Corona Virüs Sonrası Dünya

Corona Virüs Sonrası Dünya

7 Nisan 2020 0 Yazar: admin

Corona virüs sonrası dünya nasıl olacak? Bugünlerde bu soruya yanıt aranıyor. Birçok kişi, koronavirüs salgını sonrası dünyanın eskisi olmayacağını söylüyor. Peki bu mümkün mü?

Corona Virüs Dünyada Hayatı Esir Aldı

 

Corona virüs tüm dünyayı esir aldı. 2019 Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde başlayan salgın, 2-3 ay içerisinde büyük bir hızla yayılarak, tüm dünyada hayatın durmasına sebep oldu.

Koronavirüs salgını karşısında dünya büyük bir şaşkınlık yaşadı ve şaşkınlık devam ediyor.

Avrupa ve Amerika’da koronavirüs hızla yayıldı ve sağlık sistemini çökertti. Binlerce insan hayatını kaybetti. İtalya ve İspanya koronavirüs ile amansız bir mücadele verirken, İtalya’ya ve
İspanya’ya destek Rusya ve Çin’den geliyordu. Bu AB’nin yıkılmasına sebep olabilecek kadar güçlü bir tepki yaratabilir mi?

Avrupa gibi dünyanın süper gücü ABD’de corona virüs salgını karşısında çaresiz kaldı. Başkan Trump, “200 bin ölü ile bu süreci kapatırsak kendimizi başarılı sayabiliriz” dedi.

21 trilyon dolarlık dev bir ekonomiye sahip olan ABD’nin sağlık sistemi çöktü. Dünyanın her tarafına (sözde) nizam götürmek amacıyla milyarlarca dolar harcayan ABD, kendi ülkesine sağlık altyapısı için pek de harcama yapmamış sanki!

Parası olmayanların ABD’de sağlık sisteminin dışında kaldığı biliniyordu. Ancak, koronavirüs salgını sırasında bu gerçek yakıcı bir şekilde kendisini gösterdi.

Kalifornia, Los Angeles’te yaşayan bir genç, koronavirüs belirtilerinden şüphelendiği için test yaptırıyor. Sonra durumu ağırlaşıyor ve sağlık ocağına gidiyor. Sağlık ocağı genci sigortası olmadığı için geri çeviriyor. Antelope Valley Hastanesi acil servisine yönlendirilen genç, burada hayatını kaybediyor. Gencin pozitif olduğunu gösteren test sonucu genç öldükten sonra geliyor. Los Angeles Belediyesi genci, kovid-19 sebebiyle ölen kişiler listesinden çıkardı.
Belediye daha sonra konu hakkında bilgi verileceğini duyurdu ama 2 haftaya yakın bir zaman geçmesine rağmen herhangi bir açıklama yapılmadı.

Bu ve benzeri birçok trajedi, dünyada var olan ezberlerin gözden geçirilmesine sebep
olacak, türünden bir beklenti oluştu.

İlgili Makale  Dünyanın En Ünlü Cam Köprüleri

Birçok kanaat önderi, “koronavirüs sebebiyle yaşanan bu altüst oluş, insanların vahşi
kapitalizme daha mesafeli bakmalarını sağlayacaktır” diyor.

Corona Virüs Sonrası Dünya Nasıl Olacak?

 

Corona virüs sonrası dünya nasıl olacak sorusu çokça soruluyor. Birçok kanaat önderi kesin bir tavırla “koronavirüs sonrası dünya eskisi olmayacak” diyor.

Peki gerçekten bu mümkün olabilir mi? Corona virüs, kapitalizmin büyük kriz yaşamasına sebep oldu, bu doğru. Bundan dolayı, dünya ülkeleri vahşi kapitalizmi terk ederek, gelir dağılımındaki eşitsizliği gidermeyi amaç edinir mi?

Bunu anlayabilmek için, insanların benzer durumlarda nasıl davrandığına bakmakta fayda var.

Kapitalizm, sürekli olarak daha fazla kar elde etmeyi amaçlamaktadır. Zenginleşmeden en fazla payı sistemin, kapitalin başındaki kişiler alırken, işçilere karnını doyuracak kadar parayla yetinmek kalıyordu. Nüfus arttıkça, işsiz sayısı da artıyor, bu ise işverenin daha düşük maaşa işçi bulabilmesine imkan veriyordu. Geniş halk kitleleri, sadece bir sonraki gün ne yiyeceğini düşünüyordu. 

Ancak, corona virüs öncesi kapitalizm, kriz yaşamamış değildir. İşin ilginç tarafı, genelde bu krizlerde işçiler hep edilgen pozisyonda kalıyorlardı. Ortaya çıkan krizle bir ilgileri olmadığı gibi, en büyük mağduriyeti de yine onlar yaşıyordu.

Birçok ekonomiste göre, 1. Dünya Savaşı, uzun süren bir ekonomik krizin sonucuydu. 2. Dünya Savaşı ile 1929 Ekonomik Buhranı‘nı ilişkilendiren ekonomistler de vardır. 70’li yıllarda ve günümüze yakın dönemlerde yaşanan kapitalizmin krizlerini şöyle bir düşünün…

İnsanlık ne yaptı? Yeni ve daha daha adil bir dünya için mi çalıştı yoksa kaldığı yerden devam mı etti. Evet, her defasında “Kutsal” saydıkları kapitalizme toz kondurmadan, ve (1929 hariç) daha vahşi yöntemlerle kapitalizmi yeniden inşa ettiler.

Türkiye’de de durum hep böyle oldu. Sayısını unuttuğumuz krizlerden sonra, ” Bu işte bir yanlışlık olamaz mı?” diye soran olmadı. Hele son yıllarda, tüm fabrikalarımız satılırken ve tarımımız bir kenara itilirken, halkımız da bundan şikayetçi değildi!

İlgili Makale  Kirill Tereshin 'Temel Reis' Olarak Anılıyor

Hatta bu konularda ses yükseltenler, ‘faşist’ ilan ediliyordu.

Bütün bunlara baktığımda ne Türkiye’de ne de dünyada bir değişim olacağına inancım yok. Corona virüs sonrası dünya eskisi olmayacak diyen kişilerin temennilerini söyledikleri kanaatindeyim. Benim de temennim o yönde ama olmayacak duaya amin demenin, bir alemi yok.

 

Corona Virüs Sonra Dünya Dengeleri

 

Corona virüs herkesi evine tıktı. Araştırmacılar, corona virüsün ülkelerin yönetimiyle beraber, dünya dengeleri üzerinde de etkili olacağını düşünüyorlar. Bu iyi niyetli kişilere göre, ABD dahil önemli aktörler içe kapanma eğiliminde olacağından emperyalizm hız kesecek ve dünya harika bir masal atmosferine sahip olacak! Oysa hiçbir emperyalist ülke, bu araştırmacılar kadar romantik değildir. Kendisi küresel alanı terk ettiğinde, yerini bir başka gücün alacağını bilir. Bundan dolayı, ABD ile Çin arasındaki ekonomik savaşlar bitmek bir yana artarak devam edecek. Zaten, Trump, başlangıçta koronavirüs için Çin Gribi” demekte ısrarlıydı. Hatırlayın.

Bütün bu süreç bittikten sonra, Trump, kendilerine maske ve tıbbi malzeme yardımında bulunduğu için Çin’e teşekkür mü edecek, yoksa ” Çin Gribi” tezi üzerine bir siyaset mi geliştirecek? Ben ikincisinin olacağını tahmin ediyorum. Bu sebeple, ABD-Çin arasındaki ekonomik savaşların devam edeceğini düşünüyorum. Bu savaşın adı endüstri 5.0 olmayacak, başka adlar bulunacak!

 

İtalya ve İspanya’nın AB’ye tepkisi var. Bu AB’nin yıkılmasına gidecek bir bir sorunlara asla yol açmaz. Kısa sürede sorunların unutulduğunu hep birlikte göreceğiz.

İnsanoğlu bu badireyi atlattığında Türkiye dahil hiçbir ülkede neoliberalizm sorgulanmayacak! Türkiye’de ve diğer ülkelerde, devlet imkanıyla zenginleşmiş bir takım adamlar, küresel salgın sonrası, kafasını evinden dışarıya çıkarak. Bu adamların yeniden ortaya çıkması, birçok insan için her şeyin normale dönmesi anlamına gelecek. Hiç kimse, doğanın yıkımına, derelerin, nehirlerin  kurutulmasına ve kentlerin bilinçsizce büyümesine ses yükseltmeyecek.

İlgili Makale  Dünya Genelinde Corona Virüsü

 

Corona virüs sonrası dünya şimdikinden daha iyi olacak demek ve buna inanmak isterdim. Ne yazık ki, insan çabuk unutuyor ve bu karantina günlerini de unutacaktır.