2021 Google Arama Trendleri Türkiye

2021 Google Arama Trendleri Türkiye

13 Ocak 2022 0 Yazar: admin

2021 Google Arama Trendleri Türkiye, ülkemizde en çok hangi konuların merak edildiğini ortaya koyuyor. Bizim konuştuğumuz, bazı meseleler, dünyayla ortak, bazıları ise, bize özel konular.

 

2021 Google Arama Trendleri

1. EBA giriş: 2020’de olduğu gibi 2021 yılında da EBA giriş, arama trendlerine girdi.

 

2. Squid Game: Güney Kore yapımı dizi, 2021 yılında en fazla konuşulanlar arasında yer aldı. 40 milyon dolar ödülü kazanmak isteyen gençler, bir hayatta kalma oyununa katılırlar.

3. AÖL: Öğrenciler, AÖL konusunda yaptıkları aramalarla bu arama başlığını trendler arasına soktular.

4. Mesut Özil: Türk asıllı Alman Milli futbolcu Mesut Özil, eski gücünden hayli uzak olsa da 2021 Ocak’ta Fenerbahçe’ye transfer olduğu dönemde çok konuşuldu.

 

İlgili Makale  Türkiye 2020 Google Trendleri Listesi

 

5. Elmalı Davası: Kamuoyunda Elmalı Davası olarak bilinen davada, tacizle suçlanan kişilerden biri anne diğeri, annenin erkek arkadaşıydı. Bu sebeple olay büyük infial yarattı. Olay, babaannenin polise şikayetiyle ortaya çıktı. O dönem, 6 ve 9 yaşındaki 2 çocuğun tacize uğradığı iddiası büyük ses getirdi. Savcılık, Çocuk İzlem Merkezi’nde çocukların ifadesine başvurdu. Çocukların, resimle verdikleri ifade soruşturma dosyasına girdi. Aynı zamanda çocukların yaptıkları o resimler adeta davanın sembolü oldu.

 

 

6. MHRS randevu: Önce aşı randevusu ile ardından sistemden randevu alınamamasıyla gündem oldu.

7. Okulun ilk günü: Pandemi döneminden sonra normalleşmenin en önemli göstergesi kabul edilen okulların açılması, arama motorunda sıklıkla aranan konular arasında yer aldı. Eylül ayının başında okullar açıldı. İnsanlar, karışık duygular yaşıyordu, bir yanları umutlu, bir yanları kaygılıydı.

2021-yili-google-arama-trendleri-turkiye

Google okulların açılıyor olmasına kayıtsız kalmadı ve güne özel bir Doodle hazırladı.

 

8. Sadakatsiz: 2021 yılında sadakatsiz dizisi en fazla konuşulan dizi filmlerden biri oldu.

2021 Google Trendleri Vefat Eden Ünlüler

 

Rasim Öztekin: Usta aktör, 8 Mart 2021’de henüz 62 yaşındayken hayata veda etti. Ferhan Şensoy, yakın dostu ve kavuğunu devrettiği Rasim Öztekin’in ardından bir mektup kaleme aldı. Mektupta en fazla “Buluşuruz gökyüzünde, neşeli bir meyhanede..” cümlesi üzerinde duruldu. Şensoy, bu yersiz eleştirilere yanıt vermedi ve kısa bir süre sonra, arkadaşıyla kavuşmak üzere bu dünyadan ayrıldı.

 

Ferhan Şensoy: Ortaoyuncular tiyatro topluluğunun kurucusu olan usta aktör, yakın dostu Rasim Öztekin’den 5 ay sonra vefat etti. Ferhangi Şeyler adlı tek kişilik oyunuyla 1987’den beri aralıksız seyirci karşısına çıkan Şensoy, bir ekol oluşturmayı başardı. Aktör, geçirdiği iç kanama sebebiyle, 31 Ağustos 2021 günü tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Doğan Cüceloğlu: Psikolog ve akademisyen olan Cüceloğlu 2021’de aramızdan ayrılan kişilerden biri oldu.

Kartal Tibet: Tarkan serisiyle adını duyuran aktör, Yeşilçam’a yönetmen olarak da hizmet verdi. Yaklaşık 200 filme yönetmen, oyuncu ve senarist olarak emek verdi. Tibet, 1 Temmuz’da hayata veda etti.

2021 Google Arama Trendleri Diziler

 

1. Squid Game: Güney Kore yapımı hayatta kalma hikayesi olan dizi oldukça ilgi gördü. Dizide, gençler, 40 milyon dolar ödülü kazanmak için amansız bir mücadeleye girişiyorlar. Dizi, klişe konusuna rağmen, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de izleyici tarafından büyük ilgiyle takip edildi.

2. Sadakatsiz: Cansu Dere, Caner Cindoruk ve Melis Sezen’in başrollerinde yer aldığı yapım, Türk dizi film izleyicinin dikkatini çekmeyi sürdürdü. Sebebi gayet basit çünkü entrika ve ihanet her zaman ilgi görüyor.

İlgili Makale  Sadakatsiz Dizisinin Konusu Nedir?

 

3. Aşk Mantık: İntikam: Sakar kız ile zengin oğlan konulu proje yaz dizisi olarak başladı ancak başarılı oldu. Bu sayede kış sezonuna sarkmayı başardı.

4. Masumiyet: Deniz Çakır, Hülya Avşar ve Mehmet Aslantuğ gibi oyuncuların rol aldığı dizi 24 Şubat’ta yayın hayatına başladı. Ancak, dizinin ömrü sadece 13 bölüm devam etti.

İlgili Makale  Salgın Filmleri Trend Oldu

5. Yargı: Kaan Urgancıoğlu ile Pınar Deniz’in başrollerini paylaştığı dizi, 19 Eylül’de gösterime girdi. Gözyaşı varsa, dizinin şansı iyi olur, dizi bu formülü uyguluyor. Dizideki, Ceylin karakteri, ilk bölümde salya sümük ağlıyordu, hala aynı şekilde devam ediyor.

6. Üç Kuruş: Çukur adlı diziye benzerliğiyle dikkat çeken yapım, 1 Kasım’da yayın hayatına başladı.

7. Masumlar Apartmanı: Deliler Apartmanı ismi daha doğru bir tercih olur diye düşündüğüm yapım, (nedense) 2021’de de Türkiye gündemine geldi.

8. Sen Çal Kapımı: Kerem Bürsin ve Hande Erçel’in rol aldıkları dizi, neyse ki 8 Eylül’de final yaptı.

9. Son Yaz: Başarılı bir dizi olmasına karşın, izleyici bir türlü beklenen ilgiyi göstermedi. Bundan dolayı, 16 Ekim’de erken final yapmak zorunda kaldı. Başta Ali Atay olmak üzere tüm oyuncuların başarılı performansı ve başarılı senaryo, akıllarda kaldı.

10. Maraşlı: İçinde istihbaratçı olmayan biri dizi olur mu? Olmaz, bu dizide de bir istihbaratçı vardı aynı zamanda babasıyla sorunu olan, ondan intikam almak isteyen bir istihbaratçı. Dizi, 13 Temmuz’da final yaptı.

 

2021’de Google’da En Çok Aranan İsimler

 

Mesut Özil: Fenerbahçe’ye transfer olan futbolcu, Google’da en çok aranan isimdi. Ancak, genelde olduğu gibi atılan taş ürküttüğü kurbağaya değmedi.

Ebrar Karakurt: Başarıdan başarıya koşan Kadın Milli Voleybol Takımı oyuncumuz, cinsel yönelimini açıkladı ve adeta kıyamet koptu.

Mahmut Özer: Ziya Selçuk’un yerine Milli Eğitim Bakanı olduğunda çok konuşuldu. Bakanlar değişiyor ama eğitim kalitesi değişmiyordu. Özer, hükümetin 8. Milli Eğitim Bakanı göreve başladı.

Burak Elmas: Az bir farkla da olsa seçimi kazanan Elmas, böylece Galatasaray’ın 38. başkanı olmayı başardı.

Nihal Yalçın: Antalya Film Festivali’nde ödül alan oyuncu, kendisine ödülünü takdim etmek üzere bekleyen Tamer Karadağlı’nın araya girmesiyle rahatsız oldu. Ödül Töreni sırasındaki gerginlik, günlerce devam etti. Siyasetçiler dahil oldu, bu nedenle polemik uzadı. Neyse ki artık bitti.

 

Google’da 2021 yılında trend olan diğer isimler; İrfan Can Kahveci, Miralem Pjanic, Gedson Fernandes gibi futbolculardı. Sakatlanan Voleybol Milli Takım oyuncularımızdan Zehra Güneş trendlerdeki yerini aldı. Behlül ve Bihter dizisindeki küçük oyuncu Batuhan Karacakaya artık büyümüş ve Ada Yarışmasına katılmıştı. Delikanlı, bu sebeple gündemde yer bulmayı başardı.