Dünyanın En Mutlu Ülkesi Değişmedi

Dünyanın En Mutlu Ülkesi Değişmedi

25 Mart 2021 0 Yazar: admin

Dünyanın en mutlu ülkesi değişmedi. Birleşmiş Milletler Dünya Mutluluk Raporu’nu yayınladı. 2021 yılının en mutlu ülkesi yine Finlandiya oldu. 149 ülkenin yer aldığı listede güçlü ekonomiler mutluluk sıralamasında gerilerde kaldılar. Güzel ülkemiz ise adeta mutluluğu unuttu.

2021 dünyanın en mutlu ülkeleri sıralaması açıklandı. Sıralama; kişi başına düşen gelir, özgürlük, sağlık ve sosyal yardım imkanları, yolsuzluk karnesi, eğitim ve alım gücü gibi kriterlere göre belirleniyor.

 

İlgili Makale  Dünyanın En Mutlu Ülkeleri Açıklandı

 

 

Dünyanın En Mutlu Ülkesi Yine Finlandiya

 

Birleşmiş Milletler Dünya Mutluluk Raporu‘nda Finlandiya, son 3 yılda olduğu gibi, yine zirvede yer aldı. İsviçre, Danimarka, İzlanda, Norveç, Hollanda ve Lüksemburg gibi ülkeler de yine ilk 10 içinde yer buldular.

Dünyanın en mutlu 10 ülkesinin listesi;

 

Dünyanın En Mutlu 10 Ülkesi

ÜLKEMUTLULUK PUANI
Finlandiya
7.842
Danimarka
7.62
İsviçre
7.571
İzlanda
7.554
Hollanda7.464
Norveç
7.392
İsveç7.363
Lüksemburg
7.324
Yeni Zelanda
7.277
Avusturya
7.268

 

 

 

 

Dünyanın En Mutlu Ülkeleri 2021

 

Finlandiya’nın üst üste dördüncü defa zirvede yer aldığı listede genel olarak ilk 10 sıra da değişmedi. Listeye baktığımızda dünyanın güçlü ekonomilerinin ilk 10 içinde yer alamadığını görüyoruz.

Dünya mutluluk Raporu’nda İngiltere geçtiğimiz yıla kıyasla 4 sıra geriledi ve 17. sırada yer aldı.

İngiltere

 

Rusya 76. sırada, Çin ise 10 sıra birden yükseldi ve 84. sırada yer buldu. Almanya 7. sıradaki yerini koruyamadı ve 2021 mutluluk raporunda 17. sıraya geriledi. Dünya Mutluluk listesinde en büyük çıkışı ise Hırvatistan yaptı.

Hırvatistan

 

Hırvatistan, 2020’de 79. sıradayken 2021 Dünya Mutluluk Raporu’nda 23. sıraya kadar yükseldi.

Güzel ülkem Türkiye ise, toplam 149 ülke içinde 104. sırada yer buldu.

Türkiye, Bangladeş, Libya ve Türkmenistan gibi ülkelerin gerisinde yer aldı. Ekonomik açıdan dünyanın en kötüsü olan Venezuella bile listede 101. sırada yer aldı.

 

Kıbrıs Türkiye’den Daha Mutlu

Dünyanın en mutlu ülkeleri 2021 sıralamasında Kıbrıs, ülke statüsünde değerlendirildi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 75. sırada, Kıbrıs Rum Kesimi ise 40. sırada yer aldılar. Yani, Kıbrıs’ın kuzeyi de güneyi de bizden daha mutlu. Ege ve Akdeniz sebebiyle gerginlik yaşadığımız Yunanistan, Dünyanın en mutlu 69. ülkesi oldu.

 

Dünyanın En Mutsuz Ülkeleri 2021

Ülkelerin mutluluğu yukarıda yazdığım kriterlere göre değerlendiriliyor ve buna göre liste oluşuyor. Bazı ülkeler, bu kriterleri karşılamaktan çok uzaklar. Haliyle, bu ülkeler, dünyanın en mutsuz ülkeleri oluyorlar.

Dünya Mutluluk Raporu’nda en son sırada yer alan ülke de değişmedi ve yine Afganistan oldu.

 

dünyanın en mutlu ülkesi

Afganistan

 

Mutsuzluk konusunda, Afganistan’ı Zimbabwe, Ruanda, Botsvana ve Lesotho takip ediyor.

 

Ruanda

İç savaş koşulları altında olan Yemen Dünyanın en mutlu ülkeleri listesinde 143. sırada yer buldu.

dünyanın en mutlu ülkesi

Yemen

 

Yemen gibi, İç savaş sebebiyle istikrarsız bir dönemden geçen Libya ise 82. sırada yer aldı.

 

Dünyanın En Büyük 5 Ekonomisi

Dünyanın en mutlu ülkeleri sıralaması, parayla saadet olmaz, sözünü doğrular nitelikte. En büyük 5 ekonomi mutluluk listesinde ilk 10’a giremedi.

ABD 19. sırada, İngiltere 17. sırada, Çin 86, Almanya 15, Japonya 58, Rusya ise 76. sırada yer bulabildiler. Bunlara karşın, Dünyanın en mutlu ülkesi, Finlandiya ise en büyük ekonomilerden birine sahip değil. Mutluluk için, ülkenin büyük bir ekonomiye sahip olmasından ziyade, adil bölüşümün çok daha önemli olduğu ortaya çıkıyor.