Alice Tetch Virüsü Yayılıyor

Alice Tetch Virüsü Yayılıyor

11 Mart 2020 0 Yazar: admin

Alice Tetch virüsü yayılıyor, dünya büyük bir deliliğin etkisi altında, üstelik buradan nasıl çıkılacağını bilen biri de yok. Varsa bile sesleri duyulmuyor.

 

Alice Tetch Virüsü Normalin Düşmanıdır

 

Jervis Tetch, Gotham City’de dedektif James Gordon’un baş etmek sorunda kaldığı delilerden sadece biriydi. İnsanları hipnotize etme yeteneği olan Jervis bununla da kalmaz.
Kız kardeşi Alice Tetch’in virüslü kanıyla bir salgın oluşmasını sağlar. Alice Tetch virüsü, Gotham’ın yaşadığı deliliğin bir yansımasından ibarettir. Zira, virüs bulaştığı kişilerin aşırı güçlenerek delirmesine sebep olmaktadır.

Oysa, Gotham City’nin deliye değil, normal olana ihtiyacı vardır. Herkesin az ya da çok delirmiş olduğu bir kentte, bir sonraki aşama, psikopatlık olmaktadır. Alice Tetch virüsü tam olarak bunu sağlar. Alive Tetch virüsü normalin düşmanıdır, en normal kabul edilebilecek kişileri etkisi altına alır. Zaten virüsün yarattığı dehşeti büyüten de budur.

İlgili Makale  Corona Virüsü Etrafımızı Sardı

Bu yozlaşmış ve adeta çürümüş kentin bir de Alice Tetch virüsü ile uğraşmak zorunda kalması, zaten beklenen bir sonuç olmuyor mu? Yeni tip corona virüsü benzer şekilde, insanın çürümüşlüğü için doğal bir sonuç sayılamaz mı? Gotham City’de bolca deli var, çürümüş bir bürokrasi ve hukuk var. Bununla birlikte, bu delilerin delilikleri lokal olmaktan öteye gidemiyor. Oysa, dünyayı, tüm kaynaklarıyla tüketen, bunu yaparken insanı ve ona ait olanı da aşındıran topyekun delilik, ne yazık ki global ölçekte etki yaratıyor. Bir yandan corona virüsü diğer yandan Alice Tetch virüsü yayılıyor, hangisi daha tehlikeli? Farkındalığın önüne set çeken Alice Tetch virüsü, bir anlamda diğer virüsler için uygun zemini hazırlamıyor mu?

 

Gotham City Kurgusal Bir Kent Değil

 

Bir kent düşünün, her insanı çürümüş ve her insanı delirmiş olsun! James Gordon, idealist bir polis, sevgilisi tatlı bir sarışın; Barbara Kean, ilk bakışta her şey normal kabul edilebilir. Yani idealist bir polis, elbette başını derde sokacaktır. Normal olmayan şeyler var. Söz gelimi Gordon, ortağı Harvey Bullock’un suçlularla arasının çok iyi olduğunu fark ediyor. Kenti, belediyenin değil, mafyanın yönettiğini öğrenmesi de çok sürmüyor.

Barbara Kean ise biraz sorunlu ama normal sayılabilecek bir kadındır. Ortam, kirli olduğunda temiz kalmak çok zordur. Sonunda Barbara Kean, Gotham’ın yeraltı dünyasını yöneten kişilerden biri haline geliyor. Barbara bile deliriyor, ancak Gotham City’de Gordon’un uğraşması gereken başka deliler de mevcut.

Riddler

Penguen

Joker

Mr. Freeze

Scarecrow

Victor Zsasz

Professor Pyg

Fish Mooney

 

Bunlar sadece bir kısmı, James Gordon, bazen biriyle bazen bir kaçıyla uğraşmak zorunda kalıyor. Gotham City’deki çürümüşlük en sıradan kişileri bile deliliğe sevk ediyordu. Gotham City, adeta dünyanın konsantre hali gibi görünüyor. Dünyada da, sanattan, siyasete, modadan, sosyal medyaya kadar hemen her konuda bir delirmişlik hakim değil mi? Bu delilik, dünyada bilinen bazı siyasetçilerin şahsında vücut buluyor. Deli bir tane değil ki bağlayasın, sözü gerçek oluyor. Asla ama asla bir ülkenin başında olmaması gereken ne kadar adam varsa, tamamı ülke siyasetlerine yön veriyorlar. Üstelik bu yeni değil. On yıllar boyu, insanın duygularıyla beraber, doğa da tahrip edildi. Nedensiz yere büyük savaşlar yapıldı ve nedensiz yere milyonlarca kişi öldü. Ne yazık ki dünyayı tehdit eden bu delilik her zaman müttefik buldu ve bu müttefikler aynı zamanda da deliliğe muhalefet eden akil insanlardı. Yersen!
Gotham City kurgusal bir kent, diyerek arkamızı dönebiliriz. Ancak, dünya, Gotham City’i de
kapsar! Gotham City, dünyanın konsantre halidir ve dünyamızda da delirmeden yaşamak neredeyse imkansızdır. Alice Tetch virüsü insanları delirtiyordu, corona virüsü ise öldürüyor.

Dünya, uzun yıllardan bu yana böylesi bir panik yaşamadı. Corona virüsü öldürmezse, ölüm korkusuyla delirtiyor.

Corona Virüsü Hızla Yayılıyor

 

Gotham City’de Alice Tetch virüsü yayılıyor ve en normal sayılabilecek kişileri, hatta sonunda James Gordon’u bile etkisi altına alıyordu.

Gotham City’deki Alice Tetch virüsü neden ortaya çıktı? Bu sorunun cevabı, aynı zamanda corona virüsü neden ortaya çıktı, ve neden bu kadar hızla yayıldı sorusunun cevabıyla aynıdır. Yukarıda yazdığım gibi, Gotham tümüyle çürümüş, yozlaşmış bir kenttir. Bu kentin laneti, deliliktir ve o da zaten bolca vardır. Alice Tetch virüsü ise delirerek öldürmektedir. Biz, kurgusal olmayan dünyamızda (!) nelere sebep olduk? Ülkemizde ya da dünyada tüm o doğa tahribatlarını bir düşünün. Sonra, mesela iklim değişikliği üzerindeki payımız nedir? Bunu bir düşünün. Ardından, bu deliliğin hüküm sürdüğü dünyada, sel, yaz günü dolu yağışı ve bitmek bilmeyen fırtınalardaki payımızı bir düşünün. Ardından, corona virüsü ile küresel iklim değişikliği arasında bir bağ olup olmadığını düşünün. Böyle bir bağ olduğunu göreceksiniz.

Aralık 2019’da Çin’de başlayan corona virüs salgını, onlarca ülkede görüldü ve çok sayıda can aldı. Alice Tetch virüsü hızla yayılıyor ve bir yandan da corona virüsü can almaya devam ediyor.

11 Mart itibariyle corona virüs tespit edilen hasta sayısı: 119,389
Bu hastalardan iyileşenlerin sayısı: 66,583

Hayatını kaybedenlerin sayısı ise: 4,300

 

Gotham kentinde insanlar ne olursa olsun, hiç ders almıyorlardı. Yeni bir deli çıkıyor ve her şey değişiyordu. Bu virüsün bize söylemek istediği bir şeyler var ama kimse bundan ders almayacak. Plansız kentleşme devam edecek, doğa tahribatı hız kesmeyecek. Ve yine, bir virüs evrim geçirip insanlığın başına bela olacak, kimse yine ders almayacak. Alice Tetch virüsü yayılıyor, delilik artıyor ve bu dünyanın geleceği için çok daha önemlidir.

 

Corona Virüsü Türkiye

Corona virüsü ilk ortaya çıktığı günden bugüne corona virüsü Türkiye sınırları içerisinde tespit edilmemişti. İtalya ve İran’da ciddi can kayıplarına sebep olan Corona virüsü 11 Mart itibariyle Türkiye’de de görüldü. Açıklamayı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptı. Corona virüsü taşıyan kişinin gözetim altında olduğunu açıklayan sağlık bakanı Koca, panik olunmamasını tavsiye etti.

İşte o açıklama : İlk Corona Virüsü Vakası

Bu haberin ardından Gotham ketindeki delilik Türkiye’de sosyal medyada yaşanmaya başladı. Acaba, Alice Tetch virüsü kurgusal olmayan dünyada sosyal medyada üzerinden mi açığa çıkıyor? Corona virüsü ile ilgili alaycı paylaşımlar birbirini izledi, corona neyse de esas tehlikeli olan Alice Tetch virüsü; hayati konularda nasıl davranılacağını bilemeyen insanlar, bu virüsten etkilenmiş olmasın! Yani bir cenaze töreninde kahkahalarla gülen insanlar düşünün, sözünü ettiğim delilik tam olarak bu. Ne yazık ki tüm dünya gibi, Türkiye’de hem corona virüsü hem de delilik virüsünün tehdidi altındadır. Corona virüsüne karşı önlem alalım, bu önemlidir. Ancak, Alice Tetch virüsü hızla yayılıyor, daha iyi bir gelecek için bu delilik haline de dikkat etmek, önlem almak gerekiyor.