Salgın Filmleri Trend Oldu

Salgın Filmleri Trend Oldu

19 Mart 2020 0 Yazar: admin

Salgın filmleri trend oldu ve en ünlü salgın filmleri bugünlerde tekrar hatırlanmaya başlandı. Küresel koronovirüs salgını, insanları tekrar bu filmleri izlemeye yönlendirdi.

 

İlgili Makale  Dünyada Koronavirüs Vaka Sayısı

En ünlü Salgın Filmleri

 

Salgın

salgin-filmleri-trend-oldu

 

 

Koronavirüs salgını sırasında, Soderberg imzalı 2011 yapımı Salgın (Contagion),  film indirme sitelerinde popüler oldu.

Film, dünya çapında 26 milyon kişinin öldüğü bir hastalığı konu ediniyor. Salgın filmi tamamen kurgusal olsa da insanlar şu sıralar filmi, bir belgesel gibi izliyor. Filmin sonunda, bir umut ışığı olması da, tecrit günlerinde insanların, şu sıralar filmi izlemesindeki en önemli etken olarak kabul edilebilir.

2011 yapımı filmde; Matt Damon, Jude Law, Gwyneth Paltrow ve Kate Winslet gibi ünlü oyuncular rol alıyor.

 

I Am Legend 

salgin-filmleri-trend-oldu

 

2007 tarihli bu filmde, kanseri yenmek için labaratuvarda bir virüs yaratılır.

Yetkili TV’de konuşmaktadır. Sunucu sorar, “Serum kaç kişiye uygulandı?” Yetkili, 10 binin biraz üzerinde bir rakam söyler. Sunucu tekrar sorar, ” Peki kaçında olumlu sonuç alındı?

Yetkili, ” Tamamında” der. Sunucu, ” Yani kanserin tedavisini buldunuz” der. Ancak, bu işler kontrolden çıkmadan öncedir.

İnsanların çoğu bu virüs sebebiyle ölürler. ABD ordusu adına görev yapan viroloji uzmanı Robert Neville, virüse karşı tedavi geliştirmeye çalışmaktadır. Gündüz, New York çok sessizdir, gece ise mutantlardan korunmak için evine çekilmek zorunda kalır. Will Smith’in başrolde yer aldığı film, gösterime girdiği yıl da ilgi görmüştü. Bugünlerde yeniden hatırlandı.

 

 

Körlük 

salgin-filmleri-trend-oldu

 

Körlük, Nobel ödüllü Portekizli yazar Jose Saramago’nun aynı adlı romanından uyarlanmış bir filmdir.
Filmde, körlüğün salgın bir hastalık olarak kişiden kişiye bulaşması konu ediniyor. Saramago,
karanlık romanını, bir doktor ve karısı üzerinden anlatıyor. Doktor kör oluyor, karısı ise salgından
etkilenmiyor. Sonra, doktorun kör olmasına sebep olan şeyin bir virüs olduğu anlaşılıyor. Doktor ve gözleri gören karısı, salgından etkilenen insanlarla karantinaya alınırlar. Karantina altındaki kişilerin bir kısmı, kaba kuvvetle yönetimi ele geçirir ve istedikleri her şeye ulaşırlar!

Körlük virüs salgınını bir metafor olarak kullanıyor, insanın kaba kuvvete dayalı, bencil doğasını anlatabilmek için, karantina koşullarından daha iyi bir fon olabilir mi? Ben, kitabı okumuş ve çok beğenmiştim. Film aynı derecede güçlü değil.

Felaket Filmleri Yeniden Gündemde

 

Yedinci Mühür 

salgin-filmleri-trend-oldu

 

Sinema klasikleri arasında yer alan bir filme geldik. İsveçli yönetmen Ingmar Bergman’ın kendisine ait tiyatro oyunundan sinemaya uyarladığı yapım, Avrupa’yı kasıp kavuran veba salgını sırasında geçen yolculuğa odaklanıyor. Haçlı Seferinden dönen şövalye ile en az kendisi kadar umutsuz silahtarı, ülkeleri olan Danimarka’ya dönerken, yolda ölümle karşılaşırlar. Ölüm, şövalyeye satranç oynamayı teklif eder, yolculuk boyunca şövalye ve ölüm satranç oynarlar. Şövalyenin ölümle akıl oyunu ve her yanda vebanın sebep olduğu trajedi, insanın temel korkularını özetlemektedir.
1957 tarihli Yedinci Mühür, son derece simgesel ve salgın filmleri arasında güçlü bir yapımdır.

 

12 Maymun

 

salgin-filmleri-trend-oldu

 

1995 yapımı 12 Maymun filminde, insan türü bir salgın sebebiyle yok olmanın eşiğindedir.
Buna sebep olan olayları araştırma işi James Cole’a düşer. Cole, salgının sebebini bulabilmek için zamanda yolculuk yapar. Film, tüm bu süreci konu alıyor. Bruce Willis’in başrolde yer aldığı yapım, koronavirüs tecridi altında yeniden gündeme geldi.

 

Son Umut 

salgin-filmleri-trend-oldu

 

Son Umut (Children of Men), 2027 yılında geçen distopik bir yapımdır. İnsan, nesli varlık yokluk aşamasına gelmiştir. Kısırlık ve salgın hastalıklar, insanın her geçen gün azalmasına sebep olmaktadır.

Bu koşullar altındaki dünyada en güvenli ülke ise İngiltere’dir. (Sanırım, Boris Johnson’ın başbakan olmadığı bir İngiltere)
İngiltere ise, salgınlardan kaçanlara karşı pek misafirperver değildir. İngiltere, sert ve otoriter bir devlet olmuştur. Çocuğunu grip salgınında kaybetmiş bir kadın, sığınmacılar için mücadele eden gruba liderlik etmektedir.

 

28 Gün Sonra 

salgin-filmleri-trend-oldu

 

Salgın filmleri denince, 28 Gün Sonra mutlaka akıllara gelir.  Bu filmin konusu da İngiltere’de geçiyor. Hayvanseverler, bilimsel deneyler için kullanılan şempanzeleri serbest bırakmak isterler. Ancak bu sırada virüsten etkilenirler, son derece etkili olan bu virüs sebebiyle, 28 gün sonunda Londra, hayalet kente dönüşür. Jim, kentte bir insan arayarak dolaşır.
Londra’da enfekte olmamış kişiler vardır ve onlar, Jim’i zombilerden son anda kurtarırlar. Trainspotting ve The Beach filmlerinin yönetmeni, Danny Boyle imzalı 28 Gün Sonra, bu kategoride öne çıkan filmler arasında yer alıyor.