Aşık Mahzuni Şerif Unutulmaz Eserler Bıraktı

Aşık Mahzuni Şerif unutulmaz eserler bıraktı.

 Aşık Mahzuni Şerif, Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki mezarı başında anıldı. Halk ozanı Aşık Mahzuni Şerif, 17 Mayıs 2002’de hayatını kaybetmişti. Unutulmaz eserleriyle halkın hislerine tercüman olan Mahzuni Şerif, tam da bu yüzden aşıklık geleneğinin en önemli temsilcilerinden biriydi. Mahzuni Şerif, ölümünün 18. yılında mezarı başında anılırken, bu yılki anmaya, koronavirüs damga vurdu. Ozanı yad edenler, sosyal mesafe kurallarına uyarak ve maske takarak, orada bulundular.

 

Aşık Mahzuni Şerif Kimdir?

Aşık Mahzuni Şerif, Şerif Cırık adıyla 17 Kasım 1939 yılında Kahramanmaraş Afşin’de dünyaya geldi.

“Tevellüdüm merak ise miladî otuz dokuz
Kasımın on yedisinde Zeynel babadan geldim.
Döndü anaya rahmolmuş, ehlibeyt meftunuyuz
Ben faninin acısına, seyrü sefadan geldim”

 

Kendisini yukarıdaki dörtlükle anlatan Mahzuni Şerif,  Ağuçan aşiretine mensuptur. Ağuçan aşireti’nin, Horasan’dan Tunceli’ye göç etmiş olduğu bilinmektedir. Mahzuni, “Şerif” adını, o doğmadan önce vefat eden amcasından almıştır.

asik-mahzuni-serif-unutulmaz-eserler-birakti

Eğitim hayatına medresede başlayan Mahzuni Şerif, köylerine ilkokul yapılmasıyla medrese eğitimini yarıda bırakarak ilkokula başladı. 1955 senesinde Ankara’ya nakli yapılmış olan Mersin Astsubay Okulu’na kaydoldu, 1959’da okulu bitirdi. Daha sonra Ankara Ordonat Tekniker Okulu’nda eğitim görmeye başladı. Bu okulda çantasında bulunan  Alevi-Bektaşi ozanlarına ait şiirler ve Marksizm ile ilgili kitaplar yüzünden başı derde girince okulu terk etti. Subay olma hayalinden vazgeçmeyen Mahzuni Şerif, Kuleli Askeri Lisesi’ne gitti fakat ekonomik sorunlarından dolayı bu okula da devam edemedi.

 

Aşık Mahzuni Şerif Eserleri

Büyük ozan, çok sayıda unutulmaz esere imza atmış ve Aşık Mahzuni Şerif eserleri birçok sanatçı tarafından seslendirilmiştir. Ağdalı bir dil yerine halk dilini kullanması sebebiyle halkla arasında gönül köprüsü kurmayı başaran ozanın toplam 453 plağı ve 58 kaseti vardır.

İlgili Makale  Diş Dolgusu Eczanelerde Satılacak!

asik-mahzuni-serif-unutulmaz-eserler-birakti

2001 senesinde kalp ve solunum yetmezliği sebebiyle yoğum bakımda tedavi altına alınan Mahzuni Şerif, bir süre sonra taburcu edildiyse de 17 Mayıs 2002’de Almanya’nın Köln kentinde vefat etmiştir. Mezarı Hacı Bektaş Veli Külliyesi’nin yakınındaki Çilehane adı verilen yerdedir.

Hayatı boyunca çok defa saldırıya uğrayan, evleri yakılan, kundaklanan, Mahzuni Şerif, aynı zamanda çok sayıda soruşturmanın yargılamanın da öznesi oldu. Hapis de tattı, işkence de gördü.

Büyük ozan, dik duruşundan taviz vermeyen tavrı sayesinde Anadolu’da yıllar boyu yaşayacak bir günümüzün Pir Sultan’ı olmayı başardı…

Eserlerinden bazıları her döneme hitap etmektedir.

Aşık Mahzuni Şerif eserleri arasından  en çok sevilenleri ise şunlardır:

  • Çeşmi Siyahım
  • Nem Kaldı
  • Yiğit Muhtaç Olmuş Kuru Soğana
  • Han Sarhoş
  • Yuh Yuh
  • Dom Dom Kurşunu

Aşık Mahzuni Şerif unutulmaz eserler bıraktı, ozan bu nedenle, her daim aramızda yaşamaya devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.