İstanbul Sivrisinek Kabusu Yaşıyor

İstanbul Sivrisinek Kabusu Yaşıyor

7 Temmuz 2020 0 Yazar: admin

İstanbul Sivrisinek Kabusu Yaşıyor

İstanbul sivrisinek kabusu yaşıyor. Uzun yıllardan beri, görülmeyen bu sıkıntı, covid-19, işsizlik ve ekonomik sorunların üzerine tuz biber ekti.

 

İstanbul’da Sivrisinekler Neden Arttı?

 

Uzmanlar, İstanbul’da sivrisinek artışını iki sebebe dayandırıyorlar.

 

– Haziran ayı, yağışlı geçti ve bu sebeple sivrisinek sayısında artış meydana geldi. Sivrisinekler özellikle dere yatağında yaşayan kişiler için büyük sorun oldu.

– Belediyeler, uzun yıllardan beri, sokaklarda ilaçlama yapıyordu. Uzmanlar, sineklerin belediyeler tarafından sıkılan bu ilaçlara karşı direnç geliştirdiklerini belirtiyorlar.

Uzmanlara göre, İstanbul’da sivrisinek kabusunun sebebi bunlar. Sinek ısırmasından dolayı rahatsızlanan pek çok kişi hastanelere başvuruyor.

 

İstanbul Sivrisinek İstilasına Uğradı

Covid-19 hayatlarımızı zaten zorlaştırmışken, buna bir de sivrisineklerin sebep olduğu sıkıntılar eklendi. İstanbul sivrisinek istilasına uğradı, hastanelerde bu türden vakaların sayısında büyük artış göze çarpıyor. Uzmanlar da, dermatoloji bölümlerine başvuran hasta sayısındaki artışa dikkat çekiyorlar. Sivrisinek ısırması, bölgesel kızarıklığa sebep olduğu gibi, alerjik kişilerde tüm vücudu saran kızarıklıklara ve şişmelere sebep olabiliyor.
Ayrıca, solunum durması ve nefes almada zorluk gibi belirtiler görülebiliyor.

İstanbul Sivrisinek Kabusu İçin Çözüm Arıyor

 

İstanbullular, sivrisinekler sebebiyle sıkıntı yaşayınca, sivrisineklerin nasıl uzak tutulacağını araştırmaya başladılar.

Kimyasal sivrisinek ilaçları oldukça etkilidir. Ancak, kimyasal sivrisinek ilaçlarını kullanmak istemeyenler, bazı uçucu yağlar ve bitkilerle sivrisinekleri uzak tutabiliyorlar.

– Fesleğen
– Biberiye

Bu bitkilerin bulunduğu ortamlar, sivrisineklerin asla uğramayacakları ortamlardır. Bunlara ek olarak bazı aromatik yağlar, sinek kovucu özelliği ile öne çıkmaktadırlar.

– Okaliptüs Yağı
– Limon Yağı
– Lavanta Yağı
– Tarçın Yağı
– Karanfil Yağı

Bu aromatik yağların da sivrisinek kovucu özellikleri bilinmektedir.

 

Sivrisinek Kaynaklı Hastalıklar

İstanbul sivrisinek kabusu yaşıyor ve bu nedenle sivrisinek kaynaklı hastalıklar endişe yaratıyor. Peki sivrisinekler hangi hastalıklara sebep olabiliyorlar?

İlgili Makale  Tanzanit Taşı Nedir?

Alerjisi olan kişilerin tüm vücutlarında, dudaklarında ve yüzlerinde şişmeye ve nefes darlığına sebep olabiliyor. Ancak, sivrisineklerin taşıdıkları sağlık riski bunlarla sınırlı değildir. Sivrisinekler, tehlikeli kimi virüsler için taşıyıcı olabiliyorlar.

– Batı Nil Virüsü
– Rift Vadisi Humması
– Usutu Virüs

 

Virologlar, geçtiğimiz sene İstanbul Avcılar’da görülen Batı Nil Virüsü konusunda uyarıyorlar. Batı Nil virüsü kuşlarda bulunuyor ve sivrisinekler, kuşların kanı kanını emerek, bu virüsü taşıyorlar. Ülkemizde, şimdiye dek Batı Nil Virüsü vakası çok fazla görülmedi ama sinek sayısı da hiç bu kadar artmamıştı! Bugünlerde, İstanbul sivrisinek kabusu yaşıyor, İstanbullu bir an önce soruna çözüm bulunmasını bekliyor.