CIA Koronavirüs Raporunu Paylaştı

cia-koronavirus-raporunu-paylasti

CIA koronavirüs raporunu paylaştı, rapor Newsweek dergisi tarafından sızdırıldı. Rapora göre, Çin, Dünya Sağlık Örgütü’nü küresel acil durum ilan etmemesi için tehdit etti. Koronavirüs pandemisi başladığı günlerden beri, koronavirüsü Çin mi üretti, sorusu pek çok kişi tarafından soruluyor. Birçok ülke, koronavirüs salgınında Çin’in ihmali var mı, sorusunu geçti, bu ülkeyi doğrudan suçlu ilan etti bile. Şimdi, CIA koronavirüs raporunu paylaştı, raporda Çin Hükümti, WHO’yu tehdit etmekle suçlanıyor. Peki CIA koronavirüs raporu hangi bilgileri içeriyor?

 

 

İlgili Makale  Koronavirüs Nasıl Başladı

 

CIA Koronavirüs Raporunda Çin’i Hedefe Koydu

Covid-19 pandemisi ile ilgili şimşekleri üzerinde Çin, bir süre daha bununla baş etmek zorunda kalacak. CİA koronavirüs raporu, ABD’nin Çin Hükümeti üzerindeki baskısını yoğunlaştırmayı amaçladığını gösteriyor.

Newsweek dergisi, CIA tarafından hazırlanan koronavirüs raporunu yayınladı. Raporda, Çin’in, dünyanın dört bir yanından koruyucu ekipman stoğu  yaparken Dünya Sağlık Örgütü’nü küresel salgın ilan etmemesi için tehdit ettiği öne sürülüyor.
Rapora göre, Koronavirüs ile mücadele eden Çin, DSÖ’ye küresel acil durum ilan etmemesi için baskı yaptı. Aksi halde, koronavirüs soruşturması için işbirliği yapmayacağı konusunda tehdit etti. Dergi, iddiaların CIA yetkilileri tarafından teyit edildiğini de belirtti.

Koronavirüs salgını konusunda başta ABD olmak üzere pek çok devlet Çin’i sert bir şekilde eleştiriyor. Hatta kimi devletler, Çin’e dava açmayı  düşünüyorlar. Çin’in suçlanma gerekçeleri ise şunlar;

  • Çin, salgına sebep oldu. Covid-19, Wuhan’da bulunan labaratuvardan yayıldı.
  •  Koronavirüs, geniş kitlelere göre, Wuhan’daki canlı hayvan pazarında ortaya çıktı. Zaten söz konusu labaratuvarla, hayvan pazarı aynı lokasyonda bulunuyor.
  • Çin, düzenli veri akışı paylaşmadı. Ölü sayısını gizledi.
  • Çin Hükümeti, salgın konusunda dünyayı uyarmayı isteyen doktorları cezalandırdı.
  •  Wuhan kentinden kaçan insanlar, salgını yayarken, Çin, salgını 6 gün boyunca gizledi.

 

İşte, Trump’ın Koronavirüs için, ” Çin Gribi” demesinin, dünyanın başka ülkelerinin de Çin’i sorumlu tutmalarının sebebi bunlar. Şimdi, işin içine  bir de CIA koronavirüs raporu girdi. Çin’i hedef alan, CIA koronavirüs raporunu paylaştı. Bu rapor, Alman Der Spiegel dergisiyle aynı doğrultuda iddialara yer veriyor.

Der Spiegel, Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’in Dünya Sağlık Örgütü Başkanı’nı bizzat arayarak, baskı uyguladığını iddia etmişti.
Dünya Sağlık Örgütü ise görüşmeyi doğruluyor fakat görüşmede, küresel acil durum konusunun gündeme gelmediğini söylüyor.

 

Küresel Acil Durum İlanında Çin Vurgusu

Dünya Sağlık Örgütü, 30 Ocak’ta koranavirüs sebebiyle, küresel acil durum ilan ederken, Çin’in yanlış bir şey yapmadığını vurgulamıştı. WHO Başkanı Tedros Anhanom, küresel Acil durum ilanının Çin’e karşı bir güvensizlik olmadığının altını çizmişti. WHO Başkanı’nın bu tavrı, Batı dünyasında büyük tepki yarattı. ABD Başkanı Donald Trump, Mart ayında, Çin odaklı olduğunu söylediği WHO’ya olan desteğini kestiğini açıklamıştı.
Koronavirüs Çin’de 31 Aralık’ta ortaya çıktıktan sonra, 20 Ocak’ta insandan insana geçtiği açıklandı. Dünya Sağlık Örgütü, 22 ve 23 Ocak’ta acil durum ilanı için iki toplantı yaptı ancak sonuç alamadı. Küresel acil durum, 30 Ocak’ta ilan edildi. Bu tarihte, küresel acil durum ilan edilmesinin çok geç olduğu ve bu sebeple, covid-19 salgınının dünyayı esir aldığı düşünesi giderek yaygınlaşıyor.

1 Yorum

  1. Serkan Yanıtla

    CIA koronavirüs raporuyla şaşırtmadı. Çin’i hedefe koyması beklenen bir şeydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir