Brezilya’da Toplu Arı Ölümleri

brezilyada-toplu-ari-olumleri

Brezilya’da toplu arı ölümleri, sebebiyle gözler tarım ilaçlarına çevrildi.

Arılar, birçok bitkinin üremesinde önemli katkısı olan canlılardır. Bu anlamda doğada bütünleyici bir rol oynarlar. Besin zincirinde önemli bir rolü olan arıların sayıca azalması, tüm doğa ve elbette insan için de kötü bir haber anlamına geliyor. Brezilya’da son 3 ayda 500 milyon arı öldü, peki bunun sebebi ne? Öncelikle, arılar neden bu kadar önemli? Bu konuya birlikte bakalım.

Arılar Bitkilere Ne Sağlar?

Arılar bitkilere ne sağlar ya da arılar neden önemlidir?  Arı bir bitkiden nektar alıp, aynı türde başka bitkiye yöneldiğinde, polen aktarımını gerçekleştirmiş oluyor.  Bu dünyada var olan bitki çeşitliliğinin korunması bakımından hayati önem taşır.

  • Dünyada var olan bitkilerin, 3’te 1’inin yaşaması arılar sayesinde oluyor.

Ünlü fizikçi, Albert Einstein, “ Arılar yok olursa, insanlar ancak birkaç yıl yaşayabilir” demişti.  Bugün ülkemiz dahil dünyanın pek çok yerinde kitlesel arı ölümleri, doğamız ve insan için büyük bir tehdit oluşturuyor. Arılar tarafından polenleri taşınarak, çoğalmaları sağlanan bitkilerin yıllık değeri, 250 milyarın doların üzerinde, arılar olmasa bitkiler aynı oranda üretilemezdi. Birçok bitki türü de yok olurdu.

brezilyada-toplu-ari-olumleri-(2)
Einstein,” Arılar yok olursa, insanlar sadece birkaç yıl yaşayabilir” demişti.

Ancak, arılar hızlı bir şekilde ölüyorlar. Brezilya’nın dört eyaletinde, son 3 ayda,  500 milyon arı öldü.

  • 400 milyon Rio Grande do Sul
  • 7 milyon São Paulo
  • 50 milyon Santa Catarina
  • 45 milyon Mato Grosso do Sul

Brezilya’da Toplu Arı Ölümleri Tedirginlik Yarattı

Brezilya’da toplu arı ölümleri tedirginlik yarattı. Sebep olarak ise, tarım ilaçları görülüyor.

İçeriğinde neonicotinoid ve fipronil gibi maddeler bulunan zirai ilaçlar, arıların ölümünden sorumlu tutuluyor. Bu ilaçlar, AB tarafından yasaklandı. Aynı şekilde, ABD Çevre Koruma Ajansı fipronil’i kanserojen olarak sınıflandırıyor. Buna rağmen, Brezilya, bu maddeyi içeren ilaçlardaki yasağı kaldırdı. Brezilya, bununla yetinmeyerek, Ocak ayından itibaren, tarımda kullanılmak üzere yaklaşık 300 yeni böcek ilacını onayladı. Bu nedenle, Brezilya’da 3 ayda 500 milyon arı ölümünün zehirli tarım ilaçları kaynaklı olduğu düşünülüyor. Hatta bu noktada bazı bulgulara da rastlandı. Araştırmacılar bazı ölü arılarda fipronil izleri buldular. Fipronil sadece arılar için değil, insanlar için de oldukça zararlı.  Brezilya’da arı ölümleri bu durumdayken, dünyada durum ne, dilerseniz dünyadaki duruma da bir göz atalım.

İlgili Makale  Amazon Sesli Asistanı Alexa Cinayeti Duydu

Arı Ölümleri Oldukça Yaygın

Arı ölümleri oldukça yaygın ve çok farklı coğrafyalarda görülüyor. Arılar, bizlere çevrenin hızla kirlendiğini anlatmaya çalışıyorlar. Umarım duyulur.

  • Güney Afrika’da yaklaşık 8 ayda 1 milyondan fazla arı öldü
  • Rusya’da 20 ayrı bölgede toplu arı ölümleri görüldü
  • ABD’de geçtiğimiz sene, her 10 bal arısı kolonisinden 4’ü öldü
  • Türkiye, Kanada, Meksika ve Arjantin’de son 1,5 yıl içinde toplu arı ölümleri görüldü

 

Çevreciler, bu ürkütücü tabloya dikkat çekiyorlar. Çevreciler, kullanılmayan bölgelerin arılar için sığınağa dönüştürülmesini öneriyorlar. Bu konuda farkındalığı arttırmaya çalışan, Dünya Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (WWF), şehirlerdeki yeşil alanların arttırılması gerektiğini söylüyor. Çevreciler, bunlara ilave olarak, (beki de en önemlisi) tarım ilaçlarının yasaklanması gerektiğinin altını çiziyorlar.

Arılar Ne Kadar Yaşar?

Arılar ne kadar yaşar konusuna açıklık getirmek için, arıların çeşitlerinden bahsetmek gereklidir. Arıların yaşam süreleri, çeşidine göre farklılık göstermektedir.

Ana Kraliçe Arı: Bir kovanda bir adet bulunur ve yaşam süreleri; 4-5 yıl arasında değişir. Kışın doğanlar ise çok daha az yaşar.

Erkek Arılar: Erkek arıların, iğneleri ve bal yapma özellikleri yoktur. Onların tek görevleri ana kraliçe arıyı, döllemektir. Erkek arılar genellikle çiftleşme sırasında ölürler. Ömürleri birkaç haftayla sınırlıdır.

İşçi Arılar: Bal yapımından, kovan yapımından, bal mumu yapımından sorumlu olan işçi arılar, 5-6 hafta yaşarlar.

 

Doğal ömürleri oldukça sınırlı olan arıların doğanın kirlenmesine bağlı olarak, kitlesel ölümleri oldukça ürkütücü bir tablo olarak öne çıkıyor.

Brezilya’da toplu arı ölümleri bu bakımdan son derece dikkat çekicidir. Brezilya’da son 3 ayda 500 milyon arı öldü. Üstelik, aynı dönemde, ülkemiz dahil pek çok yerde de kitlesel arı ölümleri görüldü.

İlgili Makale  Karaciğer Yağlanması İçin Ne Yapılmalı?

Yazıyı Boredpanda haberinden yola çıkarak ve birçok haberin analizini yaparak hazırladık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.