Scorsese Marvel Filmlerine Meydan Okudu

Scorsese Marvel Filmlerine Meydan Okudu

12 Ekim 2019 0 Yazar: admin

Scorsese Marvel filmlerine meydan okudu, “bunlar sinema değil, bana eğlence parkını anımsatıyor” dedi.

Hollywood’un usta yönetmenlerinden Martin Scorsese, Marvel filmleri, sanat değildir, dedi. Hislerimize tercüman olan Scorsese, Marvel filmlerinin eğlence parkını anımsattığını belirtti.

Adeta,  insandan çok süper kahramanın olduğu bir dünya resmeden, Marvel Sinematik Evreni, işin suyunu iyice kaçırınca, Taksi Şoförü ’nün yönetmeni, patladı. Üstelik Raging Bull yani Kızgın Boğa gibi, sağlam bir indirici yumrukla Marvel Sinematik Evreni’ni salladı. Yıkabildi mi, hayır!  Zira, enson Marvel Filmi, tam 2,8 milyar dolar hasılat elde etmiş ve bu anlamda rekor kırmıştı! Ancak yine de Scorsese Marvel filmlerine meydan okudu ve bizleri (en azından beni) rahatlattı.

Martin Scorsese: Marvel Filmleri Sinema Değil

Martin Scorsese, Empire dergisiyle yaptığı röportajda, Marvel filmleri için, bunlar ‘sinema değil’ dedi. Usta yönetmen, bu filmleri hep sanat olarak görmeye çalıştığını ancak, filmlerin kendisine eğlence parkını anımsattığını söyledi. Scorsese, eleştirilerini, Marvel yapımlarını izlemeye dayanamıyorum sözleriyle sürdürdü.

Martin Scorsese, hislerimize tercüman olduğu açıklamalarına, “ Bu filmler, insanların duygusal ve psikolojik tecrübelerini diğer insanlara aktardığı sinema filmleri değil ” dedi. Usta yönetmen, Marvel filmlerinin sinema filmi olmadığını açıklarken, sinemanın tarifini de yapıyor.

Marvel Eleştirilere Yanıt Verdi

Uçan kaçan, ağzından ateş, gözünde su fışkırtan süper kahramanların beraber olduğu, en son Marvel filmi bu yaz gösterime girdi. Avengers: Endgame adlı yapım, 2,8 milyar dolarlık hasılat geliri ile tüm zamanların hasılat rekorunu kırdı.

Mavel’ın CEO’su 2,8 milyar doların güveniyle, bunlar sinema değil, diyen Scorsese’ye yanıt verdi.

Kevin Feige, “Uçan insanları ya da uzay gemilerini umursamamak çok basit” dedi. Marvel CEO’su Scorsese’ye yüklenirken, Alfred Hitchcock’a atıfta bulundu.

İlgili Makale  Unutulmaz Türk Televizyon Dizileri

Feige, “ Alfred Hitchcock en iyi yönetmen ödülünü hiçbir zaman almadı. Belki en iyi yönetmen ödülü alsa iyi olurdu ama bu her şey demek değil.” dedi.

Marvel’ın CEO’su Martin Scorsese’nin festivallerde aldığı ödüllerin onu iyi yönetmen yapmayacağını mı söylemek istedi? Ödül önemli kriterdir, bu “filmin zamana dayanıklı” yani eskimeyen bir yapım olduğunu tesciller.

Marvel CEO’su Taksi Driver, Raging Bull ya da başka Scorsese filmlerini bu türden bir teste tabi tutabilir. Bunun ardından, kendi filmlerini aynı teste soktuğunda, üzerinden aylar geçmiş filmleri kimsenin hatırlamadığını görecektir. Zaten hatırlanacak ne var ki, adamlar dünyayı patlatıyor, biri gelip kurtarıyor, vs, vs…

Fiege son olarak, Marvel hayranlarıyla dolu bir odada bulunmak istediğini söyledi.

Martin Scorsese’nin sözleriyle başlayan polemiğe, Iron Man Robert Downey Jr da katıldı. Bunlar sinema değil sözü için, “Scorsese’nin görüşlerini takdir ediyorum. Bence farklı bakış açıları ihtiyaç duyduğumuz şeyleri içeriyor ve böylece yolumuza odaklanarak devam edebiliriz” dedi.

Dawney, ‘Scorsese Marvel filmlerini kıskanıyor’ tarzındaki görüşlere katılmadığını söyledi. Iron Man, Dawney, Marvel filmlerinin bir parçası olmaktan mutlu olduğunu söylemeyi de ihmal etmedi.

Robert Downey Jr, Martin Scorsese’nin bu eleştirilerinin, sanatın formuyla ilgili olduğunu savundu.

 Unutulmaz Filmlerin Yönetmeni Martin Scorsese

76 yaşındaki usta yönetmen Scorsese kariyeri boyunca birçok unutulmaz filme imza attı. Enson filmi The Irisman 27 Kasım’da gösterime girecek.

Ancak sinemaseverler onu Altın Palmiye Ödülü’ne layık görüldüğü Taxi Driver ve yine kendisine Oscar kazandıran The Departed filmiyle hatırlıyorlar. De Niro’ya Oscar getiren, Raging Bull filmiyle ve ayrıca Goodfellas gibi sıkı işlenmiş suç filmleriyle hatırlıyorlar. Sinema kariyeri boyunca hatırı sayılır bir hayran kitlesi edinen ve çok sayıda ödül kazanan Martin Scorsese Marvel filmlerine meydan okudu ve Goodfellas’ın bir parçası olarak üzerine düşeni yaptı.