2021 Pandemi Koşullarında Nasıl Geçecek?

2021 Pandemi Koşullarında Nasıl Geçecek?

23 Ocak 2021 0 Yazar: admin

2021 pandemi koşullarında nasıl geçecek, hayatlarımız kısa vadede normale dönecek mi? Herkes bu konuyu merak ediyor ve bir an önce, maskeden ve sosyal mesafeden kurtulmak istiyor. Pandemi 2021’de biter mi, sorusu “kesinlikle evet” yanıtı duyulma umuduyla soruluyor. Buna karşın, hekimler, 2021’de covid-19 salgınının biteceğine ilişkin net açıklamalar yapamıyorlar. Bunun sebebi ise, covid-19 virüsünün mutasyon geçirmesi ve çok daha hızlı bulaşır olması. Ayrıca, bilim insanları, mutasyonların aşı etkisini kırmasından da endişe ediyorlar.

 

2021’de pandemi koşullarında, yeni normal denilen alışkanlıklarımız devam edecek gibi görünüyor.

 

Online Sağlık

İnternetten, pek çok alanda hizmet alınabiliyor. Ayrıca, psikolojik terapilerin online olarak yapıldığını biliyorduk. Koronavirüs salgını ile online sağlık kapsamı genişledi. Bu dönemde edinilen tecrübeyle, 2021 pandemi, devam ettiği sürece, online sağlık hizmetlerinin yaygınlaşacağı ve birçok insanın hastaneye gitmeden, hekimlere sorular sorabileceği bir yıl olacak.

 

Online Bankacılık

Korona salgını ile online işlemlere olan talep arttı. Virüs endişesiyle sokağa çıkmaktan çekinen kişiler, bankacılık işlemlerini online olarak yaptılar. Tahminlere göre, 2021’de online bankacılık artarak devam edecek.

 

2021 Pandemi Sebebiyle Bilgisayar Başında Geçecek

 

Online Alışveriş

Online alışveriş, şüphesiz yeni başlamadı ama korona salgınında çok fazla gelişti. İnternetten alışveriş konusuna mesafeli olan kişiler bile pandemi döneminde, online alışverişle tanıştılar.

*Teknolojik Altyapının Gelişmesi

*E-Ticaret Sitelerinin Güvenli Bir Altyapıya Sahip Olmaları

*Kargo ve Lojistik Hizmetlerinin Gelişmesi

Bu unsurların etkisiyle, online alışveriş covid-19 pandemisi döneminde büyük bir sıçrama gösterdi. Online alışveriş, tahminlere göre, 2021 pandemi döneminde de popülerliğini korumaya devam edecek.

 

Online Eğitim

 

İnternet üzerinden eğitim, koronavirüs salgınından önce, daha ziyade kişisel gelişim alanıyla sınırlıydı. Herhangi bir konuda kendisini geliştirmek isteyen ama bir kursa gitmek için vakti olmayanlar, online dersler alıyorlardı. Buna karşın, koronavirüs döneminde hayatlarımıza giren, online eğitim çok yeni bir durum ve tahminlere göre, 2021’de yaygınlık kazanabilir.  Birçok çocuğumuzun online eğitime dahil olacak imkanları yoktu. Bu imkanlara sahip olanlar ise, online eğitimin ara tatilinde online karne aldılar. Çocuklara ve ailelerine 2021 pandemi dönemi karne görüşleri soruldu, hemen hepsi, okulların açılmasını istiyorlardı. Ancak, sanki, hala riskli gibi görünüyor.

İlgili Makale  Karaciğer Yağlanması İçin Ne Yapılmalı?

 

Online Film İzleme

Covid-19 pandemisinden dolayı, ilk kapanan mekanlar sinema salonları oldu. Bir süre sonra kısıtlı olarak açılsa da insanlar, bunu riskli gördüler. Zira, online film izleme platformları,  birçok kişiye göre sinemaya ikame edilebileceğini ispatlamıştı. Zaten covid-19 salgını süresince Netflix’in 200 milyon abone sayısını aşması da bunu doğruluyor. 2021 yılında da online film izleme platformları popülerliğini koruyacak gibi görünüyor.

 

Online Etkinlikler

Pandemi nedeniyle, tüm etkinlikler iptal edildi. Sahne sanatçıları, bir süre bocaladıktan sonra, buna uygun bir çözüm buldular. Türkiye’de de yavaş yavaş online konser biletleri satışa çıkmaya başladı. Sanırım 2021 pandemi koşullarında, bu türden etkinlikleri artık daha olağan karşılamaya başlayacağız. Etkinlikler, bizler için normalleştikçe mutlaka sayısında bir artış olacaktır.

 

2021 pandemi ne zaman bitecek, sorularının sıklıkla sorulacağı bir yıl olacak. Bununla beraber, bir süre daha koronavirüs ile olan zorlu sınavımızın devam etmesi bekleniyor. 2021’in pandemi koşullarında nasıl olacağı konusunda öngörüleri sizinle paylaştık. 2021 yılında Covid-19 salgını nasıl seyredecek, konusunda ise hekimler iyimser konuşuyor.

*Yeni Covid-19 ilaçları geliştirilecek

*Hekimler ve hemşireler daha tecrübeli olduklarından, bulunan yeni ilaçlarla tedavi başarı yüzdesi artacak

*Aşılar ve testler yaygınlaşacak

2021 yılını da büyük ihtimalle bilgisayar başında geçirmek zorunda kalacağız. Bu ortak bir fikir ama yanılmayı kim istemez ki?