Tanzanit Taşı Nedir?

Tanzanit Taşı Nedir?

27 Haziran 2020 0 Yazar: admin

tanzanit taşı nedir?

Tanzanit taşı nedir? Tanzanit taşı nereden çıkarılır? Tanzanya’da bir madenci, bulduğu iki adet Tanzait sayesinde milyoner oldu. Bu sebeple Tanzanit taşı nedir, sorusu çokça sorulmaya başlandı.

Tanzanit Taşı Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Saf haliyle saydam veya yarı saydam olan Tanzanit taşı, mineral zoisitin mavi ve mor çeşididir. Tanzanit taşının bünyesinde birçok element bulunur.

– Kalsiyum
– Alüminyum
– Oksijen
– Silisyum
– Hidrojen

Tanzanit taşı ayrıca, az miktarda; Manganez, Demir, Magnezyum, Krom, Sodyum, Stronsiyum, Vanadyum ve Su ihtiva eder.

Taşa, farklı yönlerden bakıldığında 3 farklı renk görünür. Parlak ışıkta bakıldığında mavi ile mor arasında renk değişimi meydana gelir.

 

Tanzanit Taşı Ne Zaman Keşfedildi?

Çok değerli bir taş olan Tanzanit, 1967 yılında keşfedildi. Tanzanit taşı adını, çıkarıldığı Tanzanya’dan alıyor. Tanzanit Taşı sadece bu ülkede, Mererani Tepeleri Bölgesinde çıkarılmaktadır.

Dünyada çok az miktarda çıkarılan Tanzanit taşı bu nedenle çok değerlidir ve 20 yıl içerisinde tamamen tükenmesi bekleniyor.

Tanzanit Taşı Neden Merak Ediliyor?

Tanzanit taşı

52 yaşındaki Tanzanyalı madenci Sanininu Laizer, bulduğu 2 adet Tanzanit sayesinde milyoner oldu.

Tanzanyalı bir madenci, iki adet ve toplamda 15 kilo ağırlığında Tanzanit buldu ve bu sayede yaklaşık 3,5 milyon dolar kazandı. Sanininu Laizer adlı madenciyi zengin eden Tanzanit taşı bu sebeple, çok popüler oldu. Dünyada sadece Tanzanya’da çıkarılan ve bundan dolayı, çok değerli olan
Tanzanit taşı sayesinde zengin olan 52 yaşındaki Laizer, okul ve alışveriş merkezi yaptırmak istiyor.

Tanzanya Nerededir?

Tanzanit taşı, sadece Tanzanya’da çıkarılıyor. Bu nedenle, Tanzanit ile Tanzanya beraberce anılmaya başlandı. Peki, Tanzanya nerededir? Böyle değerli bir taşa sahip olan ülkenin zengin olduğunu düşünenler olabilir. Ancak, Tanzanya Kara Kıta’da yer alan bir ülke ve bu sebeple zenginliği, kendisine ait değil.

İlgili Makale  İstanbul Sivrisinek Kabusu Yaşıyor

Tanzanya ya da resmi adıyla Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti, Afrika’nın orta doğu bölümünde yer alan ve doğuda Hint Okyanusuna kıyısı olan bir ülkedir.

Kuzeyinde, Uganda ve Kenya ile güneyinde Zambiya, Mozambik ve Malavi ile komşudur. Tanzanya’nın batısındaki komşuları ise Burundi, Kongo ve Ruanda‘dır.

tanzanya harita

 

Tanzanya’nın nüfusu yaklaşık 56 milyondur. Kişi başına düşen gelir ise, yaklaşık  bin dolar seviyesindedir.