Alibaba Kurucusu Jack Ma Emekli Oldu

alibaba-kurucusu-jack-ma-emekli-oldu

Alibaba kurucusu Jack Ma emekli oldu, 55 yaşındaki iş insanı, zengin biri olmadan önce başarısız bir gençti ama asla pes etmedi.

Alibaba’nın kurucusu olan Jack ma dünyanın en zengin 21. İnsanı olarak emekliye ayrıldı. 55 yaşındaki Ma, 80 bin kişinin katıldığı görkemli bir veda partisi düzenledi. Doğum günü olan 10 Eylül günü emeklilik partisi düzenleyen Ma, faklı kostümüyle sahneye çıkarak şarkı da söyledi.

Jack Ma, e-ticaret sitesi Alibaba’yı 1999 yılında 17 arkadaşıyla kurdu. Şirketin bugünkü değeri 460 milyar dolar, Jack Ma’nın kişisel serveti ise tam 38 milyar dolar. Jack Ma, doğuştan şanslı, bir eli yağda bir eli balda bir adam olarak görülebilir. Ancak gerçek öyle değil. O esasında çok başarısız ve şansız bir adam!

Alibaba Kurucusu Jack Ma Kimdir?

Alibaba Kurucusu Jack Ma, 10 Eylül 1964, Hangzhou’da doğumludur. Ancak onun asıl hikayesi üniversite eğitiminden sonra başlıyor.

1988 yılında doğduğu kentte, Hangzhou Öğretmenlik Enstitüsü İngilizce Öğretmenliği Bölümünü bitirdi. İş bulmak için çok uğraştı ama nafile…

 

Alibaba Kurucusu Jack Ma Hiçbir İşe Kabul Edilmedi

Alibaba kurucusu Jack Ma hiçbir işe kabul edilmedi ama asla pes etmedi. Üniversite okuduğu kentte ( aynı zamanda doğduğu kent) 30 farklı işe başvurdu ve hep ret cevabı aldı.

KFC’ye başvurusunda, işe başvuran 24 kişi vardı. İşe bir kişi alınmadı, bilin bakalım kim!

Jack Ma, polis olmak istedi. 5 aday vardı. Bir kişi elendi, elenen yine Jack Ma oluyordu.

Ma, iyi bir eğitim şartları zorluyordu. (Hem de zorlamak!) Harvard Business School’a başvurdu. Hem de tam 10 kez ve her defasında olumsuz yanıt aldı.

İlgili Makale  Hyundai Otonom Araç Sektörüne Girdi

Bunları hiç kafasına takmayan, Jack Ma tavsiyeleri oldukça ilgi çekiyor.

“İş yapacaksanız başarısızlığa alışmanız gerekiyor. Eğer başarısızlığa, darbe yemeye hazırlıklı değilseniz nasıl başarılı olabilirsiniz ki!”

Jack Ma ABD’ye Gidince İnterneti Keşfetti

Jack Ma ABD’ye gidince interneti keşfetti ve gelecekte ne kadar önemli olacağını gördü. Üniversite için ABD’ye gidemeyen, Jack Ma, 1994 yılında başka bir vesileyle, ABD’ye gitti ve burada internetin ne kadar önemli olacağını fark etti.

Çin’e döndüğünde, 1995 yılında bilgisayar öğretmeni He Yibing ile Çinli şirketlerin yer aldığı bir site hazırladı.  İki arkadaş bu işten tam 800 bin dolar kazandılar.

Jack Ma Alibaba’yı Kuruyor

Artık Ma’nın şansı dönüyordu. 1999 yılında,  60 bin dolar sermaye ve 17 arkadaşıyla, e-ticaret sitesi olan Alibaba’yı kurdu.

E-Bay, şirketi satın almak istedi fakat Jack Ma bu teklifi geri çevirirken, Yahoo’nun 1 milyar dolarlık yatırımını ise kabul ediyordu.

Şirket 2014 yılında New York’ta 25 milyar dolarlık halka arz geliri etti. Bu ABD için rekordu.  Henüz 55 yaşında olan,  Jack Ma, “ Biz öğretmenler öğrencilerimizin bizi geçmesini isteriz, şirkette genç ve enerjik kişilerin önünü açma vakti geldi.”dedi.  Bu sözleriyle emeklilik gerekçesini açıklıyordu.

Jack Ma, emeklilik sonrası ne yapacağını da açıkladı. Ma, eğitim alanında faaliyet gösteren vakfı için daha fazla zaman ayıracağını söyledi.

Ma’nın eğitim konusunda neden daha aktif çalışmak istediği ise şu sözleriyle ortaya çıkıyor:

“ Bilgi temelli eğitime devam edersek, 30 yıl sonra çocuklarımız makinelerle rekabet edemez.” diyor. Bu sebeple çocukların özgür düşünme ve takım çalışması konusunda geliştirilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Ma, eğitim alanında çalıştığı gibi, fırsat eşitliği konusunda da çalışıyor. Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, bu doğrultuda, Afirka’da girişimcilere, 10 milyon dolar hibe destek vermişti.

İlgili Makale  Evde Yapılabilecek Keyifli Aktiviteler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.