Asgardia Devleti Giderek Büyüyor!

Asgardia Devleti Giderek Büyüyor!

24 Kasım 2018 0 Yazar: admin

Asgardia devleti giderek büyüyor! Asgardia, 12 Ekim 2016’da Azerbaycan asıllı İgor Aşurbeyli tarafından kuruldu. Şu an 200 binden fazla üyesi var ve bunların 40 bini Türk. Sanal ülke, Asgardia, vatandaşlık için üyelerinden yılda 100 Euro istiyor. Sanal çiftlik herkes tarafından biliniyor, ama bence sanal ülke kurmak kesinlikle daha havalı.

 

Asgardia Devleti Nerede?

Asgardia sanal bir ülkedir. Sanal bir ülke olması sebebiyle Asgardia Devleti nerede türünden sorulacak, otomatik olarak boşa çıkıyor.

Bilimadamı İgor Aşurbeyli tarafından kurulan sanal, Asgardia Devleti, adını İskandinav mitolojisinden almış. Mitolojiye göre,  Asgardia, tanrı Odin’in hüküm sürdüğü ülke. 2016 yılında kurulan bu sanal ülke, internetten üye kayıtlarına başlamıştı. Bugün 280 bin üyesi var. Yaklaşık 40 bin üyesi de Türk. Milli Marşı ve anayasası olan bu ülkenin henüz bir toprağı yok ama olsun, o kadar kusur kadı kızında da olur! Kurucu İgor Aşurbeyli, ülkenin aynı zamanda da başkanı (seçimle kazanmış), 5 yıl içinde bedava internet vadediyor. Uzaya gönderecekleri uydu ile bu mümkün olacakmış. Bedava internet yanında esas, uzayda koloni kurulacağı beklentisi nedeniyle, Asgardia devleti giderek büyüyor!

asgardia-devleti-giderek-buyuyor

 Asgardia Vatandaşlığı: Yıllık 100 Euro

Ay üzerinde koloni kurmak için ise, 25 yıla ihtiyaçları olduğunu söylüyor. Bu süre içinde vatandaş olmak isteyen üyelerin, senede 100 Euro ödemeleri gerekecek. Kolay mı, sınıfsız, sömürüsüz bir toplum inşa etmek! Bilmem kaç yıl boyunca, 100 Euro ödeyeceksin ki, sömürülmeden yaşaman mümkün olsun! Gerçekten sanal çiftlik ile kıyaslandığında çok daha yaratıcı ve havalı bir yöntem…Yoksa 280 bin kişi, enayi mi üye olsun!?

İgor Aşurbeyli İnsanları Mars’a Götürecek

Asgardia Devleti’nin uzaydaki hedefi, 2043 yılında Ay’da kalıcı yerleşim kurmak. Sonraki aşama ise, Ay’da inşa edilecek üs vasıtasıyla insanları Mars’a götürmek.

İlgili Makale  Starship Kargo 2021 Yılında Faaliyete Başlıyor

asgardia-devleti-giderek-buyuyor

Bunları, Asgardia Devlet Başkanı, İgor Aşurbeyli söylüyor. Sıradan bir adam değil. Peki, insanlar neden inanıyor? Vatandaşlık için en fazla başvuru Çin’den, ikinci sırada ise Türkiye var. En fazla vatandaşlık başvurusu yapılan şehir; İstanbul. İnsanlarımız, kaçmak istiyor, hem de uzayın derinliklerine… Gerçek olsa da olmasa da. Sadece kaçmak, ortalama insanımız sanal çiftlik benzeri şeylere para kaptırdı. Biraz okur yazar olan insanımız ise, sanal ülkeye para ödemeyi göze alıyor. Gitmek istiyor; nereye olduğunu ya da nereye varacağını bilmeden…

Asgardia Kaçmak İsteyenler İçin Bir Simge mi?

Bir de tabi Nasreddin Hoca mayası var bu toprakta: Ya tutarsa!

Sanal çiftçiler de bunu düşünmüştür, Ya tutarsa? Parayı buluruz. Şimdi, sanal ülke, vatandaşlığına geçmek isteyenler de, ya tutarsa. Uzaya gider, kaçıp, kurtulurum. İnsan, neden kaçtığını bilse, nesneleştirebilse durum kolay ama bir de kaçtığı, kişinin kendisi ise; o zaman, uzayın dibine de gitsen, kaçmış, kurtulmuş olmazsın.

Zaten insan bunu içten içe bildiği için, kaçmanın da en absürd biçimlerini bulur, çoğu zaman. Asgardia Devleti de sanki biraz da böyle. Zaten, nereye gitsem olmaz diye düşünen insan, hiçbir zaman gidemeyeceği Asgardia’ya giderek kurtulmayı bekleyecek. Bir avuntu. Bununla beraber, Aşurbeyli için oldukça yaratıcı ve havalı bir girişim. Sanal çiftlik nere…Sanal ülke nere! Asgardia Devleti giderek büyüyor, boşuna değil.