Avrupa’da Hibrit Araçlar Piyasaya Çıkmaya Hazırlanıyor

avrupada-hibrit-araclar-piyasaya-cikmaya-hazirlaniyor

Avrupa’da hibrit araçlar piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. İnsanoğlunun çevreye verdiği zarar her geçen gün artarken bir yandan da buna karşı çareler üretilmeye çalışılıyor. Avrupa hem yüksek randımanlı hem de daha düşük maliyetli hibrit araçlar yapmak için yoğun bir çaba harcıyor. Bunun için büyük motorları, düşük maliyetle üretmek gereklidir. Öte yandan kullanılan enerjinin azaltılması, buna bağlı olarak gaz salınımının en aza indirilmesi hedefler arasındadır.

Dünya, gerek hükumetler düzeyinde, gerekse vatandaşlar düzeyinde çevre konusunda ciddi bir aydınlanma yaşarken bizim hangi noktada bulunduğumuz sorusu sormak zorunda olduğumuz bir soru değil mi? HES ile derelerin mahvedilmesi. İstanbul’un ortadan ikiye bölünmesi neticesinde güzelim Marmara’nın ne duruma geleceğinin merak edilmemesi! Son olarak her ülkenin yavaş yavaş vaz geçmeye başladığı nükleer santral yapımına başlanması, Avrupa’nın hibrit araçlara yönelirken bizim hangi düzlemde olduğumuzu ortaya koyması bakımından manidar örnekler değil mi?

Avrupa’da Hibrit Araçlar Piyasaya Çıkmaya Hazırlanıyor

Hibrit teknolojiler çevre dostu olmasının yanında bazı olumsuzluklara sahiptir. Bunlardan biri, randıman diğeri ise hibrit teknolojinin maliyetidir. Avrupa’da nihai amaç yüksek randımanlı ve daha düşük maliyetli hibrit araçları üretebilmektir. Bununla beraber araçlarda kullanılan enerji ve gaz salınımının minimum seviyeye indirilmesi de önemli amaçlardan biridir.

 

Hibrit araçlar, iç yakımlı motor teknolojisiyle elektrikli motor teknolojisini bir araya getirir. Bu sayede amaçlanan karbondioksit salınımını düşürmek ve yakıt kullanımını daha etkin hale getirmektir.Hibrit araçlarda temel prensiplerden biri, araçta oluşan mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek yeniden aracın hizmetine sunmak. Bu doğrultuda şunu söylemek gerekir; aracın ürettiği en önemli mekanik enerjilerden biri aracın fren sisteminden gelir.

Hibrit Araçlar Gün Sayıyor

Avrupa yapımı, yeni nesil hibrit araçlardan oluşan filo birkaç yıl içinde otomotiv sektöründe yerini almaya hazırlanıyor.

İlgili Makale  Corona Virüsü Etrafımızı Sardı

 

Avrupa Birliği’nin Finanse Ettiği: ECOCHAMPS Konsorsiyumu

ECOCHAMPS Konsorsiyumu: 8 Avrupa ülkesinden 25 otomobil üreticisi ve araştırma enstitüleri tarafından oluşuyor ve Avrupa Birliği tarafından finanse ediliyor. Bu konsorsiyumun hedefi hibrit motor gücünü %20 arttırırken, hibrit araç maliyetini ise %10 oranında düşürmek. Konsorsiyum aynı zamanda hibrit araç parçalarına bir standart getrime konusunda da çalışmalar yapıyor.

Avrupa’da hibrit araçların kullanımı henüz beklenen düzeyde değil. Ancak ekolojik sürdürülebilirlik açısından hibrit araçlar çok önemlidir. Randımanda ve maliyette yapılacak iyileştirmenin hibrit araçlara olan ilginin artmasını sağlaması bekleniyor.

 

KAYNAK: https://bit.ly/2HQL1qk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.