Amazon Sesli Asistanı Alexa Cinayeti Duydu

amazon-sesli-asistani-alexa-cinayeti-duydu

Amazon sesli asistanı Alexa cinayeti duydu, yapay zeka destekli sesli asistan Alexa bu sebeple cinayet şahidi oldu.

Amazon tarafından üretilmiş olan popüler sesli asistan Alexa, ilginç bir olayla gündeme geldi. Alexa, bir cinayet soruşturması için tanık olarak dinlendi. Bu sıra dışı olay, ABD’nin Florida eyaletinde meydana gerçekleşti.

Sesli Asistan Alexa Cinayet Şahidi Oldu

Sesli asistan Alexa cinayet şahidi oldu, bu yapay zekaların insan yaşamına doğrudan müdahalesi anlamında dikkat çekici bir örnek.

ABD, Florida’da, 32 yaşındaki Sylvia Galve Crespo adındaki bir kadın göğsüne bir mızrak saplanması sonucu öldü. Kadının 43 yaşındaki eşi, Adam Crespo, şüpheli olarak polise ifade verdi. Adam Crespo’ya göre, mızrak dekoratif amaçla evde bulunuyordu ve kaza sonucu, eşinin göğsüne sağlanarak ölümüne sebep oldu.

Polisler, bunun aksini gösteren bir kanıta rastlamadılar. Bu noktada, Amazon Alexa devreye girdi. Polisler, öncelikle Amazon’un kaydettiği sesleri dinlediler ve ölen kadın ile kocasının kavga ettikleri sonucuna vardılar.

Bunun ardından, Amazon Echo’ya polisler tarafından el konuldu. Polisler, sesli asistanın cinayeti aydınlatacak bir ses kaydı yapıp yapmadığını kontrol ettiler.

Amazon polislerin sorularına nasıl yanıt verdi, tam olarak bilinmiyor. Ancak, Amazon sesli asistanı Alexa tarafından verilen bilgiler sonucu, Adam Crespo tutuklandı. Mahkeme, Amazon Echo’nun sunduğu delilleri kabul ederse, Adam Crespo cinayetten yargılanacak.

 

Fütüristler, yapay zekanın insan yaşamına doğrudan müdahil olacağı düşüncesi üzerine yıllardır kafa yoruyorlar. Amazon Echo’nun mahkeme tarafından bir cinayet davasında tanıklığının kabul edilmesi, Adam Crespo’nun cinayetten hüküm giymesine sebep olacağı gibi, benzer davalar için de örnek teşkil edecektir.

İlgili Makale  2020 Dünyada Felaketler Yılı Oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.