Unutulmaz Türk Televizyon Dizileri

Unutulmaz Türk Televizyon Dizileri

7 Kasım 2019 0 Yazar: admin

Unutulmaz Türk televizyon dizileri, listesi hemen herkesin bildiği ve genel olarak herkesin sevdiği dizileri içermektedir. Geçmişten günümüze, unutulmaz Türk televizyon dizileri listesine bakarken, günümüze yaklaştıkça, masumiyetten uzaklaştığımızı net bir şekilde görebiliyoruz. Yayınlandıkları döneme damga vuran Türk televizyon dizileri listesini sizler için hazırladık. Herkes, listede kendince bir eksiklik bulabilir. Ancak, genel olarak kabul gören Türk televizyon dizilerine yer vermeye çalıştık. İşte sizler hazırladığımız en iyi Türk dizileri listesi…

 

Unutulmaz Türk televizyon Dizileri

 

Televizyon, bizde bugün dahi çok sevilen bir eğlence aracıdır. İnsanlarımız, televizyon dizilerindeki karakterlerle empati kuruyor ve dışarı çıkmadan, ucuza, hatta bedavaya eğlenmenin tadını çıkarıyor. Biz, geçmişten günümüze, Türk televizyon tarihinin en iyi dizileri listesi hazırlayarak, ülkece hangi dizileri tercih ettiğimize bakalım istedik. Bu diziler yayınlandıkları dönemlere damga vurmayı başarmış ve bu nedenle en iyi Türk televizyon dizileri olarak anılmayı hak etmişlerdir.

 

 İkinci Bahar

unutulmaz-turk-televizyon-dizileri

İkinci Bahar

 

Samatya’da geçen ve her sahnesinde bu semtin insanlarını, esnafını ekrana taşıyan İkinci Bahar, bu bakımdan Süper Baba’yla benzerlik gösteriyordu. Konu olarak bir benzerlik değildi, sözünü ettiğim, dizinin semtle sahici bir bağ kurabilmesiydi. Unutulmaz Türk televizyon dizileri arasında yer verdiğimiz, İkinci Bahar, kebapçı Ali Haydar ve Hanım arasındaki aşka odaklanıyor. Ancak, hikaye bu kadar basit değil. Ali Haydar, eşi vefat etmiş 3 kızıyla yaşayan bir adamdır. Hanım ise bir oğlu ve bir kızıyla yaşam mücadelesi veren bir kadındır. Hanım, Ali Haydar’ın dükkanında çalışmaya başlar, aralarındaki çatışma, zamanla beklendiği gibi aşka dönüşür. 1998 ile 2001 yılları arasında yayınlanan dizide, sadece aşk değil, öfke, kıskançlık ve yaşam mücadelesi anlatılıyordu. Şener Şen ve Türkan Şoray’ın başrolleri paylaştığı bu dizi, unutulmazlar arasında yerini aldı.

 Süper Baba

unutulmaz-turk-televizyon-dizileri

Süper Baba

 

Unutulmaz Türk televizyon dizileri, sıralamasında olmayı kesinlikle hak eden Süper Baba, bir Çengelköy hikayesi olarak başlamış fakat giderek derinlik kazanmıştır. Şevket Altuğ, Sümer Tilmaç, İsmet Ay, Metin Çekmez, Şevval Sam, Bennu Yıldırımlar gibi oyuncuları bir araya getirmesi sebebiyle dikkat çekmeyi başardı. Fikret eşinden ayrılmış, üç çocuğu, babası ve dedesiyle yaşayan kendi halinde bir adamdır. Ancak, ilk aşkı İpek’i unutamamıştır. Fikret, kalbinin kapılarını birine açma konusunda pek istekli değildir ama oğlunun öğretmeni Deniz’e aşık olur. Bu sırada,  İpek, Çengelköy’e geri dönünce Fikret, bir karar vermek zorunda kalır.

İlgili Makale  Türkiye'de 2019 Yılında En çok İzlenen Filmler

Fikret, aşk hayatı sebebiyle büyük sorunlar yaşarken diğer yandan, ailesini geçindirmek için çaba harcamaktadır. Buna ek olarak, büyük kızının asi tavrı, oğlunun ergenlik sorunları, küçük kızının farklı dertleri, Fikret’i hem yorar hem de var olan sorunlarını unutmasını sağlar. 1993 ile 1997 yılları arasında yayınlanan bu dizi efsane halini alırken, Çengelköy’ü de popüler bir yer yapmayı başardı. Dizi Çengelköy’le hatırlandığı kadar, Yeni Türkü imzalı ” Bana Bir Masal Anlat Baba” şarkısıyla da hafızalarda yer etti. Süper Baba, birçok kişiye göre en iyi Türk dizisi olarak kabul edilmektedir.

 Tatlı Hayat

unutulmaz-turk-televizyon-dizileri

Tatlı Hayat

The Jeffersons adlı ABD yapımı sitcomun Türkiye uyarlamasıdır. Dizide, Haluk Bilginer, Türkan Şoray, Neco, Çolpan İlhan, Emre Altuğ, Gamze Özçelik ve Levent Sülün başrolleri paylaştı. Tatlı Hayat dizisi 2001 yılında başladı ve 2004 yılına dek, 106 bölüm devam etti. Bir kuru temizlemeci olan İhsan Yıldırım, zengin olduktan sonra, Gültepe’den ayrılarak lüks bir semte taşınmıştır.

İhsan Yıldırım ve eşi Sevinç Yıldırım’ın bu yeni yaşantılarına ve komşularına uyum sağlama çabaları komik anların yaşanmasına sebep oluyordu. Bu yapım bana göre, unutulmaz Türk televizyon dizileri arasında kesinlikle yer almalıydı.

 Avrupa Yakası

unutulmaz-turk-televizyon-dizileri

Avrupa Yakası

Gülse Birsel’in yazdığı ve başrolünde yer aldığı dizide ayrıca; Gazanfer Özcan, Ata Demirer, Hale Caneroğlu, Şenay Gürler gibi oyuncular da yer alıyordu. Dizi, Volkan ( Ata Demirer) ile  Aslı ( Gülse Birsel) arasındaki çatışmalarla başlıyordu. Ancak, hepsi bu değildi, Aslı’nın dergide yaşadıkları, Volkan’ın şarkıcı olma hayalleri ve bu sebeple başına gelenler, dizide sürekli komedi unsurları olmasını sağlıyordu. Bununla birlikte, diziye abartılı karakterlerin dahil olması ve öne çıkması (Gaffur ve Burhan) dizinin seyredilir olması önünde engel oluşturuyordu. Buna karşın Avrupa Yakası, 2004 ile 2009 yılları arasında yayınlandı ve sevilen bir dizi olmayı başardı.

 Ezel

unutulmaz-turk-televizyon-dizileri

Ezel

Monte Kristo Kontu adlı klasik eserin oldukça serbest bir uyarlaması olan, Ezel, 28 Eylül 2009 yılında yayınlanmaya başladı. Kenan İmirzalioğlu, Barış Falay, Yiğit Özşener, Cansu Dere, Bade İşçil ve Tuncel Kurtiz’in başrollerde yer aldığı dizi, 2011 yılında final yaptı. Dizide genç ve popüler oyuncular olmasına rağmen, en fazla usta aktör Tuncel Kurtiz ( Ramiz Dayı) akıllarda kaldı. Tuncel Kurtiz’in Ramiz Dayı olarak okuduğu şiirler, Ezel dizisiyle ilgili olarak öne çıkan ayrıntılardı. Tabi, diziyi bundan ibaret sayarsak haksızlık etmiş oluruz. Dizinin, görüntü kalitesi ve kurgu tekniği de kısa sürede televizyon izleyicisini, diziye bağlamayı başarmıştı. Gençlerin pek çoğu en iyi Türk dizisi hangisidir, diye sorulduğunda, Ezel cevabını vermektedir. Ancak, abartılı yanlarıyla biraz arafta kaldığı söylenebilir.

En İyi Türk Dizileri

 

 Bizimkiler

unutulmaz-turk-televizyon-dizileri

Bizimkiler

Türk televizyon tarihinin efsane dizileri arasında yer alan Bizimkiler, 80’li ve 90’lı yıllarda genç ya da çocuk olan hemen herkesi yakaladı. Bunun sebebi ise, 1989 yılından başlayan yapımın, 2002 yılına kadar aralıksız olarak ve tam 465 bölüm sürmesiydi.  Dizide yer alan karakterlerin tamamı, toplumsal açıdan bir gerçekliğe denk düşüyordu. Üstelik, son derece kalabalık olan karakterler, asla birbirine benzemiyordu. Unutulmaz Türk televizyon dizileri arasında yer alan, Bizimkiler, bir apartmanda yaşayan insanların, aile yaşantıları ve komşuluk ilişkilerini komedi diliyle anlatılıyordu.

1976 tarihli Kapıcılar Kralı adlı filmin senaryosunu yazan Umur Bugay, konusunu gerçek hayattan alan bu Türk dizisine de imza atmıştır. ( En İyi Kemal Sunal Filmleri Arasında Yer Alan, Kapıcılar Kralı)

Erdal Özyağcılar, Aykut Oray, Ercan Yazgan, Metin Akan, Ayşe Kökçü ve çok sayıda başarılı oyuncunun rol aldığı dizi, izleyiciyi Pazar akşamları ekrana kilitliyordu.

 Asmalı Konak

unutulmaz-turk-televizyon-dizileri

Asmalı Konak

Kapadokya’nın muhteşem atmosferinin zenginleştirdiği görsellik eşliğinde, 1 sezon süren Asmalı Konak, 2003 yılında final yapmasına rağmen hala unutulmadı. Nurgül Yeşilçay, Özcan Deniz ve Selda Alkor’un başrolleri paylaştığı dizi, aşk, konak dedikodusu ve feodal aile yapısı gibi konuları ele alıyor. Bu sebeple,  Türk izleyicisini kolaylıkla yakalamıştı.

 Kaygısızlar

unutulmaz-turk-televizyon-dizileri

Kaygısızlar

Türk televizyon tarihinde en ayrıksı projelerden biri olan Kaygısızlar, 1994 ile 1998 arasında yayınlandı. Ercan Yazgan, Ayşen Gruda ve Halit Akçatepe gibi ustaların yanı sıra, sonradan adından söz ettirecek gençleri de kadrosunda barındırıyordu. Kaygısızlar, köyden kente göçü ve kentte yaşanan sorunları, Memnun Kaygısız ve ailesi üzerinden anlatıyordu. Kaygısızlar en iyi Türk komedi dizilerinden biridir.

 Kuzey Güney

unutulmaz-turk-televizyon-dizileri

Kuzey Güney

Zıt karaktere sahip iki erkek kardeşin hayatla ve birbirleriyle olan mücadelesine odaklanan dizidir. Kıvanç Tatlıtuğ, Buğra Gülsoy ve Öykü Karayel’in başrollerini paylaştığı dizi, 2011 ile 2013 arasında yayınlamıştır.

 Aşk-ı Memnu

unutulmaz-turk-televizyon-dizileri

Aşk-ı Memnu

 

Halit Ziya Uşakligil’in aynı adlı romanından uyarlanan ve ilk bölümü 4 Eylül 2008’de yayınlanan dizidir. Yasak aşk konulu dizi, başrollerinde yer alan Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ’u büyük bir şöhrete kavuşturdu. Selçuk Yöntem, Nebahat Çehre, Zerrin Tekindor gibi oyuncuların da oldukça başarılı performansıyla dikkat çeken yapım, unutulmaz Türk televizyon dizileri arasında yer almayı başardı. Haziran 2010 ‘da final yapan dizi, tekrarlarıyla bile, izleyiciyi ekrana kilitlemeyi başarıyor. Bitmez tükenmez ağır çekimleriyle zaman zaman sıkıcı olsa da, şık bir iş olduğunu kabul etmek gerekir.

 

Türk televizyon tarihinin en iyi dizileri listemiz işte böyle, bazı şiddet içeren ve buna rağmen uzun süre devam eden dizilere kasıtlı olarak yer vermedik. Bize ve genel kanıya göre, unutulmaz Türk televizyon dizileri bunlardır. Tabi, listeyi 10 diziyle sınırlandırmamız da belirleyici rol oynadı.