor Foster dizisi başrol oyuncusu Surenne Jones’e BAFTA ödülü getirmiş bir yapımdır.

 

Dizi, birçok ülkeye uyarlanmıştır. Güney Kore’ye The World of the Married adıyla uyarlanan dizi, büyük ilgi görmüştür. Ayrıca, dizinin Hint ve Fransız uyarlamaları da yapılmıştır.

Orjinalinin aldığı BAFTA ödülü ve Güney Kore uyarlamasının gördüğü ilgi yapımcı Fatih Aksoy’u harekete geçirmeye yetmiş; böylece doktor Gemma Foster, oluyor, Asya Arslan…

Kanal D ekranlarında yayınlanan dizi hem TOTAL’de hem de AB grubunda 1. oldu. Dizinin reyting başarısı, bu karı kocanın boşanıp, rahata eremeyeceğini ve didişmelerinin uzunca bir süre devam edeceğini düşünmemize sebep oluyor.

Bu tahminimizde yanılmıyoruz. Volkan’ın kayınpederi Haluk Güçlü’nün meğer herkesten sakladığı bir oğlu varmış, ortaya çıkıyor. Haluk Güçlü’nün eşi Gönül Güçlü, bu sarsıntıyı çabucak atlatır ve güçlü imajını korumaya devam eder. Sadakatsiz dizisi, Asya ve Volkan didişmesiyle yola çıktı ama tüm çevrelerini ve onların hikayelerini anlatmaya başladı. Malzeme bolluğu ve dizinin bunları işleme konusundaki isteği göze çarpıyor.

 

Sakın, Arka Sokaklar gibi olmasın; Ali askere gidip gelmiş, bunlar hala ihanet-intikam sarmalında savrulup duruyorlar.

 

Umarım, bu kadar ileri gitmezler. Ancak, Türkiye’de dizilerin konunun suyunu sıkıp, posasını dahi bir süre ekranda tuttuklarını biliyoruz. Bu gerçeği bildiğimiz için, Asya ile Volkan’ın meselesinin kolay kolay çözüme kavuşmayacağını tahmin edebiliyoruz.