Stanley Kubrick’in Gözünden New York Fotoğrafları

Stanley Kubrick’in Gözünden New York Fotoğrafları

28 Mayıs 2018 0 Yazar: admin

Stanley Kubrick’in gözünden New York fotoğrafları.

Sinema tarihinde pek çok kült filme imza atan usta sanatçı Stanley Kubrick, yönetmenliğe başlamadan önce, Look dergisi için fotoğrafçı olarak çalıştı.1945 yılında henüz 17 yaşındayken New York’ta başarılı fotoğraflar çeken Kubrick, adeta sinemada estetik açıdan yakalayacağı başarıyı müjdeliyordu. Sinema tarihine geçmiş, Stanley Kubrick’in gözünden etkileyici, New York fotoğrafları.

 

Kubrick’in New York Fotoğrafları

26 Temmuz 1928 New York doğumlu Kubrick, sinema tarihine geçen filmlere imza atmadan önce, fotoğrafçı olarak çalıştı. 7 Mart 1999 yılında bu dünyadan ayrıldığında, geride birçoğu kült olmuş filmler bıraktı.

 

kubrick'in-new-york-fotograflari

Kubrick, sinemaya başlamadan önce fotoğraflarıyla ilgi çekiyordu.

 

Kubrick’in New York fotoğrafları, sonraki yıllarda sinema efsanesi olacak bu gencin ışığını yansıtıyor.

New York’ta hayat ve aşk(1947)

Stanley Kubrick’e ait fotoğraflar, ünlü bir yönetmenin gözünden 1945 senesinin New York’unu gözler önüne sermesi bakımından son derece önemli. Yaklaşık 70 senelik fotoğraflarda dönemin yıldızlarının fotoğraflarını o an için 17-18 yaşlarında olan Kubrick çekiyor.

Ayakkabı boyacısı çocuk (1947)

Philadelphia (1949)

Karikatürist, Peter Arno (1949)

 

Broadway’de aktris, Rosemary Williams (1948)

 

Oyuncu Faye Emerson (1950)

Aktör Kevin McCarthy (1949)

Oyuncu Betsy von Furstenberg ve arkadaşları (1950 )

 

 Stanley Kubrick Filmleri

Stanley Kubrick filmleri arasından bazıları gösterildiği dönemde büyük ilgi görmüş bazıları ise zamanla kült film kategorisine ulaşmıştır.

Dünyanın en iyi yönetmenlerinden olan Stanley Kubrick’in en çok bilinen filmlerinden bazıları;

  • 2001: Bir Uzay Destanı (1968)

Arthur C. Clarke’ın bir hikayesinden yola çıkılarak çekilen film, pek çok sinemasever için kült film kategorisinde değer görüyor.

  • Cinnet (1980)

Yazar Jack’in (Jack Nicholson) ailesiyle beraber kaldığı dağ evinde, adım adım çıldırmasını konu edinen film, Nicholson’un performansıyla öne çıkıyor.

İlgili Makale  En İyi Kemal Sunal Filmleri

 

  • Otomatik Portakal (1971)

Bir çete lideri olan Alex, çok sayıda suçtan sonra yakalanır. Şiddete meyilli olan Alex’in cezası bir deneyde kobay olarak kullanılmaktır. Otomatik Portakal’da bir kitap uyarlamasıdır.

  • Full Metal Jacket (1987)

Asker eğitimiyle başlayan ve o şekilde ilerleyen film, izleyicisini birden vahşi bir savaşın ortasına taşır. Savaş sahnelerini oldukça gerçekçi anlatmasıyla öne çıkan, savaş karşıtı bir yapım.

  • Lolita (1962)

Yönetenin, Vladimir Nabokov’un romanından sinemaya uyarladığı ve büyük  tartışma yaratan filmidir.

  • Spartaküs (1960)

Kirk Douglas’ın canlandırdığı Spartaküs,Trakyalı bir köledir. Gladyatör olarak yetiştirilen Spartaküs’ün rejime isyanını konu alan yapım, birçok Oscar ödülü kazanmıştır ve başyapıt olarak kabul edilmektedir.

  • Zafer Yolları (1957)

Kirk Douglas ile Kubrick bir kez daha beraber çalışıyorlar. Yönetmen bu filminde, 1. Dünya Savaşı’nı fon olarak kullanıyor ve savaşın insan ruhu üzerindeki etkilerini sorguluyor. Kirk Douglas filmin başarısından çok emin olduğu için gişeden pay istemiş ve kabul ettirmiştir. Ancak, film gişede başarılı olamayınca, Douglas’ın eli boş kalmıştır. Buna karşın film, Kubrick’in diğer filmleri gibi, günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

Unutulmaz filmleriyle sinema tarihinde kendisine saygın bir yer edinen Kubrick  “Gözleri Tamamen Kapalı” adlı filmini bitirdikten kısa bir süre 1999 yılında hayata veda etti.

 

Kaynak: theguardian