2020 Dünyada Felaketler Yılı Oldu

2020 Dünyada Felaketler Yılı Oldu

1 Mayıs 2020 0 Yazar: admin

2020 dünyada felaketler yılı oldu. 2020 itibariyle dünya covid-19 salgınıyla mücadele ediyor. Dünyada, 3,5 milyona yakın kişi virüse yakalandı ve 235 bin kişi hayatını kaybetti. Ancak, 2020 yılı felaketlerle başladı ve coronavirüs bunların üzerine tuz biber ekti.

2020 yılı felaketler yılı mı, sorusu birçok kişi tarafından yeni yılın ilk günlerinden itibaren sorulmaya başlandı. Çünkü, hem ülkemizde hem de dünyada birbiri ardına kötü olaylar geldi. Bunlar ne zaman bitecek, diye düşünürken, Çin’in Wuhan kentinde başlayan koronavirüs küresel salgın halini aldı ve tüm dünyada can almaya başladı.

2020 Dünyada Felaketler Yılı Olarak Anılıyor

 

Herhangi bir seneye olumsuz bir anlam yüklemek belki doğru değil. Ancak, 2020 dünyada felaketler yılı oldu ve hemen herkes, bu yılı kayıp yıl olarak kabul etti bile.

 

 

1- Elazığ Depremi

2020-dunyada-felaketler-yili-oldu

 

2020 yılının 24 Ocak günü, Türkiye Elazığ depremiyle sarsıldı. Merkez üssü Sivrice olan 6,8 büyüklüğünde depremde, 41 kişi hayatını kaybetti. Elazığ’da 37, depremden etkilenen Malatya’da ise 4 vatandaşımız hayatını kaybetti. Bir deprem ülkesi olan Türkiye’de deprem yaşanması 2020 felaketler yılı dememiz için yetmezdi ama ne yazık ki dahası vardı.

 

 

2- Van’da Çığ Felaketi

2020-dunyada-felaketler-yili-oldu

 

5 Şubat’ta Türkiye bu kez Van’da ardı ardına yaşanan iki çığ felaketiyle yüzleşti.Van-Bahçesaray karayoluna çığ düşmesi sonucu 5 kişi öldü, 8 kişi de yaralandı. Ancak esas felaket ikinci çığ düşmesi ile yaşandı. Bir minibüs içinde mahsur kalan iki kişi için yardım ekipleri seferber oldu. Kurtarma ekiplerinin çalışmaları devam ederken, ikinci kez çığ düşmesi sonucu, 11 asker, 9 korucu ve 2 itifaiye erinin de aralarında olduğu toplam 41 vatandaşımız hayatını kaybetti. Çığ düşmesi acaba 2020 felaketler yılı mı, türünden soruları akıllara getirdi mi? Sanmıyorum.

İlgili Makale  InSight Mars Yüzeyinden Dünyayı Selamladı

 

 

3- İdlib’te Askerlerimize Yönelik Saldırılar

2020-dunyada-felaketler-yili-oldu

 

2020 dünyada felaketler yılı oldu, bununla beraber 36 askerimizin şehit edilmesi ile 2020 bizim için gerçek anlamda felaket yılı olmuştu. Üstelik topyekun bir savaş tehdidi de vardı.

27 Şubat günü, Rusya destekli Suriye ordusu, İdlib’te askerlerimize hava saldırısı düzenledi, bu saldırıda 36 askerimizi şehit oldu. Hava sahasının Rusya’nın kontrolünde olması sebebiyle, gözler Rusya’ya çevrildi. Türk Silahlı Kuvvetleri, insansız hava unsurlarıyla Suriye Ordusu’na yönelik hedefleri vurdu. Büyük bir çatışma riski herkesi tedirgin ediyordu, özellikle ABD’nin Türkiye’yi kışkırtan tavrı görüldüğünde. Ancak, Türkiye ile Rusya arasındaki görüşmelerde sağduyu kazandı ve tekrar çatışmasızlık sağlandı.

2020’de Dünyada Meydana Gelen Felaketler

 

 

4- Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Kaza

2020-dunyada-felaketler-yili-oldu

 

Pegasus Havayolllarına ait, İzmir-İstanbul seferin yapan uçak, Sabiha Gökçen Havalimanı’a  inişi sırasında pistten çıktı. 5 Şubat günü meydana gelen kazada, Boeing 737 tipi uçak savrulma sonucu ikiye bölündü. Kaza sebebiyle, 3 kişi öldü, 180 kişi de yaralandı. Uçak kazası,  2020 yılı felaketleri arasında yer aldı.

 

5- Kasım Süleymani’nin Öldürülmesi

2020-dunyada-felaketler-yili-oldu

 

2020 yılının 3. günü dünyayı ayağa kaldıran bir suikast yaşandı. ABD, İran Devrim Muhafızları lideri Kudüs gücü komutanı General Kasım Süleymani’yi Bağdat’ta, insansız hava aracı saldırısıyla öldürdü. Trump, attığı tweet ile Süleymani’yi binlerce kişinin ölümünden sorumlu tutarak, daha önce öldürülmesi gerektiğini söyledi. Bu saldırı sonrası, ABD-İran arasında var olan gerilim daha da arttı. 3. Dünya Savaşı endişesi taşıyan üçüncü ülkeler, taraflara sağduyu çağrısı yaptılar. Ülkesinde bir kahraman olarak kabul gören Süleymani için intikam yeminleri edildi. İzdiham sebebiyle, gömülmesi 3 gün gecikti.

Neyse ki korkulan olmadı. İran, ABD’nin Irak’taki üslerine yönelik füze saldırısı düzenledi. İran, ABD askerlerini vurduğunu söylerken, ABD ise üslerin boş olduğunu iddia etti. Neticede büyük bir savaş çıkmadı. Aksi halde olası bir savaş, 2020 yılında yaşanan felaketler arasında kesinlikle ilk sırada yer alırdı.

İlgili Makale  Asgardia Devleti Giderek Büyüyor!

6- Ukrayna Yolcu Uçağı Düşürüldü

 

2020-dunyada-felaketler-yili-oldu

 

Kasım Süleymani suikastından hemen sonra, İran’da Ukrayna Havayolları’na ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı düştü. Uçakta bulunan toplam 176 kişi hayatını kaybetti.

İran, birkaç gün sonra, uçağı yanlışlıkla düşürdüğünü kabul etti ve özür diledi. Yapılan açıklamada, ABD’nin, Irak’taki üslerine yönelik İran saldırısına Cruise füzeleriyle karşılık verecekleri yolunda ihbar aldıklarını ve koordinasyon eksikliği sebebiyle, uçağı düşürdükleri belirtildi.

 

7- Avustralya’da Orman Yangınları

 

2020-dunyada-felaketler-yili-oldu

 

Avustralya Eylül 2019’dan itibaren orman yangınlarıyla haber olmaya başladı. Yeni yılda yangınların etkisi arttı ve tam 10,3 milyon hektar ormanlık alan zarar gördü. 2 bine yakın ev hasar görürken, 28 kişi de hayatını kaybetti. Ayrıca, yaklaşık 1,25 milyar hayvanın yangın sebebiyle öldüğü açıklandı.

Avustralya yangın felaketinin ardından rahat bir nefes almayı beklerken, bu kez sel felaketiyle karşı karşıya kaldı. 2020 Avustralya’ya, önce orman yangınları ardından ise, sel, ceviz büyüklüğünde dolu yağışları ve kum fırtınası getirdi. Devasa bir ormanlık alanın yanması, ardından yaşanan, sel ve kum fırtınaları,  2020 dünyada felaketler yılı oldu yorumlarının güçlenmesine sebep oluyordu.

2020’de Dünya Genelinde Yaşanan Felaketler

8- Kobe Bryant’ın Ölümü

2020-dunyada-felaketler-yili-oldu

 

NBA’de adını efsaneler arasına yazdırmayı başarmış olan Kobe Bryant, geçirdiği helikopter kazasında hayatını kaybetti. 26 Ocak’ta meydana gelen kazada, Kobe ile beraber 13 yaşındaki kızı da hayatını kaybetti. Kobe Bryant, geride 5 NBA şampiyonluğu ve 3 MVP ödülü olan muhteşem bir kariyer bıraktı.

 

9-Çekirge İstilası

2020-dunyada-felaketler-yili-oldu

 

Coronavirüs ile mücadele eden dünyada bir de çekirge sorunu ortaya çıktı. Afrika’da etkili olan çekirge sorunu, Mart ayı sonlarına doğru Ortadoğu’da görülmeye başlandı. Çekirge istilası, zaten gıdaya erişim sorunu olan ülkelerde, bu sorunu büyütecek bir özellik taşıyor. Öyle ki, çekirgeler, bir günde, yaklaşık 35 bin kişiye yetecek gıdayı tüketiyorlar.

İlgili Makale  Elon Musk Covid-19 Salgınına İnanmıyor

BM konuya ilişkin bir rapor hazırladı. Buna göre, çekirge istilasından etkilenecek ülkeler; Somali, Kenya, Etiyopya, Sudan, Suudi Arabistan, Eritre, Kuveyt, İran ve Pakistan.

 

10-Endonezya’da Sel

Endoneya’da sel, 66 kişinin hayatına mal oldu

 

Güneydoğu Asya ülkesi Endonezya’da meydana gelen sel felaketinde, 66 kişi hayatını kaybetti. Ocak ayının başında meydana gelen felakette binlerce insan ise evsiz kaldı.

2020 dünyada felaketler yılı oldu. Tüm bu felaketlerin yanı sıra, yeni tip koronavirüs sebebiyle dünyada hayat durdu. Koca bir nesil ve hatta anne babaları böylesi küresel bir salgını ve karantina önlemlerini ilk kez görüyorlar.

 

11- İzmir Depremi

 

2020 yılında dünyada ve Türkiye’de birçok felaket yaşandı. Bir deprem ülkesi olan Türkiye, bu kez İzmir’de meydana gelen 6,9’luk depremle sarsıldı. 30 Ekim günü meydana gelen bu depremde ne yazık ki yine enkaz altında kaldık. Dünya ölçeğinde küçük olan bu depremde, 116 yurttaşımız vefat etti, 1034 yurttaşımız yaralandı. Geriye ise, deprem vergileri nerede soruları ve bu sorulara verilmeyen yanıtlar kaldı. Bu büyük trajediye rağmen, enkazdan sağ çıkarılan Elif ve Ayda bebeklerle teselli bulduk. Bununla beraber, bu sevinç, esas soruyu ıskalamamıza sebep oldu, neden hep enkaz altında kalıyoruz? 2020 artık bitmek üzere, umarım bu yılla beraber, dünyayı ve ülkemizi daha güzel günler bekliyor olsun.