Türkan Şoray’ın En İyi 10 Filmi

turkan-sorayin-en-iyi-10-filmi

Türkan Şoray’ın en iyi 10 filmi, adlı listemizin sübjektif bir değerlendirme olduğunu baştan söylemekte fayda var. Dahası buraya birkaç film daha ilave edilebilirdi ama dönemsel olarak anlam taşıyan filmlerini listelemeyi uygun gördük. “Sultan” lakabıyla anılan Türkan Şoray, aynı zamanda Filiz Akın, Fatma Girik ve Hülya Koçyiğit’le beraber Türk Sinemasının dört yapraklı yoncası olarak adlandırılan oyunculardan biridir. Türkiye ölçeğinde çok sevilen ve buna paralel olarak fazla sayıda filmde rol alan Türkan Sultan, bununla beraber dünya üzerinde de en fazla film çeken kadın oyuncudur. İşte en iyi türkan şoray filmleri, Türkan Sultan’ın uzun sinema yolculuğunda bir gezintiye çıkmaya hazırsanız, başlayalım…

İlgili Makale  Unutulmaz Türk Televizyon Dizileri

 

Türkan Şoray’ın En İyi 10 Filmi

 

turkan-sorayin-en-iyi-10-filmi
Selvi Boylum Al Yazmalım

1-Selvi Boylum Al Yazmalım

Cengiz Aytmatov’un romanından uyarlanan filmin senaryosu, Cengiz Aytmatov ile Ali Özgentürk tarafından kaleme alındı. Başrollerde Kadir İnanır ile Türkan Şoray’ın rol aldığı filmde Ahmet Mekin iki başrole başarıyla eşlik ediyor. Türkan Şoray filmleri arasında özel bir yere sahip olan Selvi Boylum Al Yazmalım aynı zamanda Türk Sinemasının klasikleri arasında yer almaktadır.

Yakışıklı kamyon şoförü olan İlyas, Asya’ya aşık olur. Bir süre sonra İlyas, eski sevgilisine giderek, Asya ve çocuğunu geride bırakır. Asya kendisine sahip çıkan Cemşit adında bir adamla beraber yaşamaya başlar. Yıllar sonra İlyas çıkagelir. Asya ise karmaşık duygular yaşamaktadır, “Sevgi neydi, sevgi emekti.” Sözleriyle kafasındaki soruları cevaplamaya çalışır. 1977 tarihli filmin yönetmeni Atıf Yılmaz. Efsane haline gelmiş müziği ise Cahit Berkay’a ait. Bu efsane film, Türkan Şoray’ın en iyi 10 filmi veya benzeri bir haber hazırlayan herkesin mutlak yer vereceği bir film olarak öne çıkıyor. Bu yapım en iyi türkan şoray filmleri arasında yer aldığı gibi Türk sinemasının da klasiklerinden biridir.

Türkan Şoray’ın sevilen birçok filmi vardır. Ancak, özellikle Türkan Şoray Kadir İnanır filmleri seyirciden büyük ilgi görmüştür.

Selvi Boylum Alyazmalım ve Dönüş listemizde yer alıyor. Listemizde yer almayan unutulmaz Türkan Şoray Kadir İnanır filmleri ise şunlardır;

 • Devlerin Aşkı
 • Dila Hanım
 • Karagözlüm
 • Bodrum Hakimi
 • Deprem
 • Gönderilmemiş Mektuplar
Türkan Şoray'ın En iyi Filmleri
Vesikalı Yarim

2-Vesikalı Yarim

1968 tarihli bu film de bir edebiyat uyarlaması. Bu film, Sait Faik Abasıyanık’a ait, “Menekşeli Vadi” adlı öyküden uyarlanmıştır. Türk sinemasının ünlü yönetmenlerinden Lütfü Akad imzalı filmde, Türkan Şoray’a, İzzet Günay ve Ayfer Feray, eşlik etmektedir.Türkan Şoray’ın en iyi 10 filmi adlı listemize giren klasiklerden biri bu film.

Halil kendi halinde bir manavdır. Bir gün pavyona gider, orada Sabiha’ya aşık olur ve aralarında bir ilişki başlar. Yalnız bu ilişkide bir yalan vardır. Sabiha’nın gelecek planları yaptığı Halil, evlidir!

Türkan Şoray ve İzzet Günay’ın harika performansına kamera arkasında Lütfi Akad’ın varlığı eklenince Türk Sinemasının en özgün anlatıma sahip filmlerinden biri çıkıyor ortaya.  Türk Sinemasının klasiklerinden sayılan Vesikalı Yarim, Antalya Film Festivali’nde en iyi ikinci film seçilirken, Türkan Şoray en iyi kadın oyuncu ödülünün sahibi oluyordu.

 

Türkan Şoray Yönetmen Koltuğunda

 

turkan-sorayin-en-iyi-10-filmi
Dönüş

3-Dönüş

Safa Önal’ın senaryosunu yazdığı 1972 tarihli bu filmin Türkan Şoray filmeri arasında bir başka anlamı daha vardır. Dönüş, Türkan Şoray’ın yönettiği ilk filmdir. Türk Sinemasında en fazla sevilen ikili, Kadir İnanır’la Türkan Şoray yine bir arada. Gurbete çalışmaya giden İbrahim, giderek köyünden ve toplumundan uzaklaşmaya başlamaktadır. Bu sırada köyde bıraktığı karısı Gülcan için dedikodular çıkmaktadır. İbrahim adeta deliye dönmüş bir halde namusunu temizlemek için köyüne gelir. Bir sürpriz vardır: İbrahim evlenmiş ve çocuk sahibi olmuştur.

en-iyi-turkan-soray-filmleri
Mine

4-Maden

Necati Cumalı’nın oyunundan beyazperdeye uyarlanan Atıf Yılmaz’ın yönettiği, 1982 tarihli film. Türkan Şoray, Cihan Ünal ve Hümeyra’nın başrollerinde olduğu filmin,Türkan Şoray’ın en iyi 10 filmi arasında yer alması, usta yönetmen Atıf Yılmaz’ın başarılı anlatımıyla beraber  Türkan Şoray’ın, Şoray Kanunları olarak bilinen kurallarından taviz verdiği bir film olarak da öne çıkmasındandır.

Mine, istasyon şefi olan Cemil ile evlidir. Ancak kocasıyla mutlu olmayan Mine, bir yandan da yalnızdır. Kasabadaki tüm erkeklerin dikkatini çeken Mine, sadece arkadaşı öğretmen Perihan’la konuşmaktadır. Perihan’ın ağabeyi İlhan, kasabaya gelince Mine ve İlhan arasında karşı konulmaz bir çekim oluşacaktır.

turkan-sorayin-en-iyi-10-filmi
Acı Hayat
Türkan Şoray ve Ayhan Işık

5- Acı Hayat

Usta yönetmen Metin Erksan imzalı Acı Hayat Türk Sinemasının en özgün filmleri arasında yer alırken aynı zamanda sinemamızın klasiklerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Ayhan Işık, Ekrem Bora ve Nebahat Çehre ile Başrolde yer alan Türkan Şoray, filmdeki performansıyla Antalya En İyi Kadın Oyuncu Ödülüne layık görülüyordu.

Metin Erksan,1962 tarihli,  bu kara sevda hikayesini son derece dokunaklı ve şiirsel anlatırken aynı zamanda sınıfsal çatışmaları da gözden uzak tutmamıştır.

turkan-sorayin-en-iyi-10-filmi
Hazal

6-Hazal

Senaryosunu Ali Özgentürk ve Onat Kutlar’ın yazdığı Hazal filminin yapım tarihi 1979’dur. Ali Özgentürk’ün ilk uzun metrajlı filmidir. Filmde, Türkan Şoray, Talat Bulut, Meral Çetinkaya, Hüseyin Peyda başrolleri paylaşmaktadır. Hazal’ın konusu ise şöyle, kocasını kaybeden Hazal, töreler gereği, kocasının 10 yaşındaki kardeşiyle evlenmek zorunda kalır. Birlikletikleri ana-oğul ilişkisi çizgisinde devam etmektedir. Hazal, duvar ustası Emin’e aşık olunca törelere baş kaldırır ve aşık olduğu adama kaçar…

en-iyi-turkan-soray-filmleri
Hayallerim Aşkım ve Sen

7-Hayallerim Aşkım ve Sen

Ümit Ünal’ın senaryosunu yazdığı 1987 yapımı “Hayallerim Aşkım ve Sen” filminin yönetmeni ise, Atıf Yılmaz.

Türkan Şoray’ın rol arkadaşları, Müşfik Kenter ve Engin İnal.

Coşkun kimsesizler yurdunda büyüyen bir çocuktur, ünlü sinema yıldızı Derya Altınay’a aşıktır. Derya Altınay, bir gün yetimhaneye gelerek Coşkun’un çocukluk aşkı, Rukiye’yi evlatlık edinir. Coşkun ise Rukiye’den çok Derya Altınay’ı düşünmektedir. Hayatını ünlü oyuncu için bir senaryo yazmaya adamıştır. Bu filmde Türk sinemasının sultanı, Türkan Şoray, dört farklı karakteri canlandırmaktadır.

turkan-sorayin-en-iyi-10-filmi

8- Yılanı Öldürseler

Türkan Şoray’ın hem yönetip hem başrolünde yer aldığı 1981 tarihli film, Yaşar Kemal’in öyküsünden sinemaya uyarlanmıştır. Talat Bulut, Ahmet Mekin ve Aliye Rona gibi oyuncuların rol aldığı filmin konusuna gelirsek; Esme, güzelliğiyle köyde herkesin dikkatini çeken bir kadındır. Esme ise eşkıya Abbas’a gönlünü kaptırmıştır. Buna rağmen köyün ağasıyla evlenmek zorunda kalmıştır.

Bu evlilikten Hasan adında bir oğlu olur. Eşkıya Abbas, Esme için cinayetler işlemiş ve hapse düşmüştür. Yıllar sonra Abbas, Esme için geri döner. Ancak Esme onunla gitmek istemez. Bunun üzerine Abbas, Esme’nin kocasını öldürür.

Türkan Şoray ve Talat Bulut

Köylüler ise eşkıya Abbas’ı öldürerek köy meydanına atarlar. Köylü artık kararını vermiştir. Esme, tüm ölümlerin sorumlusu olarak ya ölmeli ya da köyü terk etmelidir. Esme’yi öldürme görevi, Ali’ye verilir ancak o yapamaz. Sonra annesini öldürmesi için Hasan’a telkinde bulunulur…

Türkan Şoray’ın en iyi 10 filmi arasında yer verdiğimiz bu film,çok sayıda örneği olan köy filmlerinden biridir.

Soğuktu Ve Yağmur Çiseliyordu

9- Soğuktu Ve Yağmur Çiseliyordu Film Konusu

Engin Ayça’nın Yönettiği filmde Türkan Şoray Başrolü Ekrem Bora ile paylaşıyor

Ünlü Türk sanat müziği sanatçısı Leyla, saz ekibindeki Cemal beyle duygusal olarak yakınlaşmaya başlar. Esas film Cemal beyin ölümüyle başlıyor. Leyla hanım, sevdiği adamla olan güzel anlarını hatırlamakta, film ikilinin ilişkisini de bu geri dönüşlerle anlatmaktadır. Bu beklenmedik ölüm karşısında bocalayan Leyla hanım, Cemal beyin evine giderek onu tanıyan insanlarla konuşmak ve sevdiği adamı ve ilişkilerini paylaşmak istemektedir. İçindeki boşluk duygusundan bu şekilde kurtulabileceğini düşünmektedir.

1990 yapımı film Türkan Sultan’ın olgunluk dönemi filmlerine örnek olması bakımından Türkan Şoray’ın en iyi 10 filmi adlı listemizde yer buldu.

en-iyi-turkan-soray-filmleri
Sevmek ve Ölmek Zamanı

10-Sevmek ve Ölmek Zamanı

Halit Refiğ’in yönetmenliğini üstlendiği filmde Türkan Şoray, Murat Soydan ve Muzaffer Tema Başrollerde yer alıyorlar. Bir masaj salonunda çalışan Emel, ile Kudret evlilik planları yapmaktadır. Bu esnada zengin Cihangir, Emel’i evlenmeye ikna eder. Kudret ise bir komplo sonucu hapishaneye düşer. İhanete uğradığı için kızgın olan Kudret hapishaneden kaçarak intikam almak istemektedir.

Türkan Şoray Kimdir?

 

Türkan Şoray, toplam 222 filmde rol alan Türk Sinemasının Sultanı aynı zamanda dünyanın en fazla film çeken kadın oyuncusudur.

Bir memur ailenin kızı olarak 1945’te İstanbul’da dünyaya gelen Türkan Şoray, annesi ile babasının anlaşmazlıkları ve geçim sıkıntılarına tanıklık ederek büyüdü.

Bir tanıdıkları sayesinde Yeşilçam’a adım atan Şoray, burada Türker İnanoğlu’nun dikkatini çekince sinema kariyeri başlamıştır. 1960 tarihli, “Köyde Bir Kız Sevdim” filmi Türkan Şoray’ın ilk filmi olma özelliğine sahiptir.

Türk sinemasının dört yapraklı yoncası olarak anılan dört kadın oyuncudan biridir.

Türkan Şoray’ın Aldığı Ödüller

Türkan Şoray oyunculuk kariyeri boyunca pek çok ödüle layık görülmüştür.

 

1964 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü

 1968 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü

 5. Altın Koza Film Festivali – En başarılı kadın oyuncu

 1. Altın Kelebek Ödülleri, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü

 Moskova Film Festivali Özel Ödülü

 Taşkent Film Festivali – Uluslararası Aytmatov Kulübü Geleneksel Ödülü

 1987 Antalya Altın Portakal Film Festivali – En İyi Kadın Oyuncu

 2. İzmir Film Festivali – Altın Artemis Onur Ödülü

 8. Bastia Akdeniz Sinemaları Festivali – En İyi Kadın Oyuncu

 6. Ankara Uluslararası Film Festivali

 1994 Antalya Altın Portakal Film Festivali  – En İyi Kadın Oyuncu

 15. Uluslararası İstanbul Film Festivali – Sinema Onur Ödülü

 Roma Film Festivali – Büyük Ödül

 2. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali – Kadın Yönetmen Ödülü

İkinci Bahar

Türkan Şoray’ın en iyi 10 filmi, adlı listemiz bu şekilde, Şoray, bu sinema filmlerinin yanı sıra, dizi filmleriyle de ses getirmeyi başarmıştır. Haluk Bilginer ile rol aldığı “Tatlı Hayat” ve Şener Şen ile başrolü paylaştığı, “İkinci Bahar” oldukça ilgi çeken dizilerdi. Usta oyuncuları buluşturan İkinci Bahar dizisi fenomen olmayı başardı.

İlginizi çekebilecek bir başka makale: Usta Aktörlerin Kendileri Gitti Filmleri Kaldı

 

1 Yorum

 1. Nezihe Yanıtla

  Türkan Şoray’ın en iyi filmleri arasında ben en fazla selvi boylum al yazmalım’ı seviyorum.
  Çok başarılı bir çalışma elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.